PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Flash Carousel Galerioptimusprime
04.Aralık.2014, 23:55
Web Sitelerimizde devamlı kullandığımız resim galerine yeni bir örnek daha ekliyorum. Flash Carousel Gallery olarak adlandırılan bu tip galeri adı üstünde atlı karınca gibi dönen bir şekilde yapılmış Flash Fotoğraf galerisidir. Çok fazla karşımıza çıkan galeri türü olmasa da flash galeri seven arkadaşlar için bence birebir ve kullanışlı bir galeri. Kullanımı oldukça basit , resimleri xml dosyasından çekerek alıyor ve görüntülüyor. Sizin sadece, flash galeride kullanılan xml dosyasını düzenlemeniz yeterli olacak. Sonrasında ise photos klasörüne ,galeride yer alacak resmin küçük olanını ve büyük olanını farklı isimde atarak, xml dosyasında tanımlamak olacak.


Örnek olarak anlatmak istiyorum.


flashmo_230_photo_list. xml dosyasını Dreamveaver gibi herhangi bir editör programıyla açtığınızda aşağıdaki kodları göreceksiniz. Ben bir kısmını koyuyorum.


photo ve photo etiketlerinin içinde yer alan kısım birinci resme ait bir kısımdır. Resminizi photo klasörüne atın ( küçük ve büyük boyutlu olarak) sonra xml dosyasındaki satırlarda yer alan thumbnail aralığına resmin küçük olanının ismini ve uzantısını (png, jpg gibi) filename kısmına ise resmin büyük boyutlu olanının ismini yazıyorsunuz. Daha sonra tooltipe kısmına ise orda yazan photo Title 02 gibi numaralandırabilirsiniz. Description kısmı ise resme tıklandığında resmin altında yazan yazılar bölümüdür. Onu da yazdığınıza işlem tamam.


Kolay gelsin


Kod:
<photo>
<thumbnail>s_photo_001.jpg</thumbnail>
<filename>photo_001.jpg</filename>
<tooltip>Photo Title 01</tooltip>
<description><![CDATA[<p class="subtitle">Photo Title 01 goes here</p><p><a href="https://www.flashmo.com" target="_parent">Lorem ipsum dolor sit amet</a>, consectetur adipiscing elit. <span class="highlight">Quisque at ante sit amet</span> erat laoreet <u>fermentum</u>. Quisque nec nisl. Nam scelerisque cursus dolor. Duis nulla diam, posuere ac, varius id, ullamcorper sit amet, libero.</p><p><span class="note">This text is dynamically loaded from the external XML file. This textfield supports HTML and CSS.</span></p>]]></description>
</photo>