PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilişim Suçu ve Bilişim Terimleri Nelerdir?kazanova21641
18.Eylül.2014, 11:47
Gerçek yaşamımızda karşımıza çıkan suçlar artık dijital ortamda da daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Sanal dünyada insanlar elektronik cihazları, bilgisayarları ve diğer teknolojik ürünleri kullanarak daha kolay suç işleyebilmektedir. Günümüzde yaygın olarak görülen bilişim suçları hakkında detaylı bilgi edinmek için öncelikle bu kavramları öğrenmemiz lazım.Bu yazımızda bilişim ve bilişim suçu kavramlarından bahsedelim.


Bilişim ; İnsanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akla uygun bir biçimde işlenmesi bilimi, enformatik.


Bilişim Suçu ; Bilişim suçu kavramı aslına bakarsak oldukça kapsamlıdır.Teknoloji kullanılarak işlenebilen her türlü suç bilişim suçu kapsamına girmektedir.Yani bilgisayar,elektronik cihazlar,kredi kartları,ileri düzey teknoloji ürünleri veya cep telefonu kullanarak işlenen suçlar bilişim suçları kavramını ifade eder.İngilizcede IT (Information Technologies) Crime (Bilişim Teknolojileri Suçları) olarak tanımlanmaktadır.