PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EBOLA ve MERS Virüsleri Dünya ve Türkiye Sağlık Gündeminin Başındaerkolay
21.Ekim.2014, 21:31
Kocaeli Derince İlçesi'de bulunan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ebola virüsü hastalığı şüphesiyle 2 kişi sevk edildi.
https://img.bugun.com.tr/kocaeli-derincede-ebola-alarmi_1308940_340_226.jpgEbola ve MERS salgının ardından bu tür şüpheli hastalarda hastaların getirileceği hastanelerden biri olarak belirlenen Kocaeli'nin Derince İlçesinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bugün biri Darıca Farabi Hastanesi, diğeri Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nden iki hasta sevk edileceği bildirildi. Orada hazırlıklar yapılırken, Derince Devlet Hastanesinde yoğun önlemler alındı.

Derince Devlet Hastanesi Acil Servise gelen hastalar bu gelişme nedeniyle başka servis ve polikliniklere sevk edilirken Acil Servisin girişi tamamen boşaltıldı. Bu arada görevlilerin tamamı koruyucu maske takmaya başladı. Hastalar buraya tecrit altında getirildikten sonra yine özel odalara konulacak ve alınan kan örneklerinin analiz sonuçları beklenecek.

Kocaeli Hastaneler Birliği Başkanı Hasan Aydınlık yaptığı açıklamada iki hastanın belirlendiği doğrulayarak şunları söyledi:

"İlimizde Sağlık Bakanlığımızın prosedürlerine uygun bir şekilde şüphe duyulan hastalar Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde inceleme altına alınacak. İzole edilmiş vaziyette ve enfeksiyonel hastalıkları uzmanımızın algoritmaya uygun bir şekilde gerçekleştirilen işlem 2-3 gün arasında, inceleme sonuçları çıkacak. Şu anda bu bir şüphe. Biz çok düşük bir ihtimal bile olsa konuyu ne gerekiyorsa bakanlığımızın algoritmasına uygun yönetmekteyiz. Bu şüphe gerekli tetkikler yapılması için kan numuleri incelenmeye başlandı. 2-3 gün arasında sonuçlar çıkıyor. Bu süre içersinde hastalarımızın izolasyanu devam diyor."

KOCAELİ VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile hastaneye başvuran ve Ebola virüsü teşhisiyle Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen şahısla ilgili Kocaeli Valiliği bir açıklama yaptı.

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada, “Gebze Fatih Devlet Hastanesine yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile başvuran 45 yaşındaki erkek hastanın 20.10.2014 tarihinde Nijerya’dan geldiği, son bir aydır Nijerya’da marangozluk yaptığı bilgisi üzerine ilgili hastanenin klinisyenlerince, Ebola virüsü görülen ülkeden seyahat nedeniyle, şüpheli hastanın Ebola olabileceği değerlendirilerek, teşhis ve takip edilmek üzere gerekli tüm önlemler alınmış olup, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ekipleri tarafından daha önceden belirlenen Derince Eğitim Araştırma Hastanesine transportu planlanmıştır” denildi.

GEBZE'DE DE EBOLA ALARMI

Gebze Fatih Devlet Hastanesi acil servisi ebola şüphesiyle kapatılıp karantinaya alındı. Hastane yönetimi alarma geçti.

Sabah saatlerinde yüksek ateş şikayetleriyle Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne gelen biri yabancı uyruklu iki hasta paniğe neden oldu. Doktorlar hastanın ebola şüphesi kapmasından şüphelendi. Acil servis boşaltıldı kapılar kapatıldı. Doktor ve hemşireler ile hasta bakıcılarının olduğu acil servis karantinaya alındı. Ebola şüphesi olan hastalardan biri Mısır’da çalıştığı belirtilen bir Türk işçi, diğer hastanın ise Türk olduğu, dün ülkemize giriş yaptığı belirtildi. Hastalardan biri Derince’ye sevk edildi. Doktorlar ve hastane yönetimi bir açıklama yapmazken, Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ndeki karantina hâla devam ediyor. Acil servis önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

ADANA'DA BELEDİYE ÖNLEMİNİ ALDI

Küresel çapta bir sağlık sorunu haline gelen Ebola virüsüne karşı; Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Özel Atık Şube Müdürlüğü’ne bağlı Tıbbi Atık Toplama ve Taşıma Ekibi önlemlerini ve denetimlerini artırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bugüne dek yaklaşık 9 bin kişi bu hastalığa yakalandı. Bunlardan 4 bin 447’si hayatını kaybetti. Ebola virüsünün bulaşma şekilleri arasında tıbbi atıklar da bulunuyor. Konu hakkında açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, Adana genelindeki 426 adet aile ve toplum sağlığı merkezi, diş kliniği, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kurum ve kuruluşlarında oluşan tıbbi atıkların, yönetmeliklere uygun bir şekilde lisanslı tıbbi atık araçlarıyla toplanarak Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde bertaraf edildiğini söyledi. Tıbbi atıkların toplanmasında kırmızı renkli özel plastik torbalar kullanıldığını açıkladı. Akkuş, tıbbi atıkların ciddi halk sağlığı sorunları oluşturduğunu belirterek, “Tıbbi atıkların toplanması ve bertaraf edilmesiyle toplum sağlığını tehdit eden hepatit türleri, AIDS, CMV, EBV, Toksoplazma Gondi, Ebola Virüsü ve daha bir çok hastalığın etkenlerinin bu yolla bulaşması engelleniyor. Özellikle sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan atıkların, diğer atık türlerinden daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıdığı belirtiliyor” dedi.

https://img.bugun.com.tr/newsFiles/arsiv/adana-at%C4%B1k.jpg

BUGÜN