PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bedelli Askerlik ÇıktıWeBMasteR
03.Aralık.2014, 00:07
Bedelli askerlik çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik ile ilgili nihai kararları açıkladı. Yaş 28, bedel 18 bin TL olarak belirlendi.


Bedelli askerlik çıktı, kimler yararlanabilecek, kaç para ödenecek?Başbakan Davutoğlu, binlerce kişinin beklediği bedelli askerlikle ilgili detayları açıkladı

https://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2014/12/page_bedelli-askerlik-cikti-kimler-yararlanabilecek-kac-para-odenecek_682031985.jpg
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugünkü grup toplantısında bedelli askerlik ile ilgili nihai kararları açıkladı. Yaş 28, bedel 18 bin TL olarak belirlendi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısından önce gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine ''Grup toplantımda sürprizlerim var. Dinleyin, bekleyin'' demişti.


Davutoğlu, bedelli askerliğin çıktığını açıklayarak şunları söyledi:
Aralık toplantısında TSK, YAŞ çerçevesinde hükümetimize özellikle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları konusunda bilgi sunmuştur. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. TSK açısından da gurur verici gelişmeleri dinlemekten büyük bir memnuniyet duydum. Bölgesel istikrar ve küresel askeri dengeler bağlamında da en çok dikkate alınan silahlı kuvvetlerden biridir. Bu sene içinde bahar aylarında bütün afrika kıtasını dolaşan donanmamız, ümit burnunu da geçerek al bayrağı dalgalandırdılar. Afganistan’da bosna’da somali’de, önce TSK akla geliyor. Ben son YAŞ da aldığım bilgilerden, düzey konusunda büyük gurur duydum. Her bir komutanımızı ve erimizi tebrik ediyorum.


Bu çerçevede iki önemli değerlendirme yaptık. Birincisi inşallah önümüzdeki aylarda daha fazla üzerinde duracağımız konu, yapısal reform sürecine girmesi. Teknoloji yoğun savunmaya geçişin güçlendirilmesi. 2033 yılına kadar teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda kararlar almıştık. Bundan sonra da savuma sanayimizi güçlendireceğiz.


Yaş 28, bedel 18 bin TLİkincisi, personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız.


Bu sözleşmeli er ve erbaş konusunda aldığımız kararın getirdiği kolaylıkla, biz inşallah bedelli askerlikle ilgili, merakla beklenen konu, adım atmaya karar verdik.


Bakanlar kurulumuzda, 1 ocak 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanının getirilmesiyle, hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak, hem de buradan sağlanacak kaynak savunma sanayi fonuna aktarılacak.


Genelkurmay'dan bedelli açıklaması: Hükümetin kararı, saygıyla karşılıyoruz


Genelkurmay Başkanlığı, bedelli askerlikle ilgili alınan kararın, hükümet tarafından alındığını açıkladı

https://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2014/12/page_genelkurmaydan-bedelli-aciklamasi-karari-saygiyla-karsiliyoruz_451209551.jpgGenelkurmay Başkanlığı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı bedelli askerlikle ilgili kararı, saygıyla karşıladığını açıkladı.
Hürriyet'in haberine göre, Başbakan Davutoğlu'nun bugün yaptığı bedelli açıklamasının ardından askeri kaynaklar, “Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili görüşlerini daha önce hükümetimize iletti. Bu hükümetimizin kararıdır. Kararı saygıyla karşılıyoruz" dedi.Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye ve Irak'taki çatışmalar başta olmak üzere bölgesel risklerin arttığı bir dönemde bedelli askerlik çıkarılmasına olumlu bakmadığı yönünde yorumlar yapılmış, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ise 30 Ağustos Resepsiyonunda bedelli askerlikle ilgili sorulara, "Bize resmi bir müracaat, bir çalışma yok şu anda" cevabını vermişti.


Bankalarda bedelli askerlik kredisi hazırlığı


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 27 yaşını dolduranlar için bedelli askerlik haberini vermesi üzerine gözler bankalara çevrildi.


https://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2014/12/page_bankalarda-bedelli-askerlik-kredisi-hazirligi_953559209.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin grup toplantısında "1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Vatandaşlar, 18 bin Türk Lirası karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" ifadelerini kullanmasının ardından bu müjdeli haberi bekleyen yüzbinlerce aday finansman bulmaya başladı.
Finansmanın kaynaklarının başında gelen bankalar, şimdiden uygun faiz oranlarıyla "bedelli askerlik kredisi" için çalışmalar başlattı.
Aylık 632 TL'ye 36 ay imkânı

Bankaların internet sitelerindeki tüketici kredisi faiz oranlarından derlenen bilgiye göre yüzde 1-1,10 faiz oranıyla 18 bin TL kredi kullanacak bedellik asker adayının 6 - 12 - 18 - 24 ve 36 ay vadede ödeyeceği aylık ortalama tutarların sırasıyla; 3 bin 140 TL, bin 631 TL, bin 130 TL, 870 TL ve 632 TL olduğu görüldü.
Bedelli askerlik için askerlik şubesi yerine banka şubelerine gidecek adaylar, 18 bin TL'yi 6 aylık taksitlerle ödemek isterse toplamda 18 bin 840 TL geri ödeme yapacak.

Eğer adaylar 12 aylık taksitlerle ödemeyi tercih ederse toplamda 19 bin 572 TL ve 18 ayda ödemeyi seçerse toplamda 20 bin 340 TL geri ödeme yapacak.
Adaylar vadeyi uzatırsa toplam ödeme tutarı daha da artacak. 24 aylık taksitlerle ödeme yapmayı tercih eden adaylar toplamda 20 bin 880 TL'ye ve 36 aylık taksitlerle ödemeyi tercih ederlerse bu tutar 22 bin 752 TL'ye yükseliyor.


Bedelli askerlikten yaklaşık 700 bin kişi yararlanabilecek

Bedelli askerlikten kaç kişinin yararlanabileceğine ilişkin soru üzerine Davutoğlu, hesaplamalara göre bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabileceğini, net rakamın ise daha sonra paylaşılacağını ve bedelli askerlik ödemelerinde şimdilik taksit düşünülmediğini söylemişti.


Erdoğan ve Davutoğlu arşive takıldı; parası olan parayı bastırıp askerlikten kurtulacak, bu adalet mi?


Partisinin bugünkü(2 Aralık 2014) grup toplantısında "28 yaşından gün almış olanların bedelli askerlikten yararlanacağı" müjdesini veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha önce, “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 10 Ağustos'ta gereçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi "bedelli çıkabilir" şeklinde pozitif açıklamalar yapmış, ancak seçimler sonrası 19 Kasım’da bir açıklama daha yaparak, “Birileri zaman zaman bedelli konusunu kaşıyor" eleştirisinde bulunmuştu. Yine aynı Erdoğan, 2011 yılında başbakanlığı döneminde çıkan karar öncesi bedelli askerlikle ilgili önce su eleştirilerde bulunmuştu:

ysx_iTf-KlE

"Kardeşim iyi düşün taşın, git şehit analarına, fakir fukara, garip gureba analara sor, bak bakalım onlar ne diyor sana: 'Ben fakir fukarayım diye çocuğumu askere göndereceğim, parası pulu olan da çocuğunu askere göndermeyecek. Bu adalet mi?' diyor.''Dönemin başbakanı Erdoğan aynı yıl içerisinde bu sözleri ile ters düşen yeni bir açıklama yapmış ve 22 Kasım 2011 tarihli AKP grup toplantısında bedelli askerlik konusunda karar alındığını belirtmişti.Bedelli tartışmalarının başladığı ilk günden bu yana askeri kaynaklardan gelen bilgilere göre TSK'nın paralı askerliğe soğuk baktığı aktarılmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de, 30 Ağustos resepsiyonu sırasında yaptığı açıklamada, bedelli askerlik konusunun gündemlerinde olmadığını kaydetmişti. Davutoğlu'nun açıklamaları sonrası gözler bir kez daha Özel ve Erdoğan'dan gelecek cevaplara çevrildi.Bedelli askerliğe sosyal medyada kim ne dedi?

28 yaşından gün almış kişilere 18 bin TL karşılığında bedelli askerliğin çıkması Twitter'da günün en çok konuşulan konularından oldu

https://media-cdn.t24.com.tr/media/stories/2014/12/page_bedelli-askerlige-sosyal-medyada-kim-ne-dedi_084913187.jpg
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan Türk vatandaşlarına, 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik imkânı getirildiğini açıkladı. Bedelli askerlik kararı sosyal medyada da günün en çok konuşulan konularından oldu. İşte sosyal medyada yapılan ünlü yorumlarından bazıları:
BEDELLİ DEN GELECEK GELİR IŞID İÇİNMİ KULLANILACAK EL NUSDA İÇİN Mİ.
— tayfun talipoğlu (@ttbamteli) 2 Aralık 2014


Genel Bütçe nin yüzde 12 si yetmemiş olacak ki,bedelliden elde edilecek gelir de güvenliğe aktarılacakmış.Oysa vicdani red bir insan hakkıdr
— Akın Birdal (@akin_birdal) 2 Aralık 2014

Yıllardır savaş karşıtı parçalar yapmış biri olarak askere gitmemek ya da bedelli yapmak gayet normal. "Bence" Askerlik gönüllü olmalı......
— CEZA (@CEZA_ED) 2 Aralık 2014

Ve bu sistem biter arkadaşlar çünkü her bedelli hakkı 1 başka bedelli hakkının ebesidir;bu ancak profesyonel ordu'yla biter. Hayırlı olsun!
— cemil ertem (@cemilertem) 2 Aralık 2014

Keşke bedelli Ermenilik de çıksa. Gına geldi bana artık.
— hayko bağdat (@haykobagdat) 2 Aralık 2014

Bedelli hayırlı olsun. Konuşulur çıkmaz diyenlerdendim, demekki seçim startı verildi ve zorlu olacak. Her #salı bir sürpriz olabilir
— fatih portakal (@fatihportakal) 2 Aralık 2014

mazlum dostu hükümet yine zenginin yanında
— melis alphan (@melisalphan) 2 Aralık 2014

Bedelini ödececek durumları yoktu... #Bedelli https://t.co/lRYggLMtZE
— Gülben Ergen Çelik (@GeErgen) 2 Aralık 2014

Ey İktidar! Bedelli askerlik kanunu çıkartarak parası olanlara bir imkan sundun. Peki ya parası olmayanlar için çözüm yasan olacak mı ?
— Mustafa Destici (@Mustafa_Destici) 2 Aralık 2014

Bedelli diyolla çıkcek diyolla
— sebnem bozoklu (@sebnembozoklu) 2 Aralık 2014

#BedelliAskerliğeYorumum Benim gibi 18 ay gidenlere bi gönderme yoktur umarım? 18 bin TL (tek çekim)
— Ceyhun Yılmaz (@ceyhunyilmaz) 2 Aralık 2014

Bu bedelli olayı Adriana Lima olayını unutturmak için atılmış bir adım gibi geliyor. Unutursak ciğerimiz solsun.
— Odun Herif (@OdunHerif) 2 Aralık 2014

İş bedelliye geldiğine göre, durum tam takır kuru bakır demekki
— nevsin mengu (@nevsinmengu) 2 Aralık 2014

Yine parasi olan 28 yasina kadar askerden kacmayi basarana bedelli askerlik geldi. siyasetciler yüzleri kızarmadan buna mujde diyorlar +
— murat sabuncu (@muratsabuncum) 2 Aralık 2014

Sayın Başbakanımızın açıkladığı bizimde uzun süredir beklenti oldugu için dile getirdiğimiz bedelli askerlik kararı hayırlı olsun.
— Numan KURTULMUŞ (@NumanKurtulmus) 2 Aralık 2014

Birşeye önce yok deyip sonra var olduğunun ortaya çıkması bu dönemin modası oldu.. Bedelli de çıktı..
— ERKAN AKKUŞ (@erkan_akkus) 2 Aralık 2014

Bedelli askerlik sorusuna "sizlere sürprizlerim var" diye cevap veren bir başbakan... Bizi sürprizlerle şımartacak sanırım :)
— Barış Atay (@barisatay) 2 Aralık 2014

t24 Derleme: https://t24.com.tr/konular/bedelli-askerlik-cikti