PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni başladıysanız blogunuzda bu hataları sakın yapmayın!

Sir.Vanity
17.Ocak.2015, 21:35
İnternet ile geçmişim oldukça uzun yıllara dayanıyor, hatta nitekim şunu söyleyebilirim; “Biz internet çocuğuyduk.” Ben blog dünyasına ilk olarak 2010 ılında giriş yapmıştım, o zamandan bu yana da baya yol kat ettim. Tabii, şimdi bazen keşke kişisel blogumu da o zaman açsaydım dediğim zamanlar olmuyor değil. Haliyle bu kadar süre içerisinde blogculuk ile içli dışlı olunca da ister istemez artık bir blogun amatör mü yoksa profesyonel mi olduğunu kısa ipuçları ile anlayabiliyorsunuz. Aslında hepimiz birer amatör blogcu sayılırız belki fakat siz yine de bu aşağıdaki amatörlük belirtilerinden şiddetle kaçınmaya çalışın.

#1: Meta widget’ını kaldırınWordPress’i ilk kurduğunuzda sidebar içerisine Meta widget‘ı yerleşir. O kadar da faydalı olmayan bu widget’ın hala sidebar içerisinde bulunuyor olması da aslında o blogun bir o kadar amatör, düzensiz veya özelleştirilmemiş olduğunun işaretidir. Bu nedenle eğer yeni bir WordPress ile blogculuk hayatınıza başlayacaksınız öncelikle meta widget’ını kaldırmakla işe başlayın
İpucu: Meta widget’i nasıl kaldırılır?
1-WordPress’in Admin paneline giriş yapın.
2-Görünüm sekmesinden Bileşenler’e tıklayın.
3-Burada gördüğünüz Meta widgetini alanın dışarısına çıkartın.

#2: Uncategorised kategorisini sakın kullanmayın
Yine bir çok WordPress kullanıcı kategorilendirilmemiş kategorisini kullanmakta insan üstü bir çaba sarf ediyor. Yav, işte o kategori default yanivarsayılan olarak getirilmiş. Onu ya kategorisiz şeklinde Türkçe olarak düzenlemek gerekiyor ya da onu komple blogunuzdan kaldırmak gerekiyor.
İpucu: Bu kategoriyi WordPress’in Yazılar sekmesinin altında yer alan Kategoriler seçeneği içerisinde bulabilirsiniz. Genellikle birçok kullanıcı bunun adını genel olarak değiştirir. Eğer Uncategorised olarak bırakmayı düşünüyorsanız en azından bunu genel olarak değiştirmek daha güzel bir görünüme yardımcı olacaktır.

#3: Spam yorumlara blogunuzda izin vermeyinÖzellikle birçok amatör blogcu, bloguna birileri yorum yaptığında seviniyor. E, insanız be abi blogumuza birileri yorum yapınca haliyle yazdıklarımızın da işe yaradığını görüyor ve mutlu oluyoruz. Fakat yorum olarak yapılmış yorum ile spam olarak yapılmış olan yorumların farkını iyi kavrayın. Eğer gerçekten bu yorumun yapılış amacı Spam’se o zaman o yorumu silin.
İpucu: Spam yorumlar ile baş etmek için WordPress’de yorumları öncelikle sizin onayınıza alın, ardından da WordPress içinAkismet eklentisini kurun. Bu eklenti spam yorumlar ile ücretsiz olarak baş etmenize yardımcı olacaktır.

#4: Default Tema kullanmayın veya olabildiğince değiştirinGenellikle Blogger veya WordPress fark etmeksizin bir blog sisteminin orijinal temasını kullanıyorsanız her ne kadar gelişmiş içerikler verseniz ve bana gelecekten ipuçlarını bile o sayfaya yazsanız okumam. Nitekim adamlar onca tema yapmışlar, birini kendinize göre uyarlayın ve hatta eğer imkanınız varsa $10 ile 290$ arasında Premium dediğimiz ücretli temalardan birini seçin.
İpucu: Eğer orijinal temalardan birini kullanacaksanız özellikle menü ve kullanıcıların içeriği okuyacağı alanlar üzerinde değişiklik yapın, öyle değişiklikler yaparak temanızı kendinize kişiselleştirin ki o görüntüyü yalnızca sizin blogunuzdan ve sizin içeriklerinizden hatırlasınlar.

https://***********.com.tr/yeni-basladiysaniz-blogunuzda-bu-hatalari-sakin-yapmayin