PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ubuntu ve Linux Mint'de FFmpeg, PPA Üzerinden Nasıl Yüklenir?WeBMasteR
30.Aralık.2014, 01:10
FFmpeg PPA Üzerinden Nasıl Yüklenir?Popüler bir multimedya kapsamı olan FFmpeg; kolaylıkla mux, demux, stream, filtre, ses ve video içeriğini oynatmanıza, kodlamanıza olanak sağlar. FFmpeg, multimedya dosyalarını dönüştürmek için araçlar sunar. FFmpeg kütüphaneleri çeşitli işlevselliklerle galirler: Ses ve video codecleri için kodlayıcılar ve kod çözücüleri içeren bir kütüphane olan libavcodec, multimedya konteyner formatları için demuxer ve muxer içeren kütüphane libavformat, medya filtreleri içeren bir kütüphane olan libavfilter, görüntü ölçeklemesi yapan bir kütüphane libswscale, optimize edilmiş ses örnekleme, rematrixing ve örnek format dönüştürme işlemleri gerçekleştiren bir kütüphane libswresample bunlardan bazılarıdır. Hatırlanacağı gibi, yine PPA üzerinden “FFmpeg 2.4.2 Nasıl Yüklenir? (https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/ffmpeg-2-4-2-nasil-yuklenir.html)” adlı konuyu işlemiştik. Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana için kullanılabilir gayri resmi iki PPA vardır. Bunlardan Kyrill (https://launchpad.net/%7Ekirillshkrogalev/+archive/ubuntu/ffmpeg-next), Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana için söz konusu paketleri sunuyor. Yükleme PPA depo üzerinden yapıldığı için kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir.


https://getgnu.org/images/stories/ffmpeg-logo.png?db1a3e&db1a3e&db1a3e&db1a3e&db1a3e&db1a3e

O halde kuruluma geçebiliriz.

Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana için sırasıyla aşağıdaki kodları veriyoruz:sudo add-apt-repository ppa:kirillshkrogalev/ffmpeg-next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ffmpeg
Bir diğer PPA (https://launchpad.net/%7Ejon-severinsson/+archive/ubuntu/ffmpeg/+packages) depo Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya için gerekli paketleri sunmaktadır. Bu depodan yükleme yapmak istiyorsak, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya için sırasıyla aşağıdaki kodları veriyoruz:

sudo add-apt-repository ppa:jon-severinsson/ffmpeg
sudo apt-get update
sudo apt-get install ffmpeg

Get Gnu: https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/ffmpeg-ppa-uzerinden-nasil-yuklenir.html