PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tuna Bekleviç ve Kırsal Bölgelerin Gelişimivehmi
25.Ekim.2014, 10:00
https://i.imgur.com/vALbMhm.jpg

Tuna Bekleviç ve Kırsal Bölgelerin Gelişimi

Yıl olmuş 2014, avrupanın kapılarına dayanmışız. Ama hala gelişmemiş, merkezleri köylerinden pek farklı olmayan şehirlerimiz var. Eğitim yok, sanat yok, istihdam yok. Bu durum bir vatandaş olarak beni çok üzüyor. Ülkede milyonlarca işsiz insan var. Çoğu da genç. Büyük bi bölümü kırsalda. Büyük şehirlerde okuyup memleketine dönen, bunalımın eşiğinde, işsiz gençler o kadar çok ki. Üniversitede işletme okuyor, memleketine dönüp kurumsallıktan uzak, ufacık bir iş yerine giriyor. Ya da onu bile bulamayıp Bu genç nüfusu istihdam etmek için neden kimse elini taşın altına koymuyor?

Aslında son yıllarda uygulanan çok güzel bi yöntem var. Çağrı merkezi açmak. Mesela avea'nın İstanbul ankara izmir dışında 6 farklı ilde çağrı merkezi var. Ordu, Yozgat, Erzincan gibi kırsal bölgelerde istihtam yaratıyor. Çalışanların %60 çivarı da kadınmış. Aynı şekilde Global Bilgi de farklı illerde çağrı merkezi açıyor. Son çağrı merkezleri Edirne'de mesela. Gerçi orası biraz Tuna Bekleviç'in çabalarıyla açılmış. Zaten Edirne gönüllüleri derneği (https://www.tunabeklevic.com/) eski başkanıymış kendisi Bekleviç'in. Bi edirneli olarak edirne için ne yapsak diye düşünürken bu gelmiş aklına. Şu an 1000 kişi falan çalışıyor. Aaz gibi gelebilir ama Edirne için oldukça güzel bi sayı 1000 çalışan. Nerden baksanız 2000 kişinin karnı doyuyor. Doyuyor tamam da, Tuna bekleviç (https://www.tunabeklevic.com/) gibi hemşehrisi olmayanlar ne yapsın peki? Hadi o uğraşmış memleketi için, katkı sağlayacak bir şey yapmış. Diğer iller ne olacak? Bence her ile bir çağrı merkezi projesi yapılabilir. Sonuçta her markanın çağrı merkezi var. Bu gün her ile çağrı merkezi açmak demek her çağrı merkezinde 1000 kişi çalışsa 81.000 kişiye istihdam demek. O da nerden baksanız 200-250.000 kişinin karnının doyması anlamına geliyor. Az bi sayı değil. Ya bakanlarımız, şehirlerin ileri gelenleri bu işi üstlenecek ya da hep beraber kalkın Tuna Bekleviç'i ziyaret edelim. O bu hizmet aşkıyla her şekilde halleder bu meseleyi.

https://i.imgur.com/0ZlSIrv.jpg

İstihdam olmadan gelişmek mümkün değil. Bir yere medeniyetin, teknolojinin tüm imkanlarını da götürseniz, alım gücü, istihdam olmadıktan sonra bi işe yaramaz. İnsanlara önce iş vermek gerek.

Tuna Bekleviç güzel bir adam, sayfadasına bakmak isterseniz: www.tunabeklevic.com (https://www.tunabeklevic.com/)

tunabeklevic.com