PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kişisel Blog Nedir ? Nasıl Açılır ?Sir.Vanity
16.Ocak.2015, 16:41
Öncelikle kendinizi blog yazmaya ne kadar yeterli gördüğünüze karar vermeniz gerekiyor. Herkesin bir blogu olacak diye birşey yok, aynı şekilde herkes bir blog yazacak diye birşey de yok. Eğer kendi kişisel özelliklerinizi buna yeterli görüyorsanız ve özel ilgi alanlarınız benim gibi oldukça fazla ise o halde bir kişisel blog oluşturabilirsiniz demektir. Kişisel blog oluşturmanın en büyük adımı elbette hangi sistemin seçileceği konusudur. Ben Blogger altyapısını sürekli olarak beğenmişimdir. Bu galiba biraz basit sistemlerden hoşlanmamla alakalı bir durum. Diğer yandan SEO açısından oldukça gelişmiş bir altyapı sağlıyor. Sadece başlangıç aşamasında sitenize çok az ziyaretçi giriyor. Fakat belli bir sürenin ardından gerçekten çok büyük ziyaretçi oranlarına erişebiliyorsunuz.

1- Blogunuza bir isim bulun
Her kişisel blog sahibinin isim ve soy isimden oluşan bir blogu olacak diye birşey yok. Ancak ben geçmişte birçok blog edindin ve bunların bir çoğu çok iyi yerlere geldi. Fakat daha sonra maddi sıkıntılarım baş gösterince o blogu hemen elden çıkartmak zorunda kaldım. Bu nedenle bu seferki blogumu asla satamayayım diye özellikle kendi adıma almayı uygun buldum. Fakat eğer ilk deneyiminiz ise ve sizde benim gibi zora sıkıştığınızda birşeylerinizi satanlardansanız isim.com veya isim.com.tr gibi bir uzantı ile başlamanız tavsiyemdir.
2- Altyapınızı Seçin
Yazımın başında da bahsettiğim gibi Blogger bana sade görünen bir sistem olduğu için tercih ettim. Tabi bunun yanı sıra Google’ın Bloggerlara özel bir kıyak geçtiğini de düşünmüyorum değil. Fakat size en uygun olan sistemi seçebilmek için araştırma yapın. Eğer teknoloji üzerine bir blog yazacaksanız sizin WordPress altyapısını seçmeniz daha uygun olacaktır.
3- Hepsi Tamam Kişisel Blog nasıl açılır?
Bunun için öncelikle bir alan adı (.com, .net vs) almanız gerkeiyor ya da Blogger’ın size sunduğu siteadı.blogspot.com gibi bir seçenekten faydalanıyor olmanız gerekiyor. Bu alanda biraz daha geniş araştırma yapmanız faydalı olabilir. Nitekim, bunu anlatacak olursam eğer yazının tamamı bununla geçecektir. Bunların yanı sıra hedef kitlenizi de seçerseniz eğer kısa süre içerisinde kişisel blogunuzu yayına alabilirsiniz.

https://***********.com.tr/kisisel-bl...-nasil-acilirt (https://***********.com.tr/kisisel-blog-nedir-nasil-acilirt)


https://forum.iyinet.com/images/iyinet/misc/progress.gif

Sir.Vanity
11.Temmuz.2015, 20:01
Konuyu güncelleyim.