PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayarın Gürültüsünü Azaltmak İçin Neler Yapabilirsiniz?optimusprime
16.Aralık.2014, 12:34
Bilgisayarın Gürültüsünü Azaltmak

Bilgisayarınız çok gürültülü çalışıyor ve siz bu gürültüden artık rahatsız mı oluyorsunuz? Gerek masaüstü gerekse laptop bilgisayarların en büyük düşmanı tozdur. Toz zaman içerisinde fanların ve kasanın içine dolar. Bu toz bilgisayarınızın soğumasına engel olmanın yanında fanlarında yüksek hızda çalışmasına neden olur.


Böylesi bir durumda yapmanız gereken işlem bir elektrik süpürgesi yardımı ile bilgisayarınızın içini tozlardan arındırmak. Bir bilgisayar tamircisine götürseniz onlarda bunun için benzer bir işlem uygulayacaklardır. Bu nedenle evde kendiniz elektrik süpürgesi yardımı ile bilgisayar kasanızı ve fanları temizleyebilirsiniz. Eğer kasayı açıp içini süpürmeyi planlıyorsanız size küçük bir ipucu verelim. Süpürgenin ucuna küçük ince bir bez (tülbent tarzı) sarın ve sıkıca bağlayın. Böylece tozları süpürürken küçük parçaların makinenin içine kaçması riskine karşı tedbir almış olursunuz.


Tozların süpürülmesi işleminden sonra hala bilgisayarınızdan ses geliyorsa o zaman fanlarda bir sorun var demektir. Genellikle bilgisayarlarda küçük fanlar kullanılır buda gürültüye neden olabilir. Bilgisayar kasanızda 12 cm lik fan takılacak bir alan mevcut ise küçük fan yerine 12 cm lik büyük fan tercih edebilirsiniz. Daha az gürültülüdür ve kasa içine daha bol hava çekip tahliye eder.


Bilgisayarınızı ısı kaynaklarından (soba, kalorifer peteği vb.) uzak bir konuma yerleştirin. Serin bir ortam fanların hızlanmaması için gereklidir.

deniz
16.Aralık.2014, 16:26
Başlık, yazının içine karışmıştı, düzeltildi.