PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haiku OS Kurulumuerkolay
08.Ocak.2015, 21:54
Haiku OS Nasıl Kurulur?

https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haikukurulumu.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haikukurulumu.png)

Haiku OS (işletim sistemi) Unix veya GNU/Linux tabanlı olmayan hatta POSIX standartları ile de çoğu yerde uyuşmayan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. 90’lı yıllarda kullanılan kapalı kaynak kodlu BeOS işletim sisteminin yeniden yazılmış açık kaynak kodlu versiyonu olan OpenBeOS projesinin devamı olarak hayatını sürdürüyor. Kar amacı gütmeyen Haiku Inc. tarafından geliştirilip desteklenen Haiku OS, Haiku Topluluğundan da destek görüyor. Merak edenler için Haiku OS’un bilgisayara nasıl kurulduğunu anlattık. Buyrun beraber okuyalım:


1) Haiku OS disk görüntüsünü https://www.haiku-os.org/get-haiku adresindeki yansıların birinden indirin. Zip veya Xz ile sıkıştırılmış bir iso disk görüntüsü olan dosya yaklaşık 256MB yer kaplıyor. Sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda yaklaşık 616MB’lık bir iso imajı çıkıyor. Dilerseniz disk görüntüsünü CD’ye veya flash belleğe yazıp bilgisayarınızı ondan başlatarak kuruluma geçebilirsiniz. Dilerseniz aynı adresteki sanal makina disk görüntülerini indirerek Haiku OS’u diskinize hiç kurmadan sanal makinede deneyebilirsiniz.


2)Seçtiğiniz kurulum ortamından bilgisayarınızı başlattıktan sonra karşınıza şu ekran gelecektir:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku2.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku2.png)

Bu ekranda “Language” kısmından “English” seçeneğini seçeceğiz çünkü arabirim dili olarak Türkçe henüz seçenekler arasına girmemiş. Bunun hemen altındaki “Keymap” bölümünden “Turkish Q” veya klavyeniz her neyse onu seçin. Bu ayarları yaptıktan sonra “Run Installer” seçeneğini seçerek doğrudan kuruluma geçebilir veya “Desktop (Live-CD) ” seçeneği ile kurulum yapmazdan önce Haiku OS’un masaüstüne göz atabilirsiniz. “Desktop (Live-CD) ” seçeneğini seçseniz bile masaüstündeki “Installer” seçneğinden dilediğiniz an kuruluma geçmeniz mümkün:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku3.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku3.png)

3)Kurulum Yönergesini okuyup “Continue” tuşuna basın:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku4.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku4.png)

4)Daha sonra karşınıza “Kurulum için uygun disk bölümü bulunamadı” şeklinde bir uyarı ile birlikte disk bölümlendirme uygulaması çıkacaktır.


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku5.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku5.png)

Uyarının altındaki “OK” düğmesine tıkladıktan sonra “Install From” kısmında Haiku-586.61MB yazısını göreceksiniz.Bu aynı kalacak. Bu CD’nizi veya disk imajını yazdığınız flash diski belirtiyor. “Onto” seçeneği ise kurulumun yapılacağı disk bölümünün seçileceği yer. Diskinizde çok büyük ihtimalle BeFS veya NTFS dosya sistemine göre biçimlendirilmiş bir disk bölümünüz yoksa burada “<none> yazısını görmeniz normal. Bu durumda yapacağımız şey “Set up partitions…” düğmesine tıklayarak disk bölümlendirme uygulamasına girmek olacaktır:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku7.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku7.png)

Açılan “Drive Setup” programında alttaki listeden kurulumu yapmak istediğiniz disk bölümünü işaretleyin. Üsteki “Partition>Format> kısmından “Be File System” seçeneğini seçin. Daha sonra açılacak olan pencereden disk bölümünün ismine dokunmayın (Haiku) ve onun altındaki “Blocksize” seçeneğinden dilediğiniz block büyüklüğü değerini seçin. Ön tanımlı değeri değiştirmeseniz de olur:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku8.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku8.png)

Ve daha sonra “Initialize” düğmesine tıklayın. Daha sonra açılacak onay penceresinden “Write Changes” seçeneğini işaretleyerek değişiklikleri diskinize yazın:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku9.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku9.png)

Bunu da yaptıktan sonra “DriveSetup” programını sol üst köşedeki sarı kareye tıklayarak kapatın ve kurulum programına geri dönün. (Dikkat! Haiku OS’da pencere kapama ve boyutlandırma düğmeleri üst kenarın solundadır!)


5) Kurulum (Installer) penceresinden “onto” kısmından yeni formatlamış olduğunuz “Haiku” isimli diskinizi seçin ve “Begin” e tıklayın:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku11.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku11.png)

6)Kulumun bitmesini bekleyin:


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku12.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haiku12.png)

7)Kurulum bittikten sonra Quit düğmesine basarak kurulum programından çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp Haiku OS’u kurcalamaya başlayın:)


https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haikuosmasa%C3%BCst%C3%BC.png (https://acikgunluk.net/wp/wp-content/uploads/2015/01/haikuosmasa%C3%BCst%C3%BC.png)

Haiku OS hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için https://haiku-os.org/ adresine göz atabilirsiniz.

Açık Günlük: https://acikgunluk.net/wp/2015/01/08/haiku-os-nasil-kurulur/