PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XML Belgesi Nasıl Yazılır?optimusprime
25.Kasım.2014, 15:50
XML Belgesi Yazmak:


XML belgeleri yazmak için bir metin düzenleyici program yeterli. Veya daha kullanışlı olması açısından Microsoft XML Notepad’i kullanabilirsiniz. Örnek olarak Windows’ da bulunan Not Defteri (Notepad) programının kullanıldığını varsayarak şu adımları izliyoruz.
Not Defteri programını çalıştırıyoruz. (Başlat > Programlar > Donatılar > Not Defteri)
Aşağıdaki kodu yazıyoruz.
Kod:
<?xml version="1.0" encoding="windows-1254"?>
<!—- Dosya Adı: ornek1.xml -->


<REHBER>
<KISI>
<AD>Hasan</AD>
<SOYAD>Miroğlu</SOYAD>
<TELNO>0800 00 000 00</TELNO>
</KISI>
<KISI>
<AD>Memoli</AD>
<SOYAD>Alabora</SOYAD>
<TELNO>0 900 0000 00</TELNO>
</KISI>
</REHBER>
Dosya menüsünden “Kaydet”i seçiyoruz ve kayıt ederken dosya adını çift tırnak içine alıyoruz. (Örnek: “deneme.xml”)
Dosya simgesinin üzerine çift tıklıyoruz ve Tarayıcıda açılmasını sağlıyoruz.


Burada ilk olarak <?xml version="1.0" encoding="windows-1254"?> satırı XML bildirimlerini içerir. Version ile versiyonun 1.0 olduğunu, windows-1254 ile de karakter kodlamasının Türkçe olduğu belirtiliyor. Kullanılmasa da olur. Ama o zaman Türkçe karakterleri kullanamayabilirisiniz. (ö, ş, ğ, ı gibi). Bu durumda belge yorumlanırken hata oluşur ve görüntülenemez. Hatalar ve denetimler konusunda ileriki bölümlerde daha ayrıntılı bilgi verilecektir.
İkinci satırda ( <!-- Dosya Adı: deneme.xml --> ) yorum eklenmiştir. Bunlar XML işlemcisi tarafından göz ardı edilir. Burada dosya adı belirtilmiştir. XML belgesinde bazı kurallara uyarak istenen yere yorum veya açıklayıcı bilgi eklenebilir. Web tarayıcısında görüntülenmezler.
Bu satırlardan sonra Bilgilerin etiketlendiği satırlar var. Yani XML öğeleri. XML işlemcisi bu etiketler yardımıyla verileri işler.