PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Whatsapp Facebook'a Ne Kadara Mal Oldu?kazanova21641
12.Ekim.2014, 20:55
Dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi olan Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın ne kadara mal olduğu sır gibi saklanıyordu! Facebook'dan resmi rapor gecikmedi...


WhatsApp, Facebook'a Kaça Mal Oldu?


Popüler sosyal ağ platformlarından Facebook, geçtiğimiz aylarda sosyal mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın almıştı. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, satın alımla ilgili fiyatı açıklamaktan kaçınırken, henüz tüm işlemlerin bitmediğini de paylaşmış ve olayın bir süre gizemli kalması gerektiğini duyurmuştu.

Facebook tarafından yayımlanan SEC 8-K belgesinde yer alan bilgilere göre WhatsApp artık resmen Facebook’un oldu. Satın alım işleminin başladığı ilk zamanlarda WhatsApp’a 19 Milyar dolar ödenerek satın aldığını duyuran Facebook, bu rakamın resmi olarak 21.8 Milyar Dolar’a çıktığını paylaştı.

WhatsApp kurucularından ve şimdiki CEO’su Jan Koum’un Facebook bünyesine katılacağına dair sızıntılar gerçeğe dönüştü ve 4 yıllık bir iş anlaşması imzalandı. 1.9 Milyar Dolar karşılığında transfer işlemini kabul eden Koum, WhatsApp’ın 1 yıl boyunca ücretsiz, daha sonra ise 1 Dolar karşılığında kullanılabilir olacağını şart sunmuş.

Kısa sürede Facebook’un Instagram’ı da satın alacağına dair dedikodular yayılmaya devam ederken Jan Koum’un koşulu Zuckerberg tarafından kabul sayılmış.