PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple Free Uygulama Dönemini Bitiriyoroptimusprime
01.Aralık.2014, 15:23
Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple App Store'da ücretsiz uygulamalarda bulunan "Free" etiketini değiştiriyor.


Uygulama marketlerin en çok tartışılan konularından biri için Apple kritik bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz gibi uygulama marketlerinin en çok indirilen ve kullanılan uygulamaları her zaman ücretsiz olarak sunulan uygulamalar. Ancak bu uygulamalar her ne kadar ücretsiz olarak tasvir edilse de uygulama içinde kullanıcılardan maddi destek almak için her yol deneniyor.


Bildiğiniz gibi App Store ve Google Play Store'da birçok "free" yani ücretsiz uygulama olsa da bu uygulamaların neredeyse hepsi bizlerden maddi destek almak için farklı yollar deniyor. Özellikle ücretsiz olarak sunulan oyunların büyük bir bölümü devam edebilmek için kullanıcılardan para talep ediyor. Ya da oyunlar içinde bulunan oldukça gerekli özellikler ve geliştirmeler kullanıcılara belirli bir ücret karşılığı sunuluyor. Bu durum da aslında ücretsiz etiketiyle kullanıcılara sunulan uygulamaların aslında ücretsiz olmadığı tartışmalarını doğuruyor. Ücretsiz uygulamaların en çok indirilen ve en çok kullanılan uygulamalar olması da geliştiricilerin bu durumdan faydalanmasına sebep oluyor. Birçok geliştirici aslında ücretli olan bir uygulamayı uygun bir kılıfla marketlerde ücretsiz olarak sunuyor.


Kullanıcıları ve tabii ki uygulama marketi sahibi şirketleri çileden çıkaran bu durum için ilk resmi adam Apple'dan geldi. Bu durumun önüne geçmek isteyen Apple App Store'da bulunan "Free" etiketlerini tamamen ortadan kaldıracak. Bu etiketler yerine şirket tarafından "Get" etiketi yerleştirilecek ve altyazı ile uygulamanın "Uygulama içi ödeme" barındırıp barındırmadığı belirtilecek. Böylelikle kullanıcılar ne indirdiklerini ve kendilerini nelerin beklediğini uygulamayı yüklemeden görebilecek.


Kullanıcıları için uygulama market içeriğinde büyük bir adım atan Apple'ı bakalım Google da takip edecek mi?