PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Algoritmaları ve NedenleriWeBMasteR
18.Kasım.2014, 16:30
Herkes tarafından bilindiği üzere Google belirli aralıklar ile sıralama algoritmalarında değişiklik veya eklemeler (Update) yapar. Bu değişiklikler sektörel olarak çok farklı şekillerde yorumlanır. Kimileri değişikliklerin bir önceki algoritmanın çözülmesine bağlar, kimileri ise yenilik adına yapıldığını öne sürer. Kim ne derse desin dünya arama devi algoritmalarını sürekli olarak değiştirmekte ve karmaşıklaştırmaya devam etmektedir. Son dönemlerde adından sıkça söz edilen EMD (exact-match domains) bu değişimlere örnek olarak verilebilir. Aslında bu algoritmik değişmeler Seo sektöründe birçok olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurmakta. Kalişe veya illegal yöntemler ile seo yapmaya çalışan kişiler bu güncellemeler ile sektördeki yerlerini kaybetmekte, onların yerini profesyonel ekipler almaktadır. Tabi bunlar işin ütopik tarafı… Google ‘ın bu noktadaki temel hedefi, kullanıcı deneyimi ve internet alışkanlıklarının değişimine paralel olarak sonuçlar doğurmaktır. Bu bağlamda arama sonuçlarının ileride “kişisel” bir hal alacağını kestirmek çok zor olmasa gerek. Çünkü şu an ciddi otoritelerde hissedilen doneler bunun habercisi. Kişisel arama sonuçlarına günümüzden örnekler vermek gerekirse öncelikli olarak dünyada en çok ziyaret etilen sitelerin başlarında yer alan facebook ve facebook iyi birer örnek olabilir. Gelin beraber youtube ‘nin sonuç ve benzer videolar algoritmasına bir göz atalım. Sizlerinde farkettiği gibi anasayfaya girer girmez tuhaf bir şekilde tanıdık videolar dikkatinizi hemen çekecektir. Bunun temel nedeni youtubenin pcnizdeki coikeleri okuyup müthiş bir şekilde analiz ederek sizin kişiliğinize veya ilgi alanınıza uygun videoları sizlere göstermektedir. Yine bir video izlediğinizde benzer videolarda da aynı durum ile karşılaşırsınız. Youtube’nin bir arama motoru olmamasına rağmen kişisellik unsuru üzerine önem vermesi, Google ‘ın da arama sonuçlarında benzer bir uygulama gitmesini düşünmek yanlış bir öngörü olmaz sanırım.

Seo Algoritmalarını Çözmek
Google seo optimizasyonlarının temel çıkış noktası ve sektörel olarak en önemli konulardan biri, yayınlanan algoritmaların iyi analiz edilip işlemlerin o yönde şekillenmesini sağlamaktadır. Ancak Google hiç bi algorimasının matematiksel karşılığını net olarak söylemez. Bu da algoritmaların önemini arttırmaktadır. Ancak yinede bir seo uzmanı var olan yapı hakkında net bilgilere sahip olmak ister. Bunun için izlenebilecek birkaç yol olabilir;

1- Denek Web Siteleri Üzerinde Seo Denemeleri Yapmak
Bu yöntem ciddi emek ve süre isteyen araştırma türlerinden biri. Zira bunun için denek web siteleri üzerinde birçok varyasyonel seo işlemi yapmak gerekecektir ki bu işlemlerin sonucunu beklemek ve elde edilen sonuçları iyi analiz etmek gerekecektir. Ama yine de bu yöntem seo uzmanının dip-notları arasına ciddi işlem stratejisi eklemesini sağlayacaktır.

2- Google Patentlerini Takip etmek
Hemen hemen bütün search otoritelerin kullandığı yöntemlerden biridir Google ‘ın kayıt patentini aldığı parametleri konterol edip analiz etmek. Aslında en akıllıca yöntemlerden biridir diyebiliriz. Çünkü bir arama devi olmasına rağmen piyasada Yandex, Bing ve Yahoo gibi birçok rakibi bulunmakta. Doğal olarak kmullandığı akıllı serp parametrelerinin rakipleri tarafından kullanılmasını önlemek için bu yönteme başvuruyor. Böylelikle özgün yapısını kormuş oluyor. Hal böyle olunca patent firmadı tarafından yayınlanan patentleri analiz etmenin önü açılmış oluyor. Tabi bu yöntemi akıllıca kullanabilmenin en temel yolu alınan patenti çok iyi yorumlayıp analiz edebilmek. Aksi halde çokta bir işe yaramaz. Google ‘ın patentlerini kontrol etmek için : US Patent Full-Text Database Boolean Search Her ne kadar elimizde bu tür doneler olsa da google ‘ın akıl karıştırıcı hamleleri her zaman var oldu varolmaya da devam edecek gibi gözüküyor.
Kaynak: Google Algoritmaları ve Nedenleri (https://www.webmasterim.net/google-algoritmalari-ve-nedenleri-konusu.html)

blue fox
18.Kasım.2014, 19:03
Engin bilgiler için teşekkürler.