PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Av Tüfeklerivehmi
03.Aralık.2014, 15:18
https://i.imgur.com/4zdwBuQ.jpg

Av Tüfekleri

Avlanmak çoğu erkeğin merakı hatta hobisidir. Avcılık bir ata sporumuz olduğu için ava çıkmak çoğu kişi için hobi, çoğu kişi için spor haline gelmiştir. Peki, elimize aldığımız her tüfekle ava gidebilir miyiz? Gitsek bile istediğimiz avı avlayabilir miyiz? Bunun için ava gitmeden önce kullanacağımız tüfekleri ona göre almalı, avımızı da ona göre yapmalıyız. Peki, ava çıktığımızda tabiri yerindeyse elimiz boş dönmemesi için ne yapmalıyız? O zaman sizler için av tüfeklerini anlatalım.

Ava çıkmadan önce her avcı tüfeğini tanıması gerekiyor. Ne avlamak istediğimizi önceden belirlemeli ve tüfeğimizi ona göre seçmeliyiz. Av türleri hava ve kara olmak üzere iki şekilde nitelendirildiğinde hava avına çıkıldığında tüfeğimizin namlusunun uzun mesafe olması gerekir ve mermiyi havada belli bir seviye sonra yayması gerekir. Kara avlarında ise tam tersi olarak tüfek ateşlendikten sonra saçmayı hemen yayarak avı vurması gerekir. Bunun için çift kırma olarak adlandırdığımız av tüfekleri (https://www.tugraav.com) kara ve hava avlarına aynı anda hitap etmektedir. Çünkü bu tüfeklerdeki iki delik birbirinden farklı şekilde ateşleme yapmaktadır.

Kara avında örneğin hızlı kaçan bir av vurmak istiyorsanız ilk attığınızda vuramayacağınız göz önüne alınırsa otomatik tüfekler daha cazip bir av tüfeği olacaktır. Av tüfekleri kişiye göre seçimi de çok önemlidir. Av tüfeğini kullanırken kişinin fiziki özelliğine göre tüfeğini seçmesi gereklidir.

Avcı, av tüfeğini çok iyi tanımalı tüfeğinin tepme sertliği, sektirmesi gibi durumlarını çok iyi bilmesi avlanırken kendine ve çevresine zarar vermesini engelleyecektir. Av tüfeklerinde tüfekle kullanıcının arasında uyumsuzluk olması durumunda tüfeği iyi tutamayacağı durumlarda kendine zarar verebilir. Örneğin avcı ile tüfek arasındaki uyumsuzluk avcının omzunun çıkmasına sebep olabilir.

Av tüfeklerinde marka da çok önemlidir. Bazı bölgelerde atölyelerde yapılan dökme tüfekler ve belli bir markası olmayan, dayanıksız malzemeden yapılmış tüfekler avlanmayı tam bir eziyet haline getirebilir. Bu şartlarda üretilen tüfekleri kullanmamız hem av zevkimizi hem de güvenliğimizi tehlike altına alacaktır. O halde ava çıkmadan önce tüfeğimizi iyi seçmeliyiz.

Kaynak: https://www.tugraav.com

tugraav.com