PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zaman, Samanyolu ve Emniyet Mensuplarına 14 Aralık Operasyonuerkolay
14.Aralık.2014, 19:23
Zaman, Samanyolu ve Emniyet Mensuplarına Operasyonİstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 13 ilde operasyon başlattı. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, STV Yayın Grubu Başkanı, dizi yapımcıları ve eski TEM Şube Müdürü'nün de aralarında olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor.
https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/160/793/original/ssbuyuk.jpg


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü İstanbul başta olmak üzere 13 ilde operasyon başlattı.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, bazı dizi yapımcılarının da aralarında olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor. Zaman gazetesi için de arama kararı var.
Karaca ile birlikte STV'nin bazı dizi yapımcı ve senaristleri ile İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder gözaltında.

Operasyon iddiaları fuatavni twitter hesabından geçtiğimiz hafta gündeme getirilmişti. 12 Aralık yani bugün 150'si gazeteci olmak üzere 400 kişinin gözaltına alınacağını iddialarına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Ciddi buldum, biraz da vahim buldum. Umarım ki bunların aslı çıkmaz veya bu ölçüde çıkmaz" demişti.

Başsavcılık açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı saat 14.00'te yaptığı yazılı açıklamasında "bir kısım medya mensupları ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek sözde tahşiye adlı suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespiti üzerine" 31 kişi hakkında "silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak kapsamında sahtecilik, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere gözaltı talimatı verildiğini" açıkladı.


Başsavcılık saat 14.00 itibariyle 11 kişinin gözaltına alındığını belirtti.
Gözaltı listesindeki isimler şöyle: Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, Fahri Sarrafoğlu, Hüseyin Gülerce, Ahmet Şahin, Nuh Günültaş, Naci Çelik Berksoy, Ali Samim Noyan, Ali Kara, Elif Yılmaz, Radiye (Ebru) Şenvardar, Hikmet Tombulca, Salih Asan, Makbule Çam (Elamdağ), Engin Koç, Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçarslan, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mehmet Ali Doğan, Ali Cihan, Mustafa Uyanık, Halit Akbulut, Çetin Öztürk, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Mustafa Altunbulak, Yakup Ergün, Recep Güleç.

Dumanlı ve Karaca’dan açıklama

https://bianet.org/resim/olcekle/64306/500/360

Polisler sabah erken saatlerde Zaman gazetesinin Yenibosna'daki binasına geldi. Dün geceden beri bina önünde bekleyen insanlar "Özgür basın susturulamaz" sloganları attı. Polis, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkındaki 'gözaltı kararı' avukatına tebliğ etti.

hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre Ekrem Dumanlı burada yaptığı basın açıklamasında Cuma Günü Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gittiğini anlatarak, avukatlarının Başsavcı Hadi Salihoğluyla görüştüğünü belirtti. Başsavcı Hadisalihoğlu'nun avukatlarına "Böyle bir şey yok" dediğini ve yazılı belge verdiğini aktaran Dumanlı, "Ya Başsavcı yalan söylüyor ya da Başsavcı'nın haberi olmadan bir takım işler oluyor. Biz hakkımızda soruşturma olduğunu duyunca tweet attık, fotoğraf paylaştık, 'Biz buradayız, buyrun gelin' dedik" diye konuştu.


Emniyet yetkililerine "Hakkımda gözaltı kararı çıkartmışsınız. Gelin, çayımızı için sonra nereye gideceksek gidelim. Allah hakkın yanındadır. Zalimin yanında değildir. Bugünlerde geçer. Demokrasiye sahip çıkalım" diye seslenen Dumanlı, basın mensuplarına "Korkmayın korkmanın sonu yok. Televizyonlarda sabah telaşına geldi diye düşünüyorum. "Paralele baskın", "darbe" diye bir şey yok. Basın özgürlğüne resmen darbe yapılmaktadır. Hukuksuzdur" dedi.

Gözaltına alınan Samanyolu televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca da emniyet müdürlüğüne girerken yaptığı açıklamada “Biliyorsunuz demokrasilerde bazen bedel ödenir. Bu bedelse milletimize feda olsun ne olacak. STV yayın grubu yayını ve yaptığı projelerle her zaman milletin takdirini kazanmış bir yayın kuruluşudur. Bu kuruluşta bulunmaktan her zaman gurur duydum. 15 yılı aşkın bir zamandır kardeşçe gönül gönüle vererek buradayız. Bundan böyle de çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Dizi yapımcı ve senaristlerine de gözaltı

Samanyolu TV'nin (STV) Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan ile yönetmeni Engin Koç Eskişehir'de gözaltına alındı. Emniyet güçleri tarafından evlerinden alınarak sağlık kontrolü için hastaneye götürülen Koç ile Asan, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi. İfadeleri alınan Koç ve Asan, daha sonra polis tarafından İstanbul'a nakledildi.
STV'de yayınlanan Tek Türkiye dizisi senaristi Makbule Çam Alemdağ da Van'daki evinde gözaltına alındı.
STV çalışanlarından Elif Yılmaz'ın da gözaltına olduğu belirtiliyor.

Eski TEM Şube Müdürü de gözaltında

İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder gözaltına alındı. Ergüder polisler eşliğinde emniyete götürüldü.

Anadolu Ajansı'nda yer alan haberde aralarında emniyet görevlileri ve medya çalışanlarının da gözaltı kararı bulunan kişilerin 2009 yılında ''Tahşiyeciler'' olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda ''suç ve delil uydurdukları'', ''kumpas kurdukları'' iddiaları yer aldı.

Yollar kapatıldı

https://bianet.org/resim/olcekle/64307/500/333

14 Aralık operasyonu’nu yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının çevresindeki bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinin bulunduğu yan yollar ve Akşemsettin Caddesi kısmen trafiğe kapatıldı. Polis araçları yolun ortasına çekildi. Gelen araçlar kontrol noktalarından geri dönmek zorunda kalıyor.


Çok sayıda polis de emniyet çevresinde bekliyor. Çevik kuvvet ekipleri şerit çekerek operasyonu protesto için emniyet önünde bekleyenlerin geçişine izin vermiyor.


Çağlayan adliyesi önünde ve çevresinde de çok sayıda polis bulunuyor.


* Fotoğraf: Ahmet Bolat, Berk Özkan / AABianet: https://bianet.org/bianet/toplum/160793-zaman-samanyolu-ve-emniyet-mensuplarina-operasyon

erkolay
14.Aralık.2014, 19:29
Basın Örgütlerinden Operasyona TepkiGÖP, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Zaman gazetesi ile Samanyolu televizyonuna yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı.https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/160/799/original/tgsbuyuk.jpg

GÖP, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Zaman gazetesi ile Samanyolu televizyonuna yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak bir açıklama yaparak basına yönelik gözaltıların halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına müdahale olduğuna dikkat çekti:
“Demokrasinin temel kurumu olan basın ve ifade özgürlüğü, yaşanan son olaylarla, eskisinden daha ağır bir baskı dönemine girmiştir. Gerçek sebebini bilemeden ve adil yargılanma hakları ihlal edilerek bugüne kadar 200'e yakın gazeteci ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla cezaevinde tutulmuştur. Yeniden gazeteciler gözaltına alınmaktadır. Bu gelişmeler basının özgür olmadığı ülkeler sınıfında yer alan Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün cezalandırılması anlamına gelmektedir. Demokratik ülkelerde basın ve ifade özgürlüğü cezalandırılamaz. Basın emekçilerin görevlerini can güvenliği, tutuklanma, işsiz kalma korkusu olmadan yapabilmeleri, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına hizmet edebilmeleri için iktidarı ve muhalefeti göreve çağırıyoruz.Türkiye'de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ve gelişmiş demokrasilerin kabul ettiği ölçütlere uygun basın ve ifade özgürlüğüne ulaşıncaya kadar tüm gazetecilerin dayanışma içinde olmasının önemini bir kez daha hatırlatıyoruz.”


Basın Konseyi'nce yapılan açıklamada, "Bugün müdahaleye maruz kalanlara yönelik işlemleri meşrulaştırmak mümkün değildir. İlkelerinden ödün vermeyen Basın Konseyi, dün olduğu gibi bugün de, 'ama' demeksizin, özgürlüğünden mahrum edilmek istenen gazetecilerin haklarını savunmaya devam edecektir" denildi.
“Basın özgürlüğü konusunda uluslararası sıralamalarda her yıl daha da gerileyen, cezaevindeki gazeteci sayısı bakımından dünya birincisi olan Türkiye’de medya mensuplarına yönelik bu yeni operasyon, uluslararası alanda prestij ve imajımızın tekrar sorgulanmasına neden olacaktık. Öte yandan, insan haklarına saygılı bir hukuk devletinde, ilkel 'intikam' dürtüsünün değil, erdemli 'adalet' ve 'özgürlük' duygularının ağır basması gerektiğini hatırlatarak; geçmişteki tutumlarını örnek göstermek suretiyle, bugün müdahaleye maruz kalanlara yönelik işlemleri meşrulaştırmak mümkün değildir. İlkelerinden ödün vermeyen Basın Konseyi, dün olduğu gibi bugün de, 'ama' demeksizin, özgürlüğünden mahrum edilmek istenen gazetecilerin haklarını savunmaya devam edecektir. Bu bakımdan, basın mensuplarının gözaltına alınmasını, medya kurumlarında arama yapılmasını gerektiren hukuki ve fiili nedenlerin, somut delilleriyle ve gerekçeli olarak kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz."


Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonuna yönelik operasyonla ilgili açıklama yaptı. Kuleli, “Rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının yıldönümü öncesi yapılan bu operasyon özgürlük ve demokrasiye darbedir” dedi.


14 Aralık'ın Türkiye medya tarihine kara bir gün olarak geçtiğini belirten Kuleli şöyle konuştu:


“Dün meslektaşlarının içeri atılmasına ses çıkarmamış olsalar bile hiçbir gazetecinin tutuklanmasını tasvip etmiyoruz. Bugün yaşanan da, Ergenekon, Oda TV ve KCK davalarında yaşanan da hukuksuzluktur.”


“Demek ki, kime yönelirse yönelsin zulme karşı susmamak gerekir. Bizim için önemli olar ilkelerdir. Yaptıkları haberler nedeniyle cezalandırılmak istenen gazetecilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz.”


Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanı ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay şu açıklamayı yaptı:
“Hükümet tarafından ‘paralel yapı,paralel medya’ adı altında yürütülen operasyonlarda çok sayıda gazetecinin hakkında soruşturma açılması, bir kısmının gözaltına alınması,listeler hazırlanarak adeta gazeteci avına çıkılması hukuk dışıdır, basın ve ifade özgürlüğüne açık saldırıdır, kabul edilemez, derhal durdurulmalıdır.


Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel de şunları söyledi:
“Bugün iktidar uzun yıllar, yarattığı baskıyı, zulmü, adaletsizliği, hukuksuzluğu yine sürdürmek istemektedir. Yolsuzlukların üzerine yürüyen, bakanların, onların çocuklarının karıştıkları hırsızlıkları yazanlar, cezalandırılmak istenmektedir. Bir dönem özel uçağını aldığı ve çok sevdiğim dediği insanları, gazetecileri tutuklatanlara asla güvenilmez ve inanılmaz. Bugün muktedirin gücünden ötürü kendisine bağlılık içinde hizmet edenler, bilsinler ki onlara da en ufak bir karşı duruşlarında, sıra kendilerine de gelecektir.”

Bianet

erkolay
14.Aralık.2014, 19:33
Kılıçdaroğlu: Bu Sağlıklı Bir Demokrasi Değil


Sabah saatlerinde aralarında Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV'nin de bulunduğu operasyonu değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu "Yaşanan süreç bir darbe sürecidir, biz her zaman mazlumun yanında olacağız" dedi.
https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/160/794/original/510.jpg


Aralarında Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV’nin de bulunduğu 14 Aralık operasyonuna ilişkin ilk açıklama Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.


Ankara’dan İstanbul’a hareketi öncesi havalimanında konuşan Kılıçdaroğlu “Yaşadığımız süreç sağlıklı bir demokrasi değildir” dedi.


“Şu anda yaşadığımız süreç sağlıklı bir demokraside yaşadığımız bir süreç değildir. Yaşanan süreç bir darbe sürecidir. Mazlumun kimliği adresi sorulmaz. Mazlum her zaman her daim mazlumdur. Biz her zaman mazlumun yanında olacağız. Bunu da herkesin bilmesini isterim. Sabahın köründe gazetecilerin gözaltına alınması, gazetelere baskın yapılması, televizyon kanallarına baskın yapılması kabul edeceğimiz bir uygulama değildir.”

Bianet

erkolay
14.Aralık.2014, 19:35
Hükümetten Operasyon Açıklaması: Sonucunu Göreceğiz


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 14 Aralık operasyonuyla ilgili "Yapılan işlemlerin sonucunu göreceğiz" dedi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da “Yanlış yapan yanlışının bedelini öder” yorumunu yaptı.


https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/160/795/original/aabuyuk.jpg


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bu sabah başlayan İstanbul merkezli operasyon kapsamındaki gözaltılarla ilgili, "Yapılan işlemlerin sonucunu göreceğiz" dedi.


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Konyalı Sanayici ve İş Adamları Derneği (Konsiad) üyeleri ve Trakyalı iş adamlarının Keşan ilçesinde düzenlenen toplantısında, gazetelerin operasyona ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, operasyonun teferruatını ve hangi gerekçelerle yapıldığını şu an bilmediğini söyledi. Herkesin duruma bakacağını ifade eden Kurtulmuş, "Yapılan işlemlerin sonucunu göreceğiz. Bir şey söylemeyi bu aşamada uygun görmüyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Gerekli değerlendirmeleri süreç içerisinde zaten kamuoyu da yapar. Yanlış yapan yanlışının bedelini öder. Ama şu anda daha çok yeni haberler, bakalım" diye konuştu.


* Fotoğraf: Cihan Demirci / AA
Bianet

erkolay
14.Aralık.2014, 19:41
Dünya basınında 14 Aralık: Yolsuzluğu yazana tutuklama, medyaya pogrom, muhalifleri bastırma...
Yunan medyasında, Türkiye'de medyaya 'pogrom' uygulandığı ifade edildi.

https://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2014/12/page_dunya-basininda-14-aralik-yolsuzlugu-yazana-tutuklama-medyaya-pogrom-muhalifleri-bastirma_478426415.jpg


Başta İstanbul olmak üzere 13 ilde yapılan "14 Aralık Operasyonu" kapsamında Zaman gazetesi, Samanyolu TV ve Bugün'de çalışan bazı yönetici ve gazeteciler ile Samanyolu televizyonunda yayınlanan "Sungurlar" ve TV'deki gösterimi 4 yıl önce sona eren "Tek Türkiye" dizilerinin yapımcıları ile senaristlerinin gözaltına alınması dünya medyasında da geniş yankı buldu.BBC’nin haberinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, elindeki tüm imkanları kullanarak binlerce polis ve savcıyı görevden aldığı ve hükümet yanlısı olmasını sağladığı medyayı kullanarak, sonu gelmez bir tiratla muhaliflerini saf dışı bıraktığını yazdı. Erdoğan'ın şimdi ikinci perdeyi açarak, muhalifleri tutuklama yoluna gittiğini belirten BBC, Türkiye'nin basın özgürlüğü indeksinde 180 ülke arasında 154. sırada aldığına da dikkat çekti.
Dünyanın önde gelen haber kuruluşları operasyonları “flaş” başlığıyla geçerken, Yunan basın-yayın organlarında yer alan, gözaltılarla “medyaya 'pogrom' uygulanıyor” ifadesi dikkat çekti.


Rusya'nın etkin gazetelerinden Moskovski Komsomolets, Zaman Gazetesi ve Samanyolu Yayın Grubu'na yönelik operasyonlarının Türkiye'deki yolsuzluklarla ilgili olup olmadığını sorguladı. Gazete, muhalefeti basın desteğinden mahrum etmek için gazetecilerin gözaltına alındığını savundu.
Dünya basını, operasyonu okurlarına böyle duyurdu:
Fransız medyası: Muhalif medyada geniş gözaltılar Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alınması Fransa'da büyük yankı uyandırdı.Fransa'nın en önemli günlük gazetelerinden Le Monde, gözaltıları internet sitesinden 'son dakika' olarak okuyucularına duyurdu. Ünlü gazete, gözaltıları 'Muhalif medyada gözaltı dalgası' başlığıyla okuyucularına aktardı. Haberde, ülkenin başlıca günlük gazetelerinden Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni'nin polis tarafından gözaltına alındığı aktarıldı. Türkiye'nin 13 ilinde gerçekleştirilen operasyonlarda Gülen hareketine yakın medya kuruluşlarının hedef alındığına değinildi. Medyaya yönelik gerçekleştirilen operasyon ve gözaltıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gülen hareketine yönelik yürütülen hücumun artması anlamına geldiği savunuldu. Haberde, operasyonun Fuat Avni tarafından Twitter'da duyurulmasından birkaç gün sonra yapıldığına da dikkat çekildi.
AFP 'flaş' haber geçti Fransız Haber Ajansı AFP ise gözaltıları flaş olarak abonelerine aktardı. Haberde, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın gözaltına alınmasını da yine flaş haber olarak abonelerine duyurdu. Ajansın geçtiği haberde, "Yapılan operasyon kapsamında Türk polisi, ülkenin başlıca günlük gazetelerinden Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni'ni gözaltına aldı." ifadelerine yer verildi. Operasyon kapsamında Türkiye genelinde 24 kişinin gözaltına alındığına dikkat çekildi. AFP operasyonla ilgili gelişmeleri gün içerisinde geçtiği haberlerle de abonelerine servis etti.
RFİ: Şaşırtıcı gözaltılar Rfi radyosu ise Türkiye'de 4 bakanın istifasıyla sonuçlanan büyük solsuzluk skandalının yıl dönümünden birkaç gün önce şaşırtıcı gözaltıların yaşandığına dikkat çekti. Haberde, İstanbul'da gözaltına alınan Samanyolu Yayın Gurubu Başkanı Hidayet Karaca'nın yanı sıra birçok ilde de gözaltıların yaşandığı duyuruldu.
L'Express: Erdoğan'a muhalif genel yayın yönetmeni tutuklandı Haftalık haber dergisi L'Express'in internet sayfasında yer alan haberde ise, "Erdoğan'a muhalif bir Genel Yayın Yönetmeni tutuklandı." ifadeleri kullanıldı. Haber dergisi, "Ülkenin başlıca günlük gazetelerinden Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alındı." diye kaydetti.
İspanya'nın en büyük ajansı son dakika olarak duyurdu İspanya ve Latin Amerika'nın en büyük ajansı EFE, Türkiye'de bu sabah gazetecilere düzenlenen baskını son dakika haberi olarak abonelerine duyurdu.
"Türk polisi gazetecilere baskın başlattı" şeklinde verilen haberde, "Düzenlenen operasyonda bazı gazeteciler ve polisler gözaltına alındı." ifadeleri yer aldı.
EFE'nin haberinde, hakkında gözaltı kararı alınanlar arasında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da olduğu belirtildi.


İspanyol devlet ajansı, söz konusu operasyonun bir Twitter hesabından 150 gazetecinin tutuklanacağı bilgisinin verilmesinden sonra geldiğine dikkat çekti.
Ajansın haberi El Mundo, ABC, La Razon, 20 Minutos ve RTVE gibi İspanyol gazeteleri ve televizyonları tarafından son dakika haberi olarak verildi.
Punto de Vista haber portalının "Erdoğan hükümeti yolsuzlukları haberleştiren gazetecileri tutukluyor" şeklinde manşet atarken, 20 minutos gazetesi de Fethullah Gülen'in Foreign Policy dergisi tarafından yapılan dünyanın ilk 100 entelektüeli listesinde yer aldığını hatırlattı.


İspanyol basını ayrıca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Yaşanan bir darbe sürecidir." demecine de yer verdi.
Yunan medyası: Türkiye'de medyaya 'pogrom' uygulanıyor Yunan basın-yayın organları, Türkiye'de Zaman Gazetesi ile Samanyolu televizyonun da arasında bulunduğu medyaya 'pogrom' uygulandığını duyurdu.
Yunanistan'ın en büyük medya grubu Lambrakis bünyesinde faaliyet gösteren en çok satan gazete Ta Nea ile saygın haber sitelerinden İn.gr; Zaman Gazetesi, Samanyolu televizyonu ve birçok gazetecinin pogroma (bir gruba karşı şiddet hareketi) maruz bırakıldığı yorumunda bulundu. Polisin sayıda gazeteci ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alındığını ve bazı evlerde de arama yapıldığı bildirdi.


Zaman Gazetesi binası dışında dayanışma amacıyla toplanan çok sayıda vatandaşın "Özgür basın susturulamaz" şeklinde slogan attıklarını aktaran basın-yayın organları, haberlerini baskına ilişkin fotoğraflarla destekledi.


32 kişinin gözaltına alınacağına dair bilgiyi paylaşan Ta Nea ve İn.gr, ilgili kişilerin hangi iddialarla suçlandığının ise bilinmediğini yazdı.
Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı'nın gazetede bir basın toplantısı düzenlediğini aktaran Yunan basını, hakkında gözaltı kararı bulunan Dumanlı'nın 'polise gelin beni alın' şeklinde çağrıda bulunduğunu da aktardı.


Fuat Avni adlı twitter kullanıcısının Cuma günü gazetecilere yönelik bir operasyon yapılacağı bilgisini paylaştığını yazan Yunan basını, AKP hükümetinin Gülen Hareketi'ne ve medyaya yönelik açtığı savaşa, hükümetin karıştığı rüşvet ve skandalların sebep olduğu değerlendirmesini yaptı.


Ülkenin saygın gazetelerinden Kathimerini de internet sitesindeki haberinde, Türkiye'de polisin medyaya operasyon yaptığını, şimdiye kadar 14 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Özgür basının susturma girişimi Yunanistan'ın resmi Atina-Makedonya Haber Ajansı da abonelerine geçtiği haberde, sabah saatlerinde Türk polisinin Zaman Gazetesi'ne baskın yaptığını duyurdu. Kalabalık bir vatandaş grubunun gazete binası dışında toplandığını ve "özgür basın susturulamaz" şeklinde slogan attıklarını yazan Atina-Makedonya Haber Ajansı, Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın polise kendisini gözaltına almaları çağrısı yaptığını duyurdu.


Medyaya yapılan baskın ve gözaltı haberlerine yer veren yüzlerce Yunan haber sitesi de Türkiye'deki özgür basına müdahale ve susturma girişiminde bulunulduğunu okurlarıyla paylaştı.
Reuters: Polis, Zaman gazetesine baskın yaptı Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, Zaman Gazetesi'ne yapılan polis baskınını 'ACİL' başlığıyla 'son dakika' olarak duyurdu.
Haberde, polis ekiplerinin bu sabah Zaman Gazetesi'ne baskın düzenlediği belirtilerek, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 gün önce söz konusu operasyona işaret ettiğine dikkat çekildi.


Reuters, hadisenin 3 bakanın istifasıyla sonuçlanan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının yıldönümüne denk geldiğine de vurgu yaptı.


Dumanlı'nın bu sabah canlı yayında korkusuz bir şekilde polis ekiplerine kendisini tutuklama çağrısı yaptığı, bu sırada Zaman Gazetesi'ne gelenlerin "Özgür basın susturulamaz" diye slogan attığı ifade edildi.


Reuters, Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alındığı yönündeki haberlere de yer verdi.
BBC: Erdoğan, ikinci perdeyi açtı İngiliz yayın kuruluşu BBC, gazetecileri hedef alan operasyonun zamanlamasına dikkat çekti. BBC'nin internet sitesinde Mark Lowen imzasıyla yazılan analizde, operasyonun Türkiye'nin yakın tarihinin en büyük yolsuzluk skandalının birinci yıldönümü arifesinde gerçekleştiği belirtildi.


Şu anda cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın, elindeki tüm imkanları kullanarak binlerce polis ve savcıyı görevden aldığı ve hükümet yanlısı olmasını sağladığı medyayı kullanarak, sonu gelmez bir tiratla muhaliflerini saf dışı bıraktığı belirtildi. Erdoğan'ın şimdi ikinci perdeyi açarak, muhalifleri tutuklama yoluna gittiğini belirten Lowen, Türkiye'nin basın özgürlüğü indeksinde 180 ülke arasında 154. sırada aldığına da dikkat çekti.


BBC muhabiri Mark Lowen, Türk hükümetinin bugün attığı adımla, ülkede demokrasinin aşınmakta olduğuna dair uluslararası endişelere güç kazandırdığını vurguladı.
Operasyon Singapur basınında Singapur'da yayımlanan ve Güneydoğu Asya'nın saygın gazetelerinden The Strait Times, Türkiye'de medyaya yönelik düzenlenen operasyon haberlerine yer verdi.


Gazete, Türk polisinin, ABD'de sürgün hayatı yaşayan İslam Alimi Fethullah Gülen'e yakın medya kuruluşlarına baskın düzenlediğini ve bunların aralarında Zaman gazetesinin de olduğunu bildirdi.


Türk medyasına dayandırılan haberde, polisin, aralarında İstanbul'un da olduğu Türkiye'nin 13 şehrinde sabah saatlerinde operasyon başlattığı ve Gülen'e yakın bir televizyon kanalının üst yöneticisi, yapımcıları ve yönetmenlerinin de olduğu en az 14 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.Haberde ayrıca Zaman Gazetesi'nin önündeki geniş kalabalığa da dikkat çekildi.
Rum basını: Erdoğan muhaliflerine operasyon Rum basını, Samanyolu Relevizyonu ve Zaman Gazetesi'ne yönelik operasyonlara geniş yer verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisiyle aynı fikirde olmayanlara operasyonları genişlettiğine yer veren gazeteler, Türkiye'de basın özgürlüğünün kısıtlandığına vurgu yaptı.


Güney Kıbrıs'ta İngilizce yayımlanan saygın gazetelerden Cyprus Mail, Zaman Gazetesi'ne sabaha karşı düzenlenen operasyonların yanı sıra bazı illere eş zamanlı gerçekleştirilen baskınlara değindi.


Cyprus Mail, Zaman Gazetesi'ne gelen polislerin, bina önündeki kalabalığı gördükten sonra Ekrem Dumanlı'yı almaktan vazgeçtiklerini, sonraki gelişlerinde gözaltına aldıklarını kaydetti.


17 Aralık yolsuzluk operasyonlarını da hatırlatan gazete, binlerce hâkim ve savcının yerlerinin değiştirildiğini ve bunların yerine Erdoğan yanlısı hukukçuların atandığına daha sonra da Erdoğan'ın operasyon düğmesine bastığına dikkat çekti.
Moskovski Komsomolets: Erdoğan basında muhaliflerini bastırmaya çalışıyor Rusya'nın etkin gazetelerinden Moskovski Komsomolets, Zaman Gazetesi ve Samanyolu Yayın Grubu'na yönelik operasyonlarının Türkiye'deki yolsuzluklarla ilgili olup olmadığını sorguladı. Gazete, muhalefeti basın desteğinden mahrum etmek için gazetecilerin gözaltına alındığını savundu.


Haberde, "Ülkenin eski Başbakanı Erdoğan'a muhalefet eden ünlü Müslüman toplum önderi Fethullah Gülen'le irtibatlı basın kuruluşlarına sabah erken saatlerde baskın yapıldı." denildi.


Türk basınına göre, 32 kişinin bulunduğu listeden şu ana kadar 23 kişi gözaltına alındı. Bunlardan ikisi eski polis müdürleri.


Haberde, gözaltına alınan gazeteciler arasında Samanyolu TV Yönetim Kurulu Başkanı, dizi yapımcıları, senarist ve yönetmenler bulunduğu bilgisi paylaşıldı.
Zaman Gazetesi önünde toplanan grubun "basın susturulamaz" sloganları atarken, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı polise "Lütfen gelin beni alın. Burada sizi bekliyorum." açıklamasını yaptığı da gazetede yer aldı.

t24: https://t24.com.tr/haber/dunya-basininda-14-aralik-yolsuzlugu-yazana-tutuklama-medyaya-pogrom-muhalifleri-bastirma,280452