PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kablosuz Ağ Nasıl Korunur?optimusprime
16.Aralık.2014, 08:25
Kablosuz Ağ Nasıl Korunur?


Uyanık komşularınızın kablosuz ağınızı sömürmesini istemiyorsanız, işte yapmanız gerekenler...


Kablosuz ağların sayısı arttıkça, bu ağlar üzerinden ücretsiz olarak internete bağlanmayı alışkanlık haline getirenlerin sayısı da arttı. İnternet bağlantısına para vermek istemeyen bu yeni nesil beleşçilerin ilk yaptıkları şey civarda şifresiz kablosuz bağlantı olup olmadığına bakmak. Bu devirde CHIP okurları arasında kablosuz bağlantısına şifre koymayan olduğunu sanmıyoruz o yüzden şifrelenmiş kablosuz ağınızı nasıl daha güvenli hale getirebileceğinizden bahsetmek istiyoruz.


Kablosuz ağınızı daha güvenli hale getirmenin tek sebebi beleşçilere geçit vermemek değil. Aynı zamanda kablosuz bağlantınıza dahil olan davetsiz misafirler sisteminizi için önemli bir güvenlik açığı anlamına gelir. Ağınıza dahil olan herkes paylaşılan klasörlerinizin içeriğine erişebildikleri gibi, daha ileri seviye kullanıcılar sisteminizde güvenli olduğuna inandığınız diğer bölümlere kadar ellerini uzatabilirler. O yüzden birkaç basit adımla, daha sonradan sizi çok zor durumlarda bırakabilecek durumların önlemini almakta fayda var.


Güçlü Şifre, Güvenli Bilgisayar


Güvenli bir kablosuz ağın ilk adımı güçlü bir şifre sahip olmaktır. Ne yazık ki pek çok kişi hala şifre olarak doğum günlerini veya evcil hayvanlarının isimlerini kullanıyorlar. Herkes tarafından kolaylıkla öğrenilebilecek bu bilgiler davetsiz misafirler sisteminize sızmak istediklerinde deneyecekleri ilk alternatiflerdir. O yüzden hatırlayabileceğiniz farklı bir şifre tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.