PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tuna Bekleviç ve Güçlü Türkiye Kitabıvehmi
08.Kasım.2014, 10:27
https://i.hizliresim.com/4RNYr4.jpg

Tuna Bekleviç ve Güçlü Türkiye Kitabı

Okuduğum kitapları kolay kolay anlatmam, ya da ısrarla kimseye önermem. Her kitap bir deryadır çünkü, hangisi okunsa illa ki bi şeyler katar. Kim ne isterse okusun derim. Ama son okuduğum kitaptan bahsetmem gerek diye düşünüyorum. Ben çok beğendim çünkü.

Kitap Tuna Bekleviç'in (https://www.beklevic.com/) son kitabı, Güçlü Türkiye. Tavsiye ediyorum çünkü önemli başlıklar ve bölümler olduğunu düşünüyorum içinde. Mesela başlarken; "Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük" diyorum. Hukukun üstünlüğünü savunuyorum. Bu topraklardaki insanı merkeze alan kültür ile evrensel değerlerin örtüştüğü yeni bir modelin üzerinde yükselecek "Güçlü bir Türkiye" için mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum." Şeklinde bir bölüm var. Bu da kitabın geneli hakkında önemli bi ip ucu veriyor. Kitap Tuna Bekleviç'in siyasi hayatı, ülkenin genel durumunun değerlendirmesi ve yapılması gerekenler gibi konuları içeriyor.

Özellikle de gençlerin ve kadınların siyasete katılımının önemi hakkında içerdikleri çok önemli. Bu konudaki şu tespiti de paylaşayım: Türkiye'de gençliğin siyasete katılım oranının düşük olduğu birçok rapora konu olmuştur. Gençliğin siyasete katılımı gerçekten düşüktür. Fakat düşük katılım sanıldığı gibi gençlerin ilgisizliğinden kaynaklanmamaktadır. Gençler siyasetle ilgilidir. Fakat partilerin otoriter liderlik yapıları ve çağın ihtiyaçlarından uzak teşkilatlanma şekilleri gençlerin heyecanlarını örselemektedir. Öte yandan gençler internet üzerinden siyasi düşüncelerini birbirleri ile paylaşıyorlar. Bir parti çatısı altında olmasa da siyasete ilgilerini ortaya koyuyorlar. Yani sorun gençlerde değil; partilerin yapısındadır."

Bunun gibi önemli bi çok konuda ciddi tespitler ve öneriler var. Sivil toplum bilincinin önemi, Türkiye ve Avrupa Birliği, ülkemizdeki kadınların durumu, bunların sadece bir kaçı.

Bence okunması gereken bi kitap. Zaten kapağını açıp başlıklara bir bakarsanız büyük ihtimalle düşünmeden okumaya başlarsınız. Hatta online olarak okumak da mümkün, link: https://www.beklevic.com/guclu-turkiye-kitabini-okuyabilirsiniz/