PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüzgardan elektrik üretimi yüzde 11 arttı

megatron
12.Ocak.2015, 16:38
Türkiye'de rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 11,65 artarak 8 milyon 366 bin me*****saate ulaştı.

Türkiye'de rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 11,65 artarak 8 milyon 366 bin me*****saate ulaştı. Rüzgar santrallerinden elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, son dönemde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edildiği Türkiye'de, bu çabaların karşılığı alınmaya başlandı.

Rüzgar enerji santrallerinde 2013 yılında 7 milyon 494 bin 49 me*****saat elektrik üretildi. Bu üretim miktarı Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin yüzde 2,8'ini oluşturdu. Geçen yıl rüzgar enerji santrallerinden elde edilen elektrik miktarı yeni yatırımların devreye girmesi ve kapasite artışlarıyla birlikte yükseldi. Türkiye'nin geçen yıl rüzgara dayalı elektrik üretim tesislerinden elde ettiği elektriğin miktarı 8 milyon 366 bin 804 me*****saate ulaştı.

Rüzgar enerji santralleri geçen yıl 2013'e göre 872 bin 755 me*****saat daha fazla elektrik üretti. Geçen yıl rüzgar enerji santrallerinin ürettiği elektrik miktarı önceki yıla göre yüzde 11,65 arttı. Üretimdeki bu artış rüzgar enerji santrallerinin Türkiye'nin toplam elektrik üretimindeki payının da artmasını sağladı. Rüzgar enerji santralleri Türkiye'nin toplam elektrik üretiminde yüzde 2,8'lik katkıda bulunurken, bu oran geçen yıl yüzde 3,3'e çıktı.

Rüzgar santrallerinden üretilen elektrik, Türkiye'nin enerji ithalatının ve dolayısıyla cari açığın azaltılmasına da önemli katkıda bulunuyor. Geçen yıl rüzgar santrallerinden elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı. Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapsamında rüzgar santrallerine yönelik de teşvik uygulanıyor.

Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için 7,3 dolar cent/kilovatsaat bedel ödeniyor. Türkiye'de 2023’e kadar rüzgar santrallerinin kurulu gücünün 20 bin me*****a çıkartılması hedefleniyor.

kaynak:https://www.ntv.com.tr/ekonomi/ruzgardan-elektrik-uretimi-yuzde-11-artti,LL_URKVebU2ZyoYPSqitvg