PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : League Of Legends Kassadin Taktiklerioptimusprime
23.Kasım.2014, 20:40
Merhaba arkadaşlar,


League Of Legends Kassadin hakkında temel taktikler rehberiyle oyuncuların Kassadin oynarken ve Kassadin’e karşı oynarken daima aklında bulundurması gereken taktiklere değindik.


KASSADİN HAKKINDA TEMEL TAKTİKLER
Kassadin anti-büyücü olarak nitelendirilebilecek bir şampiyondur. Oyundaki hemen hemen tüm Büyücü şampiyonlara karşı mücadele edebilir. Ayrıca Kassadin özellikle baskın yapma konusunda oldukça etkili bir şampiyondur. Kassadin hakkında temel taktikler rehberimiz ile Kassadin oynayan oyunculara yardımcı olmaya çalışırken aynı zamanda Kassadin’e karşı oynayan oyunculara yardımcı olmayı istedik.


KASSADİN OYNARKEN


Kassadin, Büyücü şampiyonlara karşı oynarken Hiçlik Küresi adı verilen Q yeteneğini rahatsızlık verme +++++ı olarak kullanabilir. Bu yetenek doğrudan hedefi etkileyeceği için oldukça etkilidir ve size büyü hasarını engelleyen kalkan kazandırır.
Q yeteneği ilk seviyelerde oldukça fazla Mana kullanmaktadır. Eğer bu yetenek ile minyon öldürmeye çalışırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Q yeteneğini engelleyemeyeceğiniz büyü hasarlarının etkisini düşürmek için yakınlardaki bir rakip minyon birimi üzerinde kullanabilirsiniz. Karthus’un R yeteneği engellenemeyecek büyü hasarına verilebilecek ideal örneklerden birisidir.
Kassadin, Cehennem Kılıcı adı verilen W yeteneği ve Boşluk Geçişi adı verilen R yeteneğini birlikte kullanarak hızlı ve etkili bir biçimde minyon gruplarını öldürebilir.
Kassadin, R yeteneğini kullanamadığı sürece kolay bir biçimde öldürülebilir. Rakiplere doğru hamle yaparken R yeteneğinizi kullanmanıza gerek olup olmadığını iyi hesaplamalısınız. Aksi taktirde kendinizi içinden çıkılamayacak bir durumda bulabilirsiniz.
Kassadin’in yetenekleri yüksek Yetenek Gücü oranlarına ve düşük Bekleme Süresi niteliğine sahiptir. Bu nedenle Kassadin’in Yetenek Gücü yüksek olursa rakiplerine kısa sürede verebileceği hasar miktarı muazzam bir artış gösterir.
Kassadin, Suikastçı olarak görülen bir şampiyondur ve gücünü baskın yapabilme kabiliyetinden alır. Kaçmaya çalışan şampiyonları, sağlığı az olan şampiyonları ve hatta tek başına dolaşan şampiyonları kolayca avlayabilirsiniz. Bununla birlikte Kassadin’in takım savaşlarına dahil olması takım savaşının seyrini her anlamda etkileyen bir durumdur çünkü verdiği ani hasar oldukça yoğundur ve hedefini öldürdükten sonra kaçma şansı yüksektir.
R yeteneğini sayaç sıfırlanmadan tekrar tekrar kullanmanız ciddi Mana problemleri yaşamanıza neden olur. Ana bölgeden koridora dönmeye çalışırken bunu aklınızdan çıkarmadan hareket etmelisiniz.
R yeteneğini orman bölgesinde yer alan duvarların üzerinden atlamak için kullanabilirsiniz. Mekanik olarak Sıçra (Flash) büyüsü ile benzer niteliktedir. Bu nedenden ötürü Kassadin Uğursuz Korkuluk haritasında oldukça güçlü bir şampiyondur. Altar denen yapıları ele geçirdikten sonra duvarın üzerinden doğru kendi bölgesine geçiş yapabilir.
Kassadin hızlı bir biçimde yetenek kullanan şampiyonlara karşı etkili olabilmektedir. Karthus ve Cassiopeia bu konuda verilebilecek ideal örneklerdir. Bu şampiyonlara karşı oynarken Kassadin, Güç Darbesi adı verilen E yeteneğinin dolumlarını hızlı bir biçimde doldurabilir.
Kassadin koridor aşamasında yanında Soraka varken çok daha etkili olabilmektedir. Soraka Q yeteneğini kullandıkça Kassadin’in E yeteneği hızlı bir biçimde dolum yapabilir. Kassadin yakın dövüş şampiyonu olduğu için Soraka’nın W yeteneği ile ekstra zırh kazanabilir ve iyileştirme nedeniyle hayatta kalabilir. Nitekim bu League of Legends’ın bir anlamda dayattığı Meta kavramı dışında bir durumdur.
Kassadin ile oynarken koridorlar arası sürekli dolaşan bir tarzda oynayacaksanız W yeteneğinizi sürekli aktif hale getirerek Mana harcamadan E yeteneğinizi doldurabilirsiniz.
Nadir de olsa Kassadin ile gerçekleştirilen önemli bir hamle vardır. Ana bölgedeyken sürekli R yeteneğinizi kullanarak yeteneğin hasar miktarını yükseltebilir ve ardından Işınlan (Teleport) büyüsü ile baskın yapmak istediğiniz koridora ışınlanarak oldukça yoğun miktarda hasar verebilirsiniz. Bu biraz alışkanlık ve biraz da önsezi gerektiren bir yöntemdir.
Deep One Kassadin


KASSADİN’E KARŞI OYNARKEN


Kassadin, Hiçlik Taşı adı verilen pasif yeteneği ve Hiçlik Küresi adı verilen Q yeteneği sayesinde güçlü bir anti-büyücü şampiyondur. Koridor aşamasında ona karşı bir Saldırı Gücü şampiyonu ile oynamak daha makul bir seçenek olacaktır.
Kassadin’in verdiği hasarın büyük bir bölümü büyü hasarıdır. Bu nedenle gelen hasarı azaltmak için Büyü Direnci veren eşyalar satın alınmalıdır.
Kassadin’e karşı oynarken pasif yeteneğini etkisiz kılmak için büyü direncini delen eşyalar almayı düşünmemelisiniz. Çünkü pasif yeteneğinin uyguladığı büyü hasarı düşürme niteliği büyü direnci hesaplandıktan sonra uygulanan bir niteliktir.
Kassadin E yeteneğini kullanabilmek için belirli bir miktar doluma sahip olmalıdır. Bu yetenek herhangi bir doluma sahip olmadığı zaman onu öldürmeye çalışmalısınız.
Koridor aşamasında Kassadin’in E yeteneğini doldurabilmesi oldukça zordur. İşi biraz daha zorlaştırmak için yeteneklerinizi belirli aralıklarla kullanmayı düşünebilirsiniz.
Oyunun erken safhalarında Kassadin minyon dalgalarını öldürmek konusunda sıkıntı çekmektedir. E yeteneği daima hazır değildir, minyonlara yakından saldırması gerekir ve Q yeteneğinin bekleme süresi oldukça uzundur. Kassadin’i kendi kulesinin altına mahkum ederek alabileceği altın miktarını azaltabilirsiniz. Bununla birlikte menzilli bir şampiyon kullanıyorsanız minyon birimlerine yakın durarak onu etkisiz kılmaya çalışabilirsiniz.
Eğer Kassadin’e karşı nasıl oynayacağınızı bilmiyorsanız Mordekaiser alabilir ve koridoru sonuna kadar savunabilirsiniz. Aynı zamanda koridordaki minyon birimlerini hızlı bir biçimde temizleyebileceğiniz için Kassadin’in diğer koridorlara gidip skor almasına engel olabilirsiniz.
Kassadin koridor aşamasında W yeteneğini kullanabilmek için minyon birimlerine yaklaşmalıdır. Bunu engelleyip, minyon birimlerini Q yeteneği ile öldürmesini sağlayarak Mana sıkıntısı çekmesini sağlayabilirsiniz.
Kassadin’in R yeteneğini nereye doğru kullanacağını önceden tahmin edebilmek oldukça önemlidir. Kassadin R yeteneğini kullanabildiği sürece güçlüdür.
Kassadin ile mücadele ederken Q yeteneğinin uygulayacağı kalkanın anında etki göstereceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
Kassadin takım savaşları dahil olmakla beraber mücadelelere girebilmek için mutlaka hasar vermek istediği şampiyonun veya şampiyonların yakınına gelmek zorundadır. Kassadin’in hamlelerine karşı koyabilmek için kitle kontrol etkisi (CC) yeteneklerini akıllıca kullanmanız gerekmektedir.
Kassadin’den kaçmaya çalışırken Sıçra büyüsünü yok yere kullanmamalısınız çünkü Kassadin, R yeteneğini kullanarak bu mesafeyi kolay bir biçimde kapatabilir.
Kassadin, Seviye 6 olmadan önce hareketlilik konusunda sıkıntılar yaşar. Ormancı şampiyon ile oynayan takım arkadaşınız ile iletişim kurarak Kassadin’i Seviye 6 öncesi 1 veya 2 kez öldürmeye çalışmalısınız. Kassadin, Seviye 6 olduktan sonra ona baskın yapmak çoğu zaman hatalı bir seçimdir.
Kassadin’e Seviye 6 öncesi en çok sıkıntı yaratan şampiyonlardan birisi Pantheon‘dur. Pantheon’un Q yeteneği sayesinde ona baskı kurabilirsiniz. Pantheon dışında Kassadin’e karşı etkili olabilecek diğer bir şampiyon ise Jayce‘tir.