PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Retina 5K Ekranlı iMac Tanıtıldıdeniz
21.Kasım.2014, 17:40
Apple düzenlediği etkinlik ile Retina 5K ekranlı iMac modelini tanıttı. Yeni 27 inç büyüklükteki Retina 5K ekrana sahip olan iMac standart 27 inç iMac'den 4 kat daha fazla piksele sahip. Retina 5K ekranlı iMac'in ekranı 23 katmana sahip ve bu sayede siyahlar daha koyu, renkler ise daha canlı olarak gösteriliyor. Toplam 14.7 milyon piksele sahip iMac Apple tarafından geliştirilen ve hangi pikselin ne yapması gerektiğine karar veren bir zamanlama denetleyicisine sahip.

https://www.veapple.com/m/images/images2/retina_5k_imac.jpg
Retina 5K ekranlı iMac bir önceki nesil 27 inç iMac'den 4 kat daha fazla piksele sahip olmasına rağmen enerji tüketimi yüzde 30 daha az. Apple ekranı aşırı ısıtmadan enerji verimliliğini artırabilmek için daha verimli LED'ler kullanmanın yanı sıra Retina ekranlı iPad'lerde kullandığı "overpass" teknolojisini de geliştirerek iMac ile birlikte kullanmaya başlamış.

Dördüncü nesil 3.5 GHz'ye çıkabilen Intel Core i5 işlemciler ile 4.0 GHz'ye çıkabilen Intel Core i7 işlemciler Retina 5K ekranlı iMac'lerin güçlerini aldığı işlemciler olarak seçilmiş. Turbo Boost 2.0 teknolojisi sayesinde Logic Pro veya Final Cut Pro gibi yüksek performans gerektiren uygulamalar çalıştırılırken çekirdek performansı otomatik olarak artırılıyor ve bu sayede kullanım konforunun değişmemesi sağlanıyor. Ayrıca AMD grafik kartı kullanan iMac en performansı grafikleri bile kolayca oynatabiliyor.

Thunderbolt 2 sayesinde yüksek performansı çevre birimlerinin de kolayca takılabildiği yeni Retina 5K ekranlı iMac'ler yapılandırılabilen 1 TB Fusion Drive ile bugünden itibaren 2.499 dolar'lık satış etiketi ile Amerika'da satışa sunuldu.

Kaynak: Retina 5K Ekranlı iMac Tanıtıldı (https://webmaster.bbs.tr/forum/retina-5k-ekranli-imac-tanitildi-konusu.html)