PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tor Browser Bundleerkolay
09.Kasım.2014, 11:32
Tor Browser Bundle


1 Nedir?


Tor ( The Onion Router ) sanal tüneller kullanarak, gerçekleştirilen iletişimi güvenli hale getirmek için geliştirilmiş bir yapıdır.

2 Nasıl Çalışır?

Taraflar (taraflar yalnızca insan olmak zorunda değil, örneğin siz ve bağlandığınız web sitesi tarafları oluşturabilir) iletişim kuracağı zaman ilk iletişim paketini gönderen için, TOR şifreli bir bağlantı sağlar ve TOR kullanan farklı uçnoktaların listesini alır. Ardından bu liste içerisinden rastgele bir bağlantı noktası seçer ve seçtiği bu nokta üzerinden de aynı işlemi yaparak yine rastgele farklı bir noktaya gider. Bu işlemi iletişim için ilk paketi gönderen taraf hedefe ulaşana kadar devam ettirir. Dolayısı ile iletişim kurulan taraf kendisi ile iletişim kuran olarak son noktayı görmüş olur.


Tor bağlandığı bu farklı noktalarda belirli bir süreliğine oturum açtığı ve her bağlantı için farklı noktalar kullandığından standart bir bağlantıya göre izlenmeyi daha zor hale getirir. Ayrıca ilk iletişim paketini gönderen taraf artık bir çıkış noktası değil
tor ağına dahil olduğundan geçiş noktasıdır. Bu da yine trafiğin izlenmesini zorlaştıran bir unsurdur.

Önemli: belge içerisindeki "zorlaştıran" ifadesine dikkat edilmelidir. Zira TOR ya da bezeri amaç ile geliştirilmiş hiç bir teknoloji tek başına güvenlik ve anonimliği tamamıyla sağlayamaz.

3 Ubuntu için TOR

3. 1 Ubuntu

https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en adresinden indirdiğimiz "tor.tar.gz" dosyasına sağ tıklıyor ve aşağıdaki adımları izliyoruz.

Gördüğünüz üzere TOR çalışıyor.

3.2 Windows

https://www.torproject.org/'a girip ve TOR'u bilgisayarımıza indirdikten sonra indirdiğimiz klasörü açıyor ve aşağıdaki adımları izliyoruz.

Görüldüğü üzere TOR artık çalışıyor.