PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yasağı Tanımayanlar ve Yasağa Uyanlarerkolay
27.Kasım.2014, 20:25
Manşetler: Yasağı Tanımayanlar ve Yasağa UyanlarAKP'li eski dört bakan hakkında rüşvet aldıkları iddiası nedeniyle kurulan TBMM Soruşturma Komisyon haberlerinin yasaklanması sonrası gazetelerin manşetleri.

https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/160/297/original/manset_33.jpg

Yolsuzlukla suçlanan eski dört bakan TBMM Komisyonu’nda dinlenmesiyle ilgili işlemlere yayın yasağı getirilmesi (https://www.bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/160250-dort-eski-bakanin-sorusturma-komisyonu-haberlerine-de-yayin-yasagi) sonrası medya iki farklı tavır sergiledi.


Yasağı tanımayacaklarını belirten gazeteler dün eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın TBMM Soruşturma Komisyonu'nda verdiği ifadeleri yayınladı. Yasağa uyanların çoğunluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esnaf ve sanatkarlar Şurası'ndaki konuşmasını manşet yaptı.

Yasağa tanımayanlar

Sözcü: Yasaklar

1980 Darbe dönemiyle AKP dönemini yasaklamalar üzerinden karşılaştırdı.

Taraf: Yasak

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın TBMM'deki Soruşturma Komisyonunda verdiği ifadeyi haberleştirdi: Bayraktar'ın sorulan sorulara yanıt vermediğini belirttiği haberin başlığı "Altmış Soru Sıfır Cevap".

Evrensel: Sansür

https://bianet.org/resim/olcekle/64051/500/380

Gazete sürmanşetten "Sansüre boyun eğmeyeceğini" açıkladı.

Cumhuriyet: Yasağı tanımıyoruz

https://bianet.org/resim/olcekle/64053/500/352

Yasağa uymayacağını açıklayan Cumhuriyet "AKP'nin yolsuzluğu karartma girişimine karşı çıkıyor ve Meclis'te verilen ifadeleri yayımlıyoruz" açıklamasını yaptı.

BirGün: Bunlar yasak

https://bianet.org/resim/olcekle/64052/500/455

Yasaklanan haberleri tek tek sayarak yasağı tanımadığını ilan etti.

Hürriyet: Şöhretleri zedelenmesin

https://bianet.org/resim/olcekle/64050/500/329

Hürriyet yasaklara uyup uymayacağını açıklamadı ama getirilen yasağın nedenini "Şöhretleri Zedelenmesin" başlığı ile manşetten verdi ve köşe yazarı Ertuğrul Özkök'ün "Korkuyorsunuz" başlıklı sert yazısını birinci sayfadan duyurdu.

Zaman: Yasağa tepki

Yayın yasağına tepkileri haberleştirdi, birinci sayfanın altında kullandı ve TÜSİAD'ın yolsuzlukların arttığı sonucunun çıktığı araştırmasını ayrıca haber yaptı.


Yasağa uyanlar

Akşam: Paralel

https://bianet.org/resim/olcekle/64054/500/328

Paralel gündemini takip eden diğer gazete Akşam’dı. Manşette “Gazze Tüneli’nde Paralel Firavun” başlıklı haber vardı. Sürmanşete ise Ferguson haberlerini görmediği için CNN’i koydu. Başlık: Gezi’nin Şahin’i Cinayete Suskun”.

Türkiye: Erdoğan ve Davutoğlu

Manşette solda Erdoğan’ın “Esnafımız kahraman”, sağda ise Davutoğlu’nun “MİT’i kıskanıyorlar” başlıklı haberlerini kullandı.

Sabah: Paralel

Gazetenin aylardır neredeyse tek gündemi var; “paralel” haberlerini sürdürdü: “Paralel’i Mossad ve CIA yönetiyor”

Yeni Şafak: Erdoğan

Erdoğan’ın Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’ndaki konuşmasını manşet yaptı: Taşeron değil millet aklı”

Star: Erdoğan

Erdoğan manşetteydi. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’ndaki konuşma aktarıldı. Sürmanşette ise gazetenin patronu Ethem Sancak’ın Star gazetesinin Star Medya Grubu'nun başkanı Mustafa Karaalioğlu dahil üç gündür süren işten çıkartmalara yönelik açıklama vardı.

Milliyet: Cezaevleri doldu

Cezaevlerinin doluluk oranlarının yüzde 98 olduğuna dair haberi manşette kullandı. Hemen sağında Erdoğan’ın esnaf konuşmasına yer verdi. “Paralel Çete CHP’yi MİT’e saldırtıyor”^başlıklı haberi ise kırmızı kutu ile kullandı.

Habertürk: Organ bağışı

Geniş manşet haberi kullanmadı. İlk sayfanın en büyük haberi organ bağışı ile ilgiliydi. Yayın yasağı ile ilgili tepkileri birinci sayfanın altında kullandı.

Vatan: Turgut Özal

Vatan gazetesi dün Tuğgeneral Levent Ersöz’ün beraat ettiği eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlendiği iddiası üzerine açılan davada beraat etmesini manşete taşıdı. Savcının yapılan adli ve idari hatalar nedeniyle delillerin kaybolması nedeniyle af dilemesine atfen başlığı “Af Diliyoruz” olarak attı.

Yeni Akit: Erdoğan

Gazete Erdoğan’ın konuşmasını manşetten verdi.

Bianet: https://bianet.org/bianet/siyaset/160297-mansetler-yasagi-tanimayanlar-ve-yasaga-uyanlar