PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yandex Seo Sistemi Nasıl İşler?donjuanhose81
13.Kasım.2014, 08:28
'Bir Başka İndeksçi' yani 'Yet Another Indexer' kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşmuştur. Anlayacağınız adından da tahmin etmek gerekirse index yapısının bir sitenin durumu için önemi büyük.

Yandex ve Google benzerdirler. Google, herkesin bildiği PageRank'i (Sayfa Değeri) kullanırken, Yandex, 'Değer Endeksleme' adını verdiği bir sıralama ölçüsü kullanmaktadır. Değer endeksleme, bir web sitesinin Yandex'e göre ne kadar güvenilir olduğunu gösteren bir ölçü sistemidir. Sıralama 0'dan 150.000'e kadar uzanmaktadır. Google gibi 0-10 arasında değildir. PR değeri 4 olan iki sitede yandexte aynı değerde olmayıp sıralama kriterini daha da ayrıntılı hale getirmiştir. Bu iki ölçü sistemi arasında bir kıyaslama yapılamaz çünkü Google için optimizasyon yapanlar daha yüksek Sayfa Değer'i gözetirken, Yandex için durum daha düşük değerlerin gözetilmesidir. Örneğin, Yandex'teki güvenilir, kamuya kapalı web sitelerin değerleri 150 ile 1,000 arasındadır. Tıpkı Google'da olduğu gibi, Yandex de bir sitenin değer endeksini görmeniz için size bir araç çubuğu sunar.
Backlinler sitenizde çok olması pekte anlam taşımaz evet fazla olması iyidir ama örneğin havuz siteniz varken tencere tabak sitesinden backlink almak pekte faydalı olmayacaktır. Havuz sitesiniz için su, aqua, gemi, deniz ya da tatil köylerinin sitelerinden, havuz ile ilgili sitelerden backlink almak daha iyidir ve aldığınız her backlink yine yandex açısından değeri yüksek oldukça sizi daha da etkileyecektir. Hem kaliteli hem de uygunluk siteniz için daha doğru bir çalışmadır.


Anahtar kelimeler Yandex'te indekslenen sayfalarda da önemli rol oynar. Nasıl Google adwordsten yararlanıyorsak Onun yerine Yandex'in Adwords'le aynı görevi gören Wordstat'ını kullanmaktadırlar. Wordstat, size istediğinize yönelme olanağı sunan anahtar kelimelerle kategorize edilmiş araştırma endekslerini gösterir. Google'da kullanılan bir başka araç da Google Insights'dır, bu özellik de internet kullanıcılarının en çok arananları analiz edebilmelerini sağlar. Yandex'de ise bu görevi Yandex Interests üstlenmiştir.
Yandex SEO uzmanları için kendi bilgi araçlarını da geliştirmiştir. Ayrıca bir dizi web yöneticisi kuralı oluşturmuşlardır ve Google web yöneticisi araçlarının tamamına eşdeğer olabilecek araçları da mevcuttur.

Yandex bölgesel bir yapıya da sabiptir, Bu son kullanıcı için arama sorgularında bulunduğu bölgeye göre sıralamayı çıkarması iyi bir çalışmadır. Google'da sol tarafta bulunan konum ayarı gibi, yandex sitemizi incelerken iletişim adres telefon gibi noktalara ayrıca bir özenle dikkat edelim.