PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüm SMF Sürümlerden 2.0 Sürüme Yükseltmeerkolay
16.Kasım.2014, 19:08
2.0 UPGRADE
(TÜM SMF SÜRÜMLERİNDEN 2.0 SÜRÜME GÜNCELLEME)Forumumu neden 2.0 sürüme güncellemeliyim?Hiç bir sistemin %100 güvenirliliği yoktur. Kaldı ki bankaların elektronik sistemleri, facebook, mynet gibi sistemler bile her gün bir takım saldırılara maruz kalmakta ve zaman zaman bu saldırılar neticesinde kullanıcılar zor durumlarda kalmaktadırlar. Bu tip saldırılar neticesinde sistemde yeni açıkların bulunduğu tespit edilmekte ve bu açıkları kapatabilmek için de sistemlerin yazılımları zaman zaman güncellenmektedir. Aynı durum SMF için de geçerlidir. O halde bizlerin de SMF forumlarımızı kötü niyetli kimselerden koruyabilmek için yayınlanan sürüm güncellemelerini yapmamız gerekiyor.

Bunun yanında sürüm güncellemesi yapılmasıyla sistemde tespit edilen hatalar giderilmekle beraber 1.1.x serisinde olmayan ek özellikler SMF kullanıcılarının hizmetine sokulmuş oluyor.1.1.x sürümden sonra 2.0 sürümle gelen yenilikler nelerdir?Değişik renk seçenekleriyle Curve tema 2.0 serisi ile beraber geldi.Sayfaların yüklenme süresi ön bellekleme özelliği ve tablosuz tasarım sayesinede azaldı.Gelişmiş yazı editörü sayesinde kopyala yapıştır yöntemiyle resimleri de daha kolay ekleyebileceksiniz.Paket modifikasyonları kurarken modifikasyonları tüm temalarınıza aynı anda kurabilirsiniz. Böylece default harici kullandığınız temalara manuel edit yapmanız gerekmeyecek.Paket yükleme ekranında forum sürümüzü daha düşük bir sürüm göstererek yeni sürümlere güncellenmemiş modifikasyonları daha yüksek sürümlere uygulayabilmeniz mümkün.2 farklı yönetim paneli seçeneği mevcut.Gelişmiş profil alanları sayesinde yönetim panelinden kayıt sırasında ya da daha sonra üye profillerine eklenmek üzere yeni profil alanları oluşturabilirsiniz.Ücretli abonolik sistemi ya da vip üyelik sistemini aktive edebilirsiniz.İleti moderasyonu sayesinde istediğiniz bölümlerde üyelerinizin yazdıklarını admin onayından geçtikten sonra görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.Uyarı sistemini aktif ederek forumda rahat durmayan üyelerinizi uyarabilir ya da susturabilirsiniz.Üyeleriniz openid ile siteye giriş yapabilir.Üyelerinize otomatik olarak doğum günü maili atabilirsiniz.Kurduğunuz modların türkçe dil desteği yoksa ingilizce dil dosyasından ilgili verileri otomatik seçiyor.Forum bakımı tamamen yeni, istediğiniz gibi gün içerisinde forumun kendi kendine bakım yapmasını, ileti sayısını tekrar saymasını veya aktif olmayan kullanıcıları temizlemesini sağlayabilirsiniz.Arama motoru kayıtlarını tutabilir, hangi botun ne kadar forumunuzda durduğunu kaç defa geldiğini nereleri gezdiğini görebilirsiniz.Konuları toplu olarak bir bölümden diğerine taşıyabilirsiniz.2.0 Sürüm güncelleme işlemini uygulamadan önce şunları bilmeniz gerekir:2.0 sürüm güncelleme işlemi yapıldığında forum sürümünüz SMF 2.0 olacaktır.

Upgrade işleminin tamamlanmasıyla beraber sitenizde kurulu olan tüm paket ve manuel modifikasyonlar silinecektir. Kullanmak istediğiniz modifikasyonları tekrar kurabilirsiniz.Upgrade işlemini başarı ile tamamladığınızda üyeleriniz, konularınız, istatistikleriniz, özel mesajlarınız gibi verilerinize bir zarar gelmez. Hepsi korunacaktır.2.0 upgrade işlemini yaptıktan sonra 1.x sürüme geri dönemezsiniz. Ancak 2.0 sürümden diğer forum yazılımlarına convert yapıp tekrar 1.1.x sürüme geri dönebilirsiniz. Fakat bu durumda da veri kayıpları yaşamanız muhtemeldir.2.0 Sürüm güncelleme işlemini uygulamadan önce yapmanız gerekenler:Bu başlıkta anlatılanları yapmak zorunlu değildir. Yapılmasa da olur. Fakat upgrade işlemi sırasında yapabileceğiniz yanlış bir işlem ya da bir elektrik kesilmesi durumunda veritabanınız hasar alabilir ve siteniz kullanılamaz bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda veritabanı yedeğinizi geri yüklemeniz gerekecektir. Elinizde veritabanı yedeğiniz yoksa ortada dımdızlak kalırsınız. Bu nedenle veritabanı yedeği almadan upgrade işlemine başlamamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.Forumunuzun admin panelinden, phpmyadminden ya da mysqldumper ile veritabanınızın yedeğini alınız. Sorunsuz bir yedek için mysqldumper kullanmanızı öneriyorum. mysqldumper ile alınan yedekler gerektiğinde yine mysqldumper ile sorunsuz bir şekilde geri yüklenebilmektedir. mysqldumper hakkında bilgilenmek için tıklayınız. (https://www.smfdestek.com/index.php?board=11.0)Veritabanı yedeği almadan önce forumunuzun admin panelinden tüm kullanıcılar için varsayılan temayı default yapmanız ve forum bakımı yapmanız ileride çıkabilecek bazı sorunları en baştan bertaraf etmenizi sağlayacaktır.Veritabanı yedeği aldıktan sonra sıra geldi ftp yedeği almaya. Ftp yedeği almak da yapılması zorunlu bir işlem değildir. Fakat ileride çıkabilecek bazı problemleri daha çabuk ve etkili bir şekilde çözebilmek için ftp yedeği almanızda fayda var. Bunun için bir ftp programı ile tüm dosya ve klasörleri bilgisayarınıza indirip muhafaza etmenizde fayda var. Artık upgrade işlemine güvenle başlayabiliriz.2.0 upgrade işlem basamakları:1. https://download.simplemachines.org/ adresinden 2.0 large upgrade dosyalarını indirip masa üstüne kaydediyoruz.

2. https://download.simplemachines.org/?smflanguages adresinden türkçe dil dosyalarını indirip masa üstüne kaydediyoruz.3. Masa üstünde smf isminde bir klasör oluşturun.

4. 2.0 large upgrade dosyalarını zipten çıkarıp masa üstünde oluşturduğunuz smf isimli klasöre atın.5. Türkçe dil dosyalarını zipten çıkararak yine masa üstünde oluşturduğunuz smf isimli klasörün içine atın.

6. Masa üstündeki smf isimli klasörünün içindekileri ftp programı kullanarak mevcut forum dosyalarınızın üzerine yazdırın. Bu işlemi yaparken sunucunuzdan hiçbir dosyayı silmeyin.7. Dosya ve klasörler sunucunuza yüklendikten sonra seo kullananlar forum dizininde bulunan .htaccess isimli dosyanın yedeğini alarak silsin.

8. Tarayıcınızın adres çubuğuna https://www.site_adiniz.com/forum_dizininiz/upgrade.php yazıp enterleyin. Bu arada yapıştırdığınız adresi kendinize göre editlemeyi unutmayın.9. Türkçe dil dosyaları henüz güncellenmediği için aşağıdaki ekranla karşılaşmanız muhtemeldir. TRY ENGLISH tıklayıp devam ediniz.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/1.png10. Açılan sayfada login bilgilerinizi girip Continue butonuna basınız.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/2.png11. Sayfa değişince tekrar Continue butonuna basınız.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/3.png12. Upgrade devam ediyor bekleyiniz.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/4.png13. Continue butonuna tıklayıp devam ediyoruz.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/5.png14. Delete this upgrade.php and its data files now. (doesn't work on all servers.) tıkını koyup upgrade işlemini tamamlıyoruz. upgrade.php dosyası silinmedi ise ftpden manuel siliniz.
https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/6.png15. Upgrade işlemi tamamlanmıştır. Hayırlı olsun.Anlatıma ait html formatında dökümanı ekten indirebilirsiniz.https://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/7.pnghttps://www.spinabifidaturkey.com/images/upgrade/8.png

Kaynak: https://smfdestek.com/index.php?topic=34.0