PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pythoni Nedir?megatron
14.Ocak.2015, 14:51
Python nesnel (object oriented), yorumlanabilen (interpreted), modüler ve etkileşimli (interactive) bir programlama dilidir.


Girintilere (indentation) dayalı basit sözdizimi (syntax), dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin detayları ile vakit kaybedilmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.


Modüler yapıyı, sınıf sistemini ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen hemen her türlü platformda çalışabilir. (Unix , Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian Os bunlardan birkaçıdır). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi (GUI) programlama, web programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi bir çok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilir.


Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam'da başlanmıştır. Günümüzde Python Software Foundation çevresinde toplanan gönüllerin çabalarıyla devam edilmektedir.