PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yandex’te çalışma Koşulları Nasıldır?kazanova21641
14.Ekim.2014, 22:51
İşe alımda eşit haklar


Tüm adaylara işe alım sürecinde eşit fırsat tanıyan Yandex, adayların etnik ya da sosyal kökeni, dini, siyasi tercihleri gibi söz konusu işin doğasıyla ilgisi olmayan her türlü özelliğini dikkate almaksızın, o iş için başvuru yapan adaylar arasından gerekli niteliklere sahip olan adayı tercih eder.


Aynı yaklaşım, genel çalışma koşulları ve ücret ödemesi dahil, çalışmayla ilgili tüm diğer hususlar için de geçerlidir.


Çalışma ilişkileri


Benzer şekilde Yandex çalışanları da işyerinde yukarıda belirlenen prensiplere uygun olarak davranmalıdır. Dolayısıyla Yandex’te bir iş arkadaşının cinsiyeti, yaşı, etnik kökeni, dini veya her türlü diğer tercihiyle ilgili herhangi bir hakaret, saldırgan şakalar, saldırılar ya da diğer rahatsız edici davranışlar kesinlikle kabul edilemez ve bu tür hareketlerin yapılması yasaktır.


Şirket demirbaşları ve kaynakları


Çalışanlarına etkin çalışabilmeleri için gereken her türlü cihazı ve malzemeyi kendi kaynaklarından temin eden Yandex, çalışanlarından kaynaklarının tükenmez olmadığının ve bir büyüyle kendi kendine ortaya çıkmadığının farkında olmasını, dolayısıyla her türlü cihazı ve malzemeyi dikkatli ve uygun şekilde kullanmasını, ayrıca diğer meslektaşlarının çabalarına saygı duyarak çalıştıkları ofisleri de daima çalışmaya uygun durumda tutmaya özen göstermesini bekler.


Ofislerini “açık ofis” olarak düzenleyen Yandex, şirket çalışanlarına çalıştıkları bölümlere misafir davet etmeye izin vererek aynı zamanda misafiri davet eden kişinin, misafirinin Yandex ofislerinde olduğu sürece çalışma ortamına uygun davranarak diğer çalışanlara rahatsızlık vermemesini, ayrıca gerekirse bazı durumlarda Yandex’in gizli bilgilerinin gizli tutulmasını sağlamak üzere misafirine sürekli eşlik etmesini bekler.


Fikri mülkiyet


Yandex’in fikri mülkiyeti olan Yandex logosu, ticari markaları, patentleri ve yazılımları, çok önemli ve değerli kaynaklardır. Bu kaynakların her türlü kullanımı için mutlaka Yandex’in pazarlama bölümünden onay alınması zorunludur. Yandex logosunun şüpheli bir kullanımı ile karşılaşıldığında, bu durumun derhal hukuk birimine bildirilmesi gerekir.


Yandex, diğer firmaların ve şahısların fikri mülkiyetlerine de aynı derecede saygı duyar. Doğal olarak, bir başkasının fikri mülkiyetinin izinsiz kullanımı, hem şirket, hem de şirketin çalışanları için, itibar kaybının yanı sıra, hakkında dava açılması ve para cezasıyla sonuçlanabilir. Üzerinde çalışılan herhangi bir projede Yandex’e ait olmayan bir içerik veya yazılımın kullanımı öngörülmesi durumunda bu konunun mutlaka Yandex’in Hukuk Bölümü’ne danışılması gerekir.