PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Clonezilla live 2.3.1-20 Sürümüne Güncellendierkolay
30.Aralık.2014, 01:07
Clonezilla live 2.3.1-20 Sürümüne Güncellendi


https://www.getgnu.org/images/stories/clonezilla.gif?db1a3e&db1a3e&db1a3e&db1a3e

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.3.1-20 çıktı. Değişiklikler sayfasında yeni sürüm yayımlanmadığı için upgrade edilen sistemin, hangi tarih itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söylemek ya da sistem eklentilerinin hangi sürümlerine güncellendiğini bilmek söz konusu değil. Bunun için, yeni sürümün değişiklikler sayfasında yayımlanmasını beklemek gerekecek. Yayımlandığında, Clonezilla live 2.3.1-20 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını (https://clonezilla.org/downloads/testing/changelog.php) inceleyebileceksiniz.


Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor.

Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.


https://www.getgnu.org/images/stories/clonezilla-tr.jpg?db1a3e&db1a3e&db1a3e&db1a3e

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız (https://github.com/omeryildiz) tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik (https://www.getgnu.org/gnulinux/clonezilla-artik-turkce.html). Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada (https://github.com/omeryildiz/Clonzilla-Turkish-Localization) bulabilirsiniz.


Clonezilla live 2.3.1-20 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


İndirme sayfası (https://www.clonezilla.org/downloads/download.php?branch=testing)
Clonezilla Live 2.3.1-20 Türkçe (https://sourceforge.net/projects/clonezilla/files/clonezilla_live_testing/2.3.1-20/)
Clonezilla live 2.3.1-20 (https://sourceforge.net/projects/clonezilla/files/clonezilla_live_testing/2.3.1-20/clonezilla-live-2.3.1-20-i686-pae.zip/download)Get GNU: https://www.getgnu.org/gnulinux/clonezilla-live-2-3-1-20-surumune-guncellendi.html