PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Düğmeye Bastı! Geliyor…megatron
14.Ocak.2015, 15:25
Microsoft ve Skype, geçtiğimiz aylarda gerçek zamanlı sesli çeviri hizmetini duyurmuştu.

Google Düğmeye Bastı! Geliyor…
Bu duyurunun ardından Google, mobil çeviri uygulamasını güncelleme kararı aldı; bu yeni uygulama desteklenen dillerdeki konuşmayı algılayacak ve yazılı olarak bir diğer dile çevirecek.


Gelen bilgilere göre güncellenmiş yeni Android uygulaması yakın gelecekte piyasada olacak. Bu uygulamanın, özellikle de dil öğrenen kişiler ve turistler için yararlı olacağı konuşuluyor. Google bunun haricinde, New York Times’ın haberine göre başka bir uygulama daha hazırlıyor. Bu uygulama yoluyla da kullanıcılar, cep telefonu kamerasıyla görüntüledikleri herhangi bir metni desteklenen başka bir dile çevirebilecekler.


NYT’nin haberini yaptığı uygulama, kulağınıza bir yerden tanıdık gelebilir; zira bu işi yapan ve Android, Google Glass ve iOS’te kullanılabilen bir uygulama hâlihazırda mevcut: World Lens. Bu uygulamayı geliştiren QuestVisual’ı Google, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında satın almıştı. Görülen o ki World Lens, Google ismi ekseninde tamamen yenilenecek.

kaynak:milliyet.com.tr

erkolay
18.Ocak.2015, 00:49
Google gerçek zamanlı çeviri hizmetlerini Google Çeviri uygulamasına güncelleme ile ekledi.

Word Lens adı verilen ve farklı dildeki bir metni akıllı cihazın kamerası ile görüntülediğinizde seçtiğiniz dile çeviren özellik güncellemede ilk dikkat çeken noktalardan oldu. İnternet bağlantısı gerektiren bu yeni özellik yurt dışına sık seyahat eden kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacak gibi gözüküyor.

Eklenen diğer bir özellik ise daha önceki haberde de belirtilen sesli çeviri özelliği oldu. Önceden çevrilecek diller seçilip butonlara basmak gerekirken şimdi 2 dil seçildikten sonra konuşmaya başlanılarak çeviri hizmeti kullanılabiliyor. Uygulama konuşan kişinin hangi dili konuştuğunu anlayarak seçilen diğer dilde çevirisini yapabiliyor.

Uygulama Android ve iOS platformu için güncellendi, kullanıcılar Google Çeviri uygulamasını güncelleyerek yeni özelliklerden faydalanabilirler.