PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Microsoft Kampüsünde Robot MisafirlerBgrNoyan
27.Aralık.2014, 08:15
Microsoft kampüsünde robot misafirler!


Microsoft'un kampüsünde görüntülenen bu robotlar, çok özel bir görevi üstlenmeye hazırlanıyor!


https://cdnimg.chip.gen.tr/images/content/2014111714425341472.jpg


Bir startup (https://en.wikipedia.org%2Fwiki%2FStartup_company)'ın geliştirildiği robot güvenlik görevlileri, yakın bir gelecekte insanların yerini alarak kanuni yaptırımı daha kolay bir hale getirebilir; hatta potansiyel suçluları etkisiz hale bile getirebilir...


Sözkonusu robotlar, Mountain View, California merkezli bir firma olan Knightscope tarafından üretiliyor. Robotların dördünün sene sonunda konumu belirtilmeyen yerlerde kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Ancak geçtiğimiz günlerde robotların Microsoft'un Silikon Vadisi'ndeki kampüsünde test edildiği ortaya çıktı.


K5 olarak bilinen robot, 2013'ten bu yana geliştiriliyor. K5, dolaşabilmek için GPS, yüksek çözünürlüklü kameralar, sensörler ve motorlardan faydalanıyor. Tüm bu bileşenler, devasa bir pilden güç alıyor. Toplanan görseller ve veriler ise Wi-Fi ağı üzerinden iletiliyor. Robotun pili, iddiaya göre tek şarjla 24 saat dayanıyor. Robotlar, pillerinin bittiğini fark ederek kendi kendilerine şarj istasyonuna gidebiliyorlar.


Technology Review (https://www.technologyreview.com%2Fnews%2F532431%2Frise-of-the-robot-security-guards)'a konuşanKnightscope'un satış ve pazarlama başkan yardımcısı Stacy Stephens, robotlarla ilk olarak belirli konumları izlemeyi amaçladıklarını, onları daha sonra kampüslerde geceleri insanlara eşlik etmeleri için veya acil durum isteklerini almaları için kullanabileceklerini söylüyor.


Amazon ve Google gibi firmalar da robot araştırmalarına büyük yatırımlar yapıyorlar ancak K5, üretime veya taşımaya odaklanmadığından farklı bir girişim. Microsoft ise kampüsünde Knightscope tarafından yapılan deneme sürüşleri hakkında henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı.


CHIP: https://www.chip.com.tr/haber/microsoft-kampusunde-robot-misafirler_50769.html

Sir.Vanity
28.Aralık.2014, 21:47
Lutfen makalenizi duzgun paylasin.

erkolay
28.Aralık.2014, 21:54
Konu asıl kaynağı olan CHIP'ten alıntı yapılarak düzenlenmiştir.

Sir.Vanity
28.Aralık.2014, 22:04
Tesekkurler!