PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SMF bilginizi test edin

bolubeyi
01.Ağustos.2014, 12:59
Bu konuyu bir müddet her gün güncelleyeceğim. SMF kullanıcılarının faydalanacağını ümit ederekten ilk dersimize başlayalım.

Soru 1:
Yandım anam. Birisi bilgim dışında ftpdeki bütün dosyaları silmiş. Sitemi geri getirebilir miyim?

Kısmen evet. şöyle ki;

şanslıysanız hosting sağlayıcınız ftp ve db yedeği almıştır. Bu durumda hosting sağlayıcınıza durumu söyler ve yedekleri yüklemesini rica edersiniz. Siteniz yedek alındığı tarih ve saate hiç kayıpsız döner.

Ya hosting sağlayıcınız yedek almadı ise?
Eğer ki malum zat veri tabanınıza bir zarar vermemiş ise üyelerinize ve konularınıza her hangi bir zarar gelmeden siteyi kurtarmanız mümkün. Hemen mysqldumper ile db yedeği alınız. Sonra dbnizi silip sıfır bir forum kurun. Sonra almış olduğunuz db yedeğini yine mysqldumper ile geri yükleyin. Siteniz üye ve konularıyla beraber geri gelecektir. Ancak temalarınız ve kurulu modifikasyonlarınız maalesef silinecektir. tema ve modifikasyonlarınızı tekrar kurmak zorundasınız.

Soru 2:
Yıllar içerisinde siteme onlarca mod kurdum, editlemeler yaptım. O zamanlar acemiydim gereksiz bir dünya değişiklik yapmışım. şimdi de bunları düzeltmekte problem yaşıyorum. Üyelerime ve konularıma zarar gelmeden forumumu sıfırlayabilir miyim? Bundan böyle her gördüğüm modu kurmayacağım.

Evet. Güncel upgrade dosyalarını resmi siteden indirip ftpden hiç bir dosya silmeden indirdiğiniz upgrade dosyalarınızı mevcut dosyalarınızın üzerine yazdırdıktan sonra upgrade.php çalıştırmanız yeterlidir.

Soru 3:
Paket modifikasyon kurdum. Sitem bozuldu. Admin panele de giremediğim için modifikasyonu kaldıramıyorum. Ne yapmalıyım.

Bu gibi durumlarla karşılaşılabileceği hesaba katılarak modifikasyon kurmadan önce üzerinde değişiklik yapılacak olan dosyaların yedeklerini almakta fayda var. Bu şekilde yedeğiniz varsa yedek dosyaları ftpden değiştirip sitenizi eski haline getirebilirsiniz.

Eğer ki yedek almamış iseniz modifikasyon kurarken smf kendisi yedek almıştır. Alınan dosya yedeklerine Packages/backups/ içinde sıkıştırılmış olarak bulunur. Yedeklerinizi buradan indirip mevcut dosyalarınızın üzerine yazdırabilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise söz konusu modifikasyonun manuel kurulumuna bakıp yapılan dosya değişikliklerini manuel kaldırmaktır.

Dördüncü olarak da modifikasyon kurulumları sırasında üzerinde değişiklik yapılan dosyaların yedekleri dosyanın bulunduğu dizine smf tarafından sonuna ~ işareti eklenerek eklenir. Bu dosyaları da yedek olarak kullanabilirsiniz.

Soru 4: ayarlari_onar.php dosyası ne işe yarar?
ayarlari_onar.php dosyası şu amaçlar için gerektiğinde kullanılır:
1. Sitemizi başka bir hostinge taşıdığımızda forum dosya yollarını düzeltmek için,
2. Domain değişikliğinde yeni dosya yollarını düzeltmek için,
3. Panelden sunucu ayarlarını (db adını, db şifresi, db kullanıcı adı gibi) değiştirdiğimizde yeni bilgileri smfye tanıtmak için,
4. Forum dilini değiştirmek için,
5. Forumu bakım moduna almak ya da bakım modundan çıkarmak için,
6. Settings.php dosyası bilgimiz dışında değiştirildiğinde ayarlarımızı düzeltmek için kullanılır.

Nasıl kullanılır?
1. Ekteki dosya forum dizinine (Settings.php dosyasının olduğu yere) atılır.
2. Dosya adresi tarayıcımızın adres çubuğuna yazılır ve enter tuşuna basılır.
3. Açılan sayfada mavi linklere birer kere tıklanır.
4. Panelden db bilgilerimizde değişiklik yaptı isek db bilgileri ilgili satırlara yazılır.
5. Settings.php dosyasının chmodu 777 yapılır.
6. Kaydet butonuna basılır.
7. Yukarıda anlatılanlar bir kere daha tekrarlanır.

Soru 5:
arkası yarın...

Kaynak: SMF bilginizi test edin (https://www.webmasterlord.net/503-smf-bilginizi-test-edin-konusu.html)