PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Blogger Blogdaki com.tr uzantısından kurtulmakWeBMasteR
01.Ağustos.2014, 12:59
Blogger, Blogspot Blogunuzda ülke uzantılarından nasıl kurtuluruz?

Blogunuz, PR değeri olmasına rağmen ülke uzantısı yüzünden, farklı ülkelerde PR değeri olmadan görünüyor, siz de bu durumdan şikayetçisiniz ve kurtulmak istiyorsanız, buradaki çözüm tam size göre.https://4.bp.blogspot.com/-7JfduWBLaUE/UuHLibSromI/AAAAAAAAUnA/xGQPJovCQEM/s1600/blogger.jpg

Şimdi bu ülke yönlendirmesinin ilk etkisini izleyiciler eklentimizde kitlesel olarak yaşadık. Ortaya çıkan başka etkiler de var doğal olarak. Sosyal paylaşım butonlarının çalışmaması gibi falan. Bence en büyük sorun Alexa, DMoz ve Pagerank ölçümlerinin yeni .tr uzantılı adreslerimiz yüzünden sıfırlanması. Kişisel blog yazanlarda bu çok sorun olmaz bence ama blogu üzerinden ticaret yapıp para kazanan kişilerde web üzerindeki indexlenme önemlidir. Düşünün el yapımı ürünlerinizi sattığınız ve hadi diyelim ki 3-5 senelik bir blogunuz var. Diyelim çok özel bir el ürünü yapıyorsunuz ( mesela atıyorum keçeden yapılma çetik) ve birisi bu ürünü googleda aradığında siz arama sayfasında ilk sıralarda çıkıyordunuz blogspot.com adresinizle. Doğal olarak bu sizin yaptığınız nadir ürünün bulunabilirliğini, ulaşılabilirliğini ve sonuç olarak da sizin maddi kazancınızı çok etkiliyordu. Hah şimdi blogspot.com.tr yapılan adresiniz ile bu bulunabilirlik falan yalan oldu. Demiştim bu daha başlangıç diye bir önceki yazıda. Peki çözüm var mı? VAR .

İsterseniz önce Google neden bu değişimi yaptı onu bir okuyalım şuradaki (https://support.google.com/blogger/answer/2402711?hl=tr)adresten. Kendilerince haklılar hele Haziran sonrası Google' a içerik kaldırımı için yapılan başvurularda Türkiye' nin son 10 yılın diğer tüm ülke başvurularını beşe ona falan katladığını düşünürseniz çok haklılar kendilerince.
Şimdi o bahsettiğim sıralama kaybına örnek olarak bu blogun pagerank ölçümlerine bir bakalım. Üstteki resim blogspot.com alttaki ise blogspot.com.tr adındaki adrese göre olan ölçümler. Ben dert etmiyorum zira ne reklam geliri ne satış vs para kazanma kaygım var blogdan. Ama doğal olarak dert edenler olacaktır. Pagerank nedir bilmeyenleri ise buraya (https://www.google.com.tr/#q=pagerank+nedir+ne+i%C5%9Fe+yarar) alalım öğrenmeleri için.


https://1.bp.blogspot.com/-3gT5yfyTCY0/UuHFLs838mI/AAAAAAAAUmg/U6vuVbPvBj8/s1600/pagerank1.jpg


https://2.bp.blogspot.com/-w5SjfLlbxJo/UuHFNFRBk1I/AAAAAAAAUmo/GPlN2hh7GfE/s1600/pagerank2.jpg

Gördüğümüz gibi PR3 kişisel bir blog için iyi bir değerken şimdi sıfırlanmış durumda. Google zaman içinde bunu fark edip- şikayetleri ele alıp düzenleme yapabilir de yapmayabilir de. Şimdi çözüme gelelim.


Öncelikle şablon kodumuzda değişiklik yapacağız o yüzden ilk iş blog kumanda panelimizde sol sekmeden "şablon" seçip sonra sağ üstten "yedekle-geri yükle" butonuna tıklıyoruz. Gelecek pencereden alttaki resimdeki gibi şablonumuzun bir yedeğini alıyoruz.


https://1.bp.blogspot.com/-vJfn82J2KLo/UuHHF-JRAaI/AAAAAAAAUmw/IBl9tcyxFaQ/s1600/%C5%9Fablon1.jpghttps://3.bp.blogspot.com/-wEfFzJ9r7Qo/UuHHi7PJCxI/AAAAAAAAUm4/NfStGyyc8fs/s1600/%C5%9Fablon2.jpg
Hep yazarım bir daha belirteyim, blog şablonunda kodlarla ilgili bir işlem yapacaksanız bu yedekleme işini sakın ihmal etmeyin.


Şimdi yedeği aldıktan sonra yine kumanda panelinde "şablon" sekmesindeyiz ve HTML

Kaynak: Blogger Blogdaki com.tr uzantısından kurtulmak (https://www.webmasterlord.net/3180-blogger-blogdaki-com-tr-uzantisindan-kurtulmak-konusu.html)