PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XML'yi Oluşturan Nedir?optimusprime
25.Kasım.2014, 15:25
Merhaba arkadaşlar;


HTML ve XML belgelerinde etiketlerle çevrelenmiş veriler olsa da iki dilin benzerlikleri ancak buraya kadardır. HTML'de etiketler, verilerinizin görünümünü ve etkisini tanımlar (başlıkların yerleri, paragrafın başlangıç yeri, vb. XML'de etiketler, verilerinizin yapısını ve anlamını) diğer bir deyişle, verinin ne olduğunu tanımlar.


Verilerinizin yapı ve anlamını tanımladığınızda, bu verilerin birçok şekilde yeniden kullanılmasına olanak verirsiniz. Örneğin, satışlarla ilgili bir veri bloğunuz varsa ve bu bloktaki her bir öğe açıkça tanımlanıyorsa, yalnızca gerek duyduğunuz öğeleri bir satış raporuna, diğer öğeleri ise bir muhasebe veritabanına yükleyebilirsiniz. Diğer bir deyişle, bir sistemi kullanarak verilerinizi üretip XML etiketleriyle biçimleyebilir ve ardından bu verileri, donanım platformu veya işletim sistemi ne olursa olsun, diğer birçok sistemde işleyebilirsiniz. Bu taşınabilirlik özelliği, XML'yi veri alış verişinde en popüler teknolojilerden biri haline getirmiştir.


Çalışmaya devam ederken bu gerçekleri unutmayın.


HTML'yi XML'nin yerine kullanamazsınız. Bununla birlikte, XML verilerinizi HTML etiketleri içine alıp Web sayfasında görüntüleyebilirsiniz
HTML, tüm kullanıcıların paylaştığı, önceden tanımlanmış bir etiket kümesiyle sınırlandırılmıştır.
XML, verilerinizi ve bu verilerin yapısını açıklamak için gerek duyacağınız tüm etiketleri oluşturmanıza olanak verir. Örneğin, evcil hayvanlar hakkında bilgi depolamak ve paylaşmak istediğinizi düşünelim. Aşağıdaki XML kodunu oluşturabilirsiniz:


<?xml version="1.0"?>
<CAT>
<NAME>Izzy</NAME>
<BREED>Siamese</BREED>
<AGE>6</AGE>
<ALTERED>yes</ALTERED>
<DECLAWED>no</DECLAWED>
<LICENSE>Izz138bod</LICENSE>
<OWNER>Colin Wilcox</OWNER>
</CAT>
XML etiketlerinin ne tür bir veriye baktığınızı kesin olarak bilmenizi sağladığını görebilirsiniz. Örneğin, bunun bir kediyle ilgili veriler olduğunu bilir ve kedinin adını, yaşını, vb. kolayca bulabilirsiniz. Hemen hemen her veri yapısını tanımlayan etiketler oluşturma yeteneği, XML'yi "genişletilebilir" kılmaktadır.


Ancak, bu kod örneğindeki etiketleri bir HTML dosyasındaki etiketlerle karıştırmayın. Örneğin, bu XML yapısını bir HTML dosyasına yapıştırır ve dosyayı tarayıcınızda görüntülerseniz, sonuç şunun gibi olabilir:


Izzy Siamese 6 yes no Izz138bod Colin Wilcox


Tarayıcınız XML etiketlerinizi yoksayar ve yalnızca verileri görüntüler.

kaynak:https://office.microsoft.com/tr-tr/excel-help/HA010034022.aspx