PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google’nin Bilinmeyen Servisleri Nelerdir?optimusprime
19.Kasım.2014, 10:39
Google’nin Bilinmeyen Servisleri


Google'ın arama dışında depolama hizmetlerinden sosyal ağa birçok farklı hizmet sunduğunu biliyoruz. Şirket, bize bir belge düzenleme, video yükleme ve bir e-posta hizmeti de sunuyor. Ancak Googleın önümüze serdiği olanaklar bu kadarla kısıtlı değil. Arama devinin bize sunduğu hesap etkinliği analizi, arkadaşlarınızın konumunu izleme gibi az bilinen hizmetler de var. İşte bunlardan bazıları.
Hesap etkinliği: Google hesabınız için etkinleştirebileceğiniz bir seçenek olan Hesap etkinliği, size her ay Googleı nasıl kullandığınıza dair bir e-posta gönderiyor. Size gönderilen raporda kaç e-posta gönderip aldığınız, en çok neleri arattığınız gibi bilgiler yer alıyor.


Gmail meter: Sadece Gmail istatistikleri üzerine yoğunlaşan Gmail Meter, kaç e-posta aldığınızı, size en çok kimlerin e-posta gönderdiğini, e-posta trafiğinizin haftanın hangi günlerinde yoğun olduğunu ve fazlasını gösteriyor.


My Maps: Google Mapse entegre bir işlev olan My Maps (Haritalarım), özel rotalar ve konumlara sahip kendi haritalarınızı oluşturmanıza ve onları kaydetmenize izin veriyor.


Schemer: Schemer, yakınınızdaki yerleri ve fazlasını bulmanıza yardımcı olan bir web sitesi ve mobil uygulama.


Hangouts: Google Hangouts ile videolu konferanslar düzenlemek çok kolay. Hangoutsu Google+ hesabınız olmadan kullanmak istiyorsanız, onu Gmail içinden direkt olarak açabilirsiniz. Hangouts, aynı anda 10 kişiye kadar videolu konferans yapmanıza izin veriyor.


Takeout: Sizin verileriniz sizindir anlayışını savunan Google, farklı Google hizmetlerindeki verilerinizi Google Takeout ile kolaylıkla indirebilmenize izin veriyor. Google Takeoutun bir parçası olmayan hizmetler için Data Liberation Front web sitesine gidebilir ve verilerinizi nasıl indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gmail hesabınızı yedeklemek için IMAP destekli bir e-posta istemcisi kullanmalısınız.


Zeitgeist ve Hot Trends: Google Zeitgeist, Googleın meydana getirdiği arama sayıları, trendleri gibi bilgileri bir araya getiren yıllık bir rapor. Hot Trends ise Zeitgeiste göre size daha güncel bir rapor sunuyor ve kullanıcıların bugün en çok neleri arattıklarını gösteriyor.


Latitude: Bir konum izleme aracı olan Google Latitude, akıllı cebinizden Googlea yerinizi bildirmenizi sağlıyor. Bu sayede arkadaşlarınızı Latitudea ekleyebiliyor ve nerede olduklarını harita üzerinde görebiliyorsunuz.


Google Public DNS: İnternet servis sağlayıcınızın DNS hizmeti yerine kullanabileceğiniz Google Public DNS, size yüksek bir hız ve ek güvenlik özellikleri vadediyor.