PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evrenin Büyük Patlama'dan Önceki Halierkolay
14.Aralık.2014, 00:07
Evren, Büyük Patlama, Bing Bang'den önce nasıl bir yerdi acaba?

İçinde yaşadığımız evren sürekli genişliyor. Bunu belirtiyor bilim insanları. Çünkü gökadaların ve gökada gruplarının gittikçe birbirlerinden uzaklaştığını gözlemlediklerini açıklıyorlar. Bu genişleme, evrenin 14 milyar yıl önce oluştuğu, Büyük Patlama olarak adlandırılan çok sıcak ve yoğun olaydan beri devam ediyor diyorlar.

Bilimsel araştırmalar başka ne diyor bu konuda? Evrenin Bing Bang öncesine dair nasıl bulgular var acaba?

WeBMasteR
14.Aralık.2014, 04:01
Evrenin Büyük Patlama'dan Önceki Hali


Uzay ve zaman Büyük Patlama'da yaratıldı. Evrenin başlangıcında uzay tamamen madde ile doluydu. Madde, başlangıçta çok sıcak ve çok yoğundu. Daha sonra, sonunda bugün evrende gördüğümüz yıldız ve gökadaları oluşturacak şekilde genişledi ve soğudu.

Uzay, Büyük Patlama sırasında tek bir noktaya toplanmış olabilirse de, Büyük Patlama sırasında sonsuz olabilmesi de eşit oranda olasıdır. Her iki senaryoda da, uzay tamamen genişlemeye başlayan madde ile doluydu.


https://www.bulutsu.org/evreninharitasi/bigbang.gif


Evren'in, "big bang" olarak adlandırılan Büyük Patlama'dan önceki hali, bilim adamları tarafından laboratuvarda oluşturuldu. New York Times Gazetesi'nin birinci sayfadan verdiği habere göre, deney İsviçre`nin Cenevre Kenti'ndeki bir laboratuvarda gerçekleştirildi.

Laboratuvarda meydana getirilen söz konusu maddenin, "quark" ve "gluon" cisimlerinin aşırı derecede sıkıştırılmış gaz hali olduğu bildiriliyor. Bu gazın içinde, bugün Evren'deki tüm maddelerin atomlarını oluşturan proton ve nötronlar yeralıyor.https://www.bulutsu.org/evreninharitasi/spaceballs.gif


Deneyin, kısa adı CERN olan Avrupa Parça Fiziği Laboratuvarı`nda meydana getirildiğini de yazan gazete, bilim adamlarının bu sayede Evren'in oluşumuna yol açan bu büyük patlamanın (big bang) gerisindeki itici güçleri anlamaya çalıştıklarını yazdı.

Doğada "quark" ve "gluon"ları birbirinden ayırma olanağı bulunmuyor. Bilim adamları bu olayı laboratuvarda gerçekleştirebilmek için proton ve nötronları sıkıştırdıktan sonra aşırı derecede ısıttılar ve ilk kez quark ve gluon`ların ayrılmasını sağladılar.

Olayı yorumlayan Heidelberg Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Johanna Stachel, "Böylece ilk kez maddenin yeni bir halinin yaratıldığını" ifade etti.

Maddenin bu haline NA45 adı verildi. Maddenin "big bang" olayından sonra, 10 mikro-saniye (saniyenin milyonda biri) süreyle bu halde kaldığı tahmin ediliyor. Bilim adamları Evren'in, günümüzden 15 milyar yıl önce, bu büyük patlamayla oluştuğuna inanıyor.

erkolay
14.Aralık.2014, 15:17
İlginç bir durum, zaten sonsuz olan şey nasıl daha geniş hale geliyor yahu!

Niceliksel olarak ifade edilemeyen bir kavramın genişlediğini nasıl keşfediyorlar acaba?

WeBMasteR
14.Aralık.2014, 16:24
Vallahi bilimsel araştırmalar böyle. Bilimsel bilgilere güveniyoruz.