PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kişisel Şifre Güvenliğinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?optimusprime
17.Aralık.2014, 07:29
Merhaba arkadaşlar,


1- Şifre sıralı kelime yada sayılardan oluşmamalıdır. Örn; 123465, asdf vb. Birbirinden bağımsız farklı kombinasyonlar kullanarak vede sayı harf vede özel işaretler kullanılmalıdır. Örn; a233d, 4d1vvf4. Yada bir sayı ile bir isim iç içe kullanılarak karışık bir şifre elde edilebilir. Örn; 0e1r2h3a4n5b6a7r8i9s.


2- Şifreler isimlerden, tarihlerden oluşmamasına özen gösterilmelidir. Örn; erhan, aysel, 22.12.1985 vb.


3- Şifre olabildiğince uzun olması gerekmektedir. Bu sayede şifrenin bulunmasıda zorlaşmaktadır. Örn; 9y2y1hb2ds0v.


4- Her siteye aynı şifre ile kayıt olmamaya özen gösterilmelidir. Şifreler bir kullanmlık seçilmelidir. Her site için ayrı bir şifre kullanılıdır. Bunun nedeni ele geçirilen şifre sadece kayıtlı olunan site için geçerli olacağından diğer üyeliklere herhangibir zarer gelmez. Yapabiliyor iseniz şifrelerinizi her ay en az birkez güncelleyiniz.


5- Farklı bilgisayarlardan giriş yapılırken hatta kişisel bilgisayarınızdan sitelere giriş yapar iken hiç bir şekilde şifrelerinizin kaydedilmesini sağlamayın. "Beni sonra hatırla" gibi işaret kutularını işaretlemeyiniz.


6- İşinizi hallettikten sonra mutlaka siteden "çıkış" yada"logout" gibi siteden güvenli çıkış yaparak ayrılınız. Bu sayede internet kafede bulunan bilgisayardan başka kişilerin sizin üye olduğunuz siteye izin şifreniz ile bağlanmasını engellemiş olursunuz.


7- Şifrelerinizi hiç bir şekilde başka bir kişiye söylemeyiniz. Şifrelerinizi herhangibir yere yazmamaya özen gösteriniz.


8- Bilgisayarda sizin izniniz dışında herhangibir program kurulmadığından emin olnuz. Kurulan bir keylogger sayesinde her türlü şifreleriniz kötü kişilerin eline geçebilir.


9- Klavyenizin direkt olarak kasaya bağlı olduğundan emin olnuz. Arada herhangibir cihazın takılı olmadığından emin olunuz. Bu fiziksek keyloggerdır. Daha sonradan kayıtlar okunarak her türlü bilgileriniz elde edilebilir.


10- Mümkünse internet klavyesi kullanınız. Özellikle banka işlemlerinizi yaper iken kullnırsanız sizin güvenliğiz bakımından daha iyidir. Neredeyse bütün banka sitelerinde internet klavyesi mevcuttur. Bunun nedeni bilgisayar korsanlarının keylogger kullanımlarını bir yere kadar engellemiş olursunuz.


11- Yeni kayıt olduğunuz istelerdeki bilgileri tam ve doğru olarak girmeniz sonradan çıkacak olan sorunların çözümünde size yardımcı olacaktır. Özellikle bir çok sitede "Gizli Soru" ve "Cevabı" kullanılmaktadır. Şifrenizi kaybetmeniz durumundan bu soru ve cevabını vererek şifrenizi geri alabilirsiniz. Onun için gizli soru ve cevabını başkalarına söylememelisiniz.


12- Şifrenizi unutmanız yada çalınması durumunda ilk yapmanız gereken yeni şifre istemektir. Bunun için siteye kayıt esnasından vermiş olduğunuz e-mail adresiniz kullanılacağından dolayı doğru bir email adresi girmelisiniz.


13- Yeni bir şifre oluşturur iken internet üzerinde ücretiz olarak dağıtılan şifre üretme programları kullanınız. Normal bir kullanıcının şifrelerini yalnızca 2 gün boyunca hangi sitelere girdiğini gözlemleyerek bulunabileceğinden en iyi yöntem şifre üretici bir program kullanmaktır.