PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Site Açıklaması - Description Nasıl OlmalıWeBMasteR
06.Ekim.2013, 00:33
Site Açıklaması - Description Nasıl Olmalı?

Arama Motoru, Seo Dostu Açıklama - Description

Bir önceki yazımızda Site Başlığı Nasıl Olmalı (https://www.webmasterlord.net/399-site-basligi-nasil-olmali-konusu.html) konusunu hallettikten sonra, yine çok önemli olan açıklama (description) bölümünü de düzenlemeye değinelim.

Site açıklaması da arama sonuçlarında başlığımızın hemen altında görünen bilgilerdir. Yani biz arama motorlarına ve dolayısı ile ziyaretçilerimize sitemiz ile ilgili ipuçlarını sunmak için site açıklamasını kullanırız. Bu yüzden bu bilgilerin de çok özenle seçilmesi gerekir. Başlıkta, varsa markamızı yazmamız çok önemli iken, açıklama kısmında markamızı yazmanın pek bir avantajı ve de gereği kalmıyor. O yüzden açıklama kısmında, mümkün olduğu kadar, faaliyet alanlarımız, hedef lokasyonlarımız, hizmetler ve(ya) ürünlerimiz hakkında ipuçlarını belirtmemiz gerekir.

Site Açıklaması (Description) Nasıl düzenlenir?

Yine site düzenleme panelinde, veritabanında veya "header" dosyamızdaki metatags ayarlarında;


<meta name="description" content="hedef lokasyon 1, hedef lokasyon 2 ..., hizmet kolu 1, hizmet kolu 2 ..., ürün 1, ürün 2 ..." />
Bu şekilde bir site açıklaması oluşturulur.

Site açıklaması oluştururken dikkat edilecek unsurlar:

1- Açıklamada toplam karakter sayısı 160'ı geçmemeli. Çünkü arama motorları sadece 160 karaktere kadar okur. Bu limiti zorlayıp aşanı, yine sabıka kaydı tutarak, kara kaplı defterine depolar.
2- Site açıklamasında da kelime tekrarına düşülmemelidir. Çünkü; burada da kullandığımız bütün kelimeler arasında kombinasyonları kuracak şekilde proğramlanmıştır botlar. Her kelimeyi birbiri ile ilişkilendirir ve arama sonuçlarındaki kelimeleri bulur ve dikkate alır. Bu konudaki zorlamaları da spam amaçlı kurulmuş site damgası ile sabıkamızı tutar botlar.
3- Sitemizin lokasyonunu, hizmet alanlarını, ürünlerimizi en iyi anlatan, arama motorlarında (özellikle Google) sıkça aranan ifadeleri kullanmalıyız.

Örneğin: Site açıklamamız şöyle olmalı:


<meta name="description" content="İzmir, kurumsal, kişisel, blog, site, web tasarım, seo, google, bing, yandex, yahoo, alexa, arama motoru optimizasyonu, backlink, marka, patent, tescil, hosting" />
Toplam karakter sayısı en fazla 160, içinde tekrarlayan kelime yok ve hizmetlerimizle ilgili en güzel ipuçları da mevcut diye düşünüyorum.

Alıntı: Site Açıklaması - Description Nasıl Olmalı (https://www.webmasterlord.net/400-site-aciklamasi-description-nasil-olmali-konusu.html)

erkolay
04.Haziran.2015, 21:10
Konuyu bir hortlatalım ki arada bir ziyaretçilerimize dikkat çekelim.

deniz
05.Haziran.2015, 19:13
Bir de ben hortlatayım.

webdanismanlik
09.Temmuz.2015, 15:26
değerli bir paylaşım

WeBMasteR
09.Temmuz.2015, 17:58
Yararlanmanızı umarız.

Degronkoby
31.Ağustos.2015, 07:43
gerçekten faydalı bir yazı olmuş hocam ; emeğine sağlık . İyiki hortlatmışsınız :)

WeBMasteR
03.Ekim.2015, 13:19
Arada bir elimiz değsin değil mi? :D