PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adword Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?optimusprime
12.Aralık.2014, 08:51
Google’ın reklam programı olan adwords ile seo çalışması yapmadan birçok kelimede reklama çıkıp sitemizi google sonuçlarında gösterebiliyoruz. Genellikle bloğumuzda seo üzerine yazılar yazıyoruz fakat adwords reklamlarıda seo kadar önemlidir. Bu yazımızda adwords reklamlarında sıralama yapılırken neler baz alınıyor bunlara değinip, bu kriterleri açıklayacağız.


[ Advertising Rank = max. CPC x Quality Score ]


Yukarıdaki formüle göre; reklam sırası = Tıklama başı maliyet x Kalite skoru olarak Türkçeye çevrilebilir. Burada Quality Score’u yani Kalite Skorunu belirleyen yine google’dır. Burada kalite puanlamasına göre sitenize kalite skoru belirlemektedir. Aslında Reklam Sıralamasını tam olarak anlayabilmek için ilk önce kalite puanını detaylıca anlamak gerekir.


Kalite skoru adwords reklamlarında sıralamayı belirleyen en önemli faktördür desek yanılmış olmayız. Yani reklamınızın sağ şerittemi yoksa en üstteki sarı şerittemi olacağını belirleyen faktör kalite skoru dediğimiz puandır.


Reklamınıza tıklanma oranı reklamınızın konumu ile doğrudan alakalı olduğu için kalite skoru oldukça önemli bir google puanlamasıdır.


Kalite Skorunu neler belirler ?
Kalite Skoru = Anahtar kelime performansı + Açılış Sayfası Kalitesi + Diğer Faktörler


Keyword Performance (Anahtar kelime performansı): Belirlediğiniz hedef kelimeler ile reklam kampanyanız ne kadar ilgili, kullanıcıların arama sorgularıyle ne derece eşleşiyor, tıklama sayınızı sayısını yükseltmenizi ne derece etkiliyor vs. bu kriterlerin hepsi anahtar kelime performansını etkileyen faktörler arasındadır.


Click Through Rate (Tıklama Oranı): Kalite skorunu etkileyen bir diğer faktör ise gösterim başına düşen tıklama oranıdır. Adwords reklamlarını yönlendirmeleri takip ederek herkes kolaylıkla oluşturabilir fakat burada önemli olan oluşturduğunuz reklama tıklanma oranıdır. Gösterim – Tıklanma oranınız yüksek ise kalite skorunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Tıklanma oranı kalite skorunu belirleyen en önemli faktör diyebiliriz.


Relevance for advertising text (Reklam metninin alakası): Sitenizin içeriği ile reklam metnininiz alakası da kalite skorunu etkileyen faktörler arasındadır. Reklam metninizde yazan içeriği kullanıcı sitenizde bulamayıp sitenizi kısa sürede terkettiği zaman bu kalite skorunuzu olumsuz yönte etkileyecektir.


Account Performance (Adwords Hesabınızın Performansı): Adwords hesabınızdan daha önce ne kadar reklam yayınlandığı bu reklamların kalitesi de kalite skorunu etkileyen faktörler arasındadır.


Other Factor (Diğer Faktörler): Kalite puanınızı belirleyen diğer faktörler arasında site içeriği ile oluşturduğunuz kampanyanın anahtar kelime ile alakası,sayfa açılma hızı,sitenin w3 standarlarında olması vb. birçok faktör yer almaktadır.