PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WordPress Siteniz mi Hacklendi? Mutlaka Okuyunmegatron
14.Ocak.2015, 10:42
WordPress siteniz hackleniyor ve ne yapacağını bilmiyor musunuz? Ben de şimdi sizlere wordpress siteniz hacklendikten sonra neler yapacağınızı bu konu altından yazmak istedim. Eğer ki wordpress siteniz hacklendikten sonra belirli güvenlik önlemlerini almazsanız bu durum böyle devam edecektir. Her gün sitenizde yeni yeni hack indexleri görmeye maruz kalırsınız. Şimdi sizlere kısaca neler yapabileceğinizi başlıklar halinde anlatmak istiyorum.


1: Siteniz hacklendiyse ilk olarak admin hesabınızı ve şifrenizi kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer şifrenizde bir değişme var ise kesinlikle değiştirmeniz gerekiyor ve mümkün olduğunca uzun ve sayı, harf, simgeler kullanmanızı tavsiye ederim.


2: Aynı şekilde ftp ve panel şifrelerinizi de kontrol ediniz, onları da değiştirmeniz gerekebilir. Mümkünse değiştirin yine de.


3: Ftp'de bulunan tüm dosyalarını masaüstünüze indirin ve güncel bir antivirüs programı ile taratın. Eğer imkanınız varsa birden fazla antivirüs programı ile taratmanızı tavsiye ederim. Çünkü bazı virüsler antivirüs programlarından kaçabiliyorlar.


4: Eğer bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyalarda virüs bulamadıysanız ve sizin de biraz olsun kodlama bilginiz varsa site dosyalarınızı tek tek kontrol etmeniz gerekebilir. Çünkü bazı kodlar vardır ki dosya içinde sizden izinsiz çalışarak hacker diye tabir ettiğimiz kişilere sitenize ait bilgileri gönderebilir.


5: Yukarıdakileri yaptığınız halde içiniz rahat etmiyorsa tüm ftp'nizi silin ve eğer güvendiğiniz bir tarihe ait site yedekleriniz varsa onları yükleyin.


6: Eğer ki kullandığınız script wordpress, joomla ve vbulletin script ise son güncel halini kurmanızı tavsiye ederim.


7: Sitenizde bulunan eklentileri silmenizi ve onların da son güncel hallerini yükleyin. Eğer hatanın eklentiden vs olduğunu düşünürseniz eklentilere ait açık var mı yok mu diye google‘dan veya bazı güncel açıkları veren sitelerden kontrol ediniz.


8: Bunların hepsini yaptıktan sonra mutlaka sitenizi barındırdığınız hostcunuzla görüşün. Belki de servera bir shell dosyası atılarak sitenize geçmiş olabilirler. Server sahibine de bilgi vererek serverı kontrol etmesini isteyebilirsiniz.


9: Sitenize ait olan e-mail adresini de kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer ki e-mail adresiniz çalınmışsa şifre sıfırlama yöntemi ile admin şifrenizi değiştirip girmiş de olabilirler. Bu yüzden sitenize yeni bir e-mail adresi tanımlamanız gerekebilir.


10: Bütün yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra kendi bilgisayarınızı da kontrol ediniz. Güncel Antivirüs programları ile bilgisayarınızı taratınız.

Sir.Vanity
14.Ocak.2015, 17:19
Teşekkürler.

erkolay
17.Ocak.2015, 12:33
Konu her site sahibini ilgilendiriyor. Sadece WordPress ile ilgili bir durum değil bu. Ayrıca WordPress Blog bölümü; blogunuz.wordpress.com şeklindeki ücretsiz bloglar için açılmıştı megatron arkadaş. Müstakil domainlerdeki WordPress siteler için konuların yeri https://webmaster.bbs.tr/wordpress/

Konu doğru bölüme taşınmıştır.

Sir.Vanity
17.Ocak.2015, 17:47
Konu her site sahibini ilgilendiriyor. Sadece WordPress ile ilgili bir durum değil bu. Ayrıca WordPress Blog bölümü; blogunuz.wordpress.com şeklindeki ücretsiz bloglar için açılmıştı megatron arkadaş. Müstakil domainlerdeki WordPress siteler için konuların yeri https://webmaster.bbs.tr/wordpress/

Konu doğru bölüme taşınmıştır.
Bu blog kategorisi insanın kafasını karıştırıyor biraz abi . Megatron' a da hak vermek lazım