PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fitness Nedir?fitnesscenter
20.Eylül.2014, 23:02
Fitness kelime anlamı olarak sağlıklı ve formda olmak olup birçok beden egzersizine dayalı bir spordur. Günümüzdeki spor dalları haricinde tek bir vücut kasını hedef almayıp tüm kasları hedef alan fitness alet kullanılarak ya da kullanılmadan kasların çalıştırılması sıkıştırılması ve şekillendirilmesini hedef alır.

Fitness’ta kullanılan tüm egzersizler diğer spor dallarında da egzersiz olarak kullanılmaktadır. Yapılan tüm sporlarda vücuttaki belli kas guruplarına odaklanılır ve bu kaslar fitness hareketleri doğrultusunda geliştirilir. Egzersizlerdeki amaç vücuttaki kas guruplarına kondisyon kazandırmaktır.

Fitness’ta kişilere özel antrenman programları farklılık göstermekte ve ayrı ayrı programlar uygulanmaktadır. Kişilerin kiloları, vücut yapıları ve amaçlarına göre bu programlarlar oluşturulur. Her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak; bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Bu spor belirli kalıp ve hedefleri olmadığından dolayı her yaşta yapılabilir. Bu yaş gurubu 17 de olabilir 27 de olabilir 57 de olabilir.

Fitness kasları geliştirmekten ziyade sağlık için yapılır. Bir antrenmanda sizi nefes nefese bırakacak bol kalori harcatacak egzersizler ağırlık çalışması dahilinde yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkışır ve estetik bir görünüm kazanır.

Bu sporu yapmadan önce sağlık uzmanlarına danışılmalı ve gerekli uyarılar doğrultusunda kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Gerekli görüldüğü taktirde sağlık uzmanı tarafından kontrol altında da yapılabilmektedir. Spor yaparken bu programa uygun kıyafetler giyilmeli seçilen spor ayakkabıya dikkat edilmelidir. Uzmanlar tarafından oluşturulan antrenman programına gereken özen gösterilmelidir. Herhangi bir sakatlığın yaşanmaması için gereken özen gösterilmeli ve dikkatli olunmalıdır. Ayrıca antrenmana başlamadan önce adalelerin gerekli şekilde ısınması sağlanmalıdır.

Uygulanan ağırlık egzersizlerinde hareketlerin nizami bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Hafif egzersizlerle başlanmalı zamanla egzersizler ağırlaştırılmalıdır. Yani kademeli bir şekilde antrenman devam ettirilmelidir.

Antrenman dahilinde beslememiz düzene sokulmalı ve uygun besinler alınmalı yapılan spor vitaminlerle desteklenmelidir. Antrenmanın ağırlık düzeyine göre harcadığımız kaloriler doğrultusunda beslenmemizi düzene sokupduruma göre uzman dahilinde beslenme alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekebilir.

Fitness yaparken tüm alışkanlıklarımızı bir düzene sokmamız gerekmektedir. Besin alışkanlığımızı düzene soktuğumuz gibi uyku alışkanlığımızı da düzene sokmamız gerekmektedir. Bunun yanında evde, yaptığımız sporu destekleyici günlük egzersizlerde yapıp vücudun sürekli dinç kalmasını, kasların sıcaklıklarını korumasını sağlayabiliriz. Bu şekilde yaptığımız spordan daha fazla verim alabilir ve vücut sağlığımızı da bunun yanında korumuş oluruz. Bu desteklemeyle kaslarda oluşabilecek ağrıları da azaltmış oluruz.

Fitness sporu ile uğrasan bir kişinin zararlı alışkanlıklarından da uzak durması hem sağlığı açısından hem de yaptığı spordan alacağı verim açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sigara, alkol vb. zararlı alışkanlıklardan uzak durmak daha rahat bir spor olanağı daha rahat bir yaşam tarzı ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

WeBMasteR
21.Eylül.2014, 00:27
Merhaba, hogeldin fitnesscenter arkadaş;

Mesajını bir başlık olarak düzenleyip yayınladım. Lütfen ilgisiz yerlere yazma.