PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?optimusprime
10.Aralık.2014, 20:03
Bilgisayar toplamak genelde herkes tarafından tercih edilen bir yoldur. Çünkü bütün parçaları kendi isteğimiz dahilinde almamız bizim hem kullanım, hem de bütçemiz açısından çok daha olumludur. Bu bilgisayar bileşenlerinden en önemlisi ekran kartı diyebiliriz. Genelde oyuncular ekran kartı alırken çok tereddütte kalabilirler. Bugün sizlerin seçiminizi en doğru şekilde yapmanız için dikkat edilmesi gereken birçok noktaya değinicez.


Kullanım Alanı


Bilgisayar toplarken hangi amaçla toplayacağınız neredeyse en önemli konudur. Mesela Çizim, 3 Boyutlu Modelleme yapacak birisi gidip de piyasadaki giriş seviyesi bir ekran kartını tercih ederse bu çok yanlış bir seçim olur. Oyun oynamayı seviyorsanız, bu tür profesyonel işler yapıcaksanız, seçiminizi ihtiyacınızı karşılayacak bir ekran kartından yapmanız sizin için en doğru seçim olacaktır. Size tavsiyemiz bu yazımızı okuyup, bakkal amcalara en doğru cevabı vermeniz yönünde. (Yazımızın devamında bu bakkal amcaların kim olduğunu daha iyi anlayacaksınız.)


Bellek Miktarı ve Bellek Veri Yolu Genişliği


Kullanıcıların ekran kartı almadan önce en çok dikkat etmesi gereken konulardan biride budur. Ekran kartının bellek miktarı "Ooo bakkal amcadan 4 GB ekran kartı aldım. Hemde 200 TL." (İnsanın aldın da noldu ? Diyesi geliyor.) Bu bakkal amcalar bize bu tür ekran kartlarını önerebilirler. Ancak ekran kartında sadece Bellek Miktarı'nın önemli olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bellek Miktarı ekran kartında önemli bir husus, fakat günümüz ekran kartlarında fiyat olarak karşılaştırıcaksak 2 GB 200 TL, 2 GB 800 TL olan ekran kartlarıda var. Bu fiyat farkı tabii ki de örnek verdiğim iki ekran kartınında aynı seviyede olmadığını belirtiyor. Gelelim bellek veri yolu genişliğine. Kısaca Bit diye adlandırdığımız bu özellik, her aktarımda kaç bitlik verinin geçtiğini gösterir. (Böyle dedik diye Bit değeri yüksek olan benim ekran kartım daha iyi demesin. Çünkü buda ekran kartının daha iyi olmasında önemli olan sadece 1 neden) Mesela elimizde 256 bit bellek veriyoluna sahip bir GTX 980 var.(Daha hiç olmadı ama bunlar hep hayal.) Diğer elimizde ise Radeon R9 270 var, buda 256 bit veriyoluna sahip bir kart. İki kartın arasında 1300 TL gibi uçurum bir fiyat farkı var. İşte tam burda bu kartların GPU özellikleri devreye giriyor. Mimari, bellek hızı ve çekirdek hızı ekran kartının en önemli özelliklerindendir. Ekran kartını güçlü yapan etken sadece 1 tane özelliğin yüksek, diğerlerinin düşük olması değildir. Her bir özelliğin birbirine uyumlu, seviye seviye yüksek olması ekran kartının gücünü gösterir.


Ekran kartının yanında verdikleri overclock (Hız aşırtma) ile yükseltebilirsiniz. Gerçi bütün firmalar neredeyse bütün fabrika çıkışlı kartları fiyatı biraz daha arttırabilsinler diye overclock yaparak piyasaya sürüyor.


Örnek olarak tekrar GTX 980 ve Raden R9 270'i ele alalım. GTX 980 modelinin 2048 Shader'a, 4 GB bellek, 1216 MHz çekirdek hızı, 7010 MHz bellek hızına sahip. Raden R9 270 modelinin ise 1280 Shader'a, 2 GB bellek, 950 MHz çekirdek hızı, 5600 MHz bellek hızına sahip. Örnekte gördüğünüz gibi bu iki kartın teknik açıdan arasında ciddi bir fark var ve bu fark performansa aşırı derecede yansıyor. Aslında bir yönden daha ekran kartının seviyesini öğrenmek isterseniz, soldan 2 rakamına bakabilirsiniz. Örneğin: R9 290X soldan 2. rakamı 9, bu üst seviye bir kart olduğu anlamına gelir. GTX 760 soldan 2. rakamı 6, buda orta sınıf bir ekran kartıdır. HD 4000 soldan 2. rakamı 0, bu ise giriş seviyesi bir ekran kartı diyebiliriz.


Fiyat/Performans


Genelde bütçe herkes için önemlidir. Alacağınız ekran kartınında bütçenizi zorlayacak bir ekran kartı olmasını kimse istemez.(GTX 980 kalbimizde yaşıyorsun.) Bu durumda piyasadaki fiyat/performans ürünlerini takip etmenizi öneririm. İhtiyacınızı görücek ve bütçeyide zorlamayacak ürünler almanızı tavsiye ederim. Hak etmeyen bir donanıma sahip ürünlere yüksek rakamlar ödemek zorunda kalmayın.