PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone 6Plus vs Galaxy Note 4

deniz
16.Eylül.2014, 22:53
https://iyasam.com/wp-content/uploads/2014/09/iPhone_6_Plus_Galaxy_Note_4.jpg

Apple iPhone 6 Plus modeli ile phablet segmentine bir nevi giriş yapmış oldu. iPhone 6 Plus ile birlikte phablet segmentinde var olan Galaxy Note serisinin yeni modeli Galaxy Note 4'ün kıyaslaması:

iPhone 6 Plus Fiyatları: 16GB: 2649TL - 64GB: 2949TL - 128GB: 3249TL

Galaxy Note 4 32GB Tahmini Fiyatı: 900$ - 550£

Apple'ın bu yıl 4.7-inc ekran boyutundaki iPhone 6 modeline ek olarak 5.5-inc ekran boyutuna sahip iPhone 6 Plus modelini de kullanıcılara sunarak mevcut Android & Windows Phone işletim sistemlerine sahip büyük ekranlı phablet segmentine giriş yapmasının arkasında yatan stratejisi şu olsa gerek; eğer onların dışında durarak önlerini kesemeyeceğini düşünüyorsan, o halde onlara dahil ol ve öyle önlerini kes.
Yani, küçük ekranlı iPhone'larla devam ederek, pazar payın genişlemeyecek ise küçük ekranlı iPhone'lara ek olarak bir de büyük ekranlı iPhone modeli sunarak pazar payını genişletmeyi hedefle.

iPhone 6 Plus modeli ile iOS dünyasına ilk kez devasa 5.5-inc ekran boyutuna sahip bir iPhone geldi. Apple iPhone 6 & iPhone 6 Plus modellerini tanıtmadan birkaç gün önce Samsung Galaxy Note 4'ü tanıtmıştı.

iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 4: Teknik Özellikler ve Performans

iPhone 6 Plus 64-bit mimariye, 20-nanometer üretim teknolojisine ve 2 milyar transistöre sahip olan yeni nesil A8 işlemci ile gelmekte. iPhone 6 Plus'daki A8 işlemci spekülatif Geekbench 3 benchmark sonuclarına göre dual-core, 1.4GHz hızında ve 2GB RAM içermekte.

Galaxy Note 4 ise satışa sunulduğu ülkelere göre ya 2.7Ghz hızında 4-çekirdekli Qualcomm Snapdragon 805 yada Exynos 5433 işlemci ile gelmekte ve 3GB RAM'e sahip.

Ancak, iOS işletim sisteminde Androide göre yazılım donanım optimizasyonu çok sıkı bir şekilde kodlandığından daha düşük donanım değerleri ile çok daha yüksek peformans elde ediliyor. Bunun nedeni ile Apple'ın iPhone'un hem donanımını hem yazılımını kendsi hazırlamasından ötürü birbirine optimizasyonunu en iyi şekilde kodluyor olmasıdır. Diğer tarafta, Galaxy Note 4'ün donanımı Samsung'da içindeki işletim sistmi Android ise Google kontrolünde olduğu için Samsung yazılım donanım optimizasyonunu tam anlamıyla yapacak erişime sahip değil işletim sistemi üzerinde. O yüzden bol rakamlı donanım özellikler sunarak cihazlarının performansını arttırmaya çalışıyor.

https://iyasam.com/wp-content/uploads/2014/09/iPhone_6_Plus.jpg

iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 4: Ekran Kalitesi

iPhone 6 Plus 5.5-inc Retina HD ekran ve 1920x1080 piksel çözünürlükle (piksel yoğunluğu: 401 ppi) IPS panel ile gelmekte. Yeni nesil ekranda çift ekti alanlı (dual-domain) pikseller sayesinde ekrana her açıdan bakmak aynı kaliteyi sunabilmekte.

Galaxy Note 4 ekranı 5.7-inc Quad-HD Super AMOLED olup, 2560x1440 piksel çözünürlüktedir. (piksel yoğunluğu: 515 ppi)

iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 4: Tasarım ve Malzeme Kalitesi

iPhone 6 Plus modeli önceki iPhone modelleri gibi malzeme kalitesi olarak premium sınıfta ve görsel olarak çok şık durmaktadır. iPhone 6 Plus 7.1mm incelikte ve 172 gram ağırlığında iken Galaxy Note 4 8.5mm incelikte ve 176 gram ağırlığında olup malzeme kalitesi iPhone 6 Plus'a göre daha düşük ve görsel olarak tasarımı daha basit / ucuz kalmaktadır.

https://iyasam.com/wp-content/uploads/2014/09/Samsung-Galaxy-Note-4.jpg

iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 4: Depolama Alanı

iPhone 6 Plus 16GB, 64GB, 128GB seçenekleri ile sunulmakta, Galaxy Note 4 32GB depolama alanı ile sulumakta ve ayrıca 128GB'a kadar SD kart takılması opsiyonu sunmaktadır. Ancak, her zaman dahili hafıza harici (SD kart) hafızaya göre daha performanslı olmaktadır.

iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 4: Yazılım

iPhone 6 Plus - iOS işletim sisteminde App Store'daki kaliteli uygulama oyun sayısının zenginliği ve yazılım donanım optimizasyonunun avantajları Galaxy Note 4'deki Android'in nispeten daha basit, kalitesiz basit uygulamalarına ve yazılım donanım optimizasyonunun yetersiz olması gibi etkenlerle birlikte daha ektin olmaktadır.

Üstelik iPad'e özgü uygulama ve oyunların sayısı Android tabletlere / phabletlere göre çok daha fazla olduğundan ve iPhone 6 Plus modeli 1920x1080 piksel çözünürlük, 5.5-inc ekran boyutu ile bir iPad Mini (Mini) gibi olacağından iPad'e özgü ugyulama ve oyunlar geliştiriciler tarafından kısa sürede iPhone 6 Plus modeline özgü olarak hazırlanacaktır.

iYasamdan alıntıdır

Sent from my iPhone. Hızlı cevap için alıntılayın

Kaynak: iPhone 6Plus vs Galaxy Note 4 (https://webmaster.bbs.tr/forum/iphone-6plus-vs-galaxy-note-4-konusu.html)