PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Facebook’tan Gizlilik Adına Büyük Projeoptimusprime
05.Aralık.2014, 23:34
Kullanıcılarınının özel ve kişisel bilgilerinin güvenliğini sağlama konusunda geçmişi çok da temiz olmayan Facebook, geçtiğimiz hafta içerisinde gizlilik adına attığı sesiz adımla biz kullanıcılarını şaşırttı diyebiliriz.


Bundan böyle Tor kullanarak Facebook’a girmek isteyen kullanıcılar, şu adrese giderek sosyal ağa erişebilecekler. Daha önce de Tor üzerinden Facebook’a ulaşılabiliyor; ancak site, bu şekilde oldukça sorun (hatalı yüklemeler, yüklenmemeler vs.) çıkarıyormuş kullanıcısına. Hiç denemediğimizden, bilmiyorduk açıkçası. Facebook’un attığı adımla birlikte bu sorunlar da ortadan kalkmış oldu böylelikle.
Bu, özellikle Çin, İran, Kuzey Kore ve Mısır gibi internet sansürünün uygulandığı ülkelerde kullanıcıların, Facebook’a güvenli bir şekilde girmelerini sağlayacak artık. “Güvenli”den kastımız da, kimlik bilgilerinin açığa çıkmaması. Yani anonim olarak Facebook’a girebilmekten bahsediyoruz (ki 2002’de ortaya çıkan ve ücretsiz olarak faydalanabilinen açık kaynak proje Tor’un amacı da bu zaten). Bu da hem halihazırda Facebook’a erişmeye çalışan kullanıcıların işini kolaylaştıracak; hem de Facebook’a yeni üyelerin katılmasını sağlayacaktır. Hatta Polyanna’cılık oynarsak eğer, Facebook’un fikir ve ifade özgürlüğüne verdiği önemden ötürü böyle bir adım attığını da düşünebiliriz pek tabi.