PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WordPress Excerpt Fonksiyonu İle Anasayfadaki Özet Uzunluğunu DüzenlemeWeBMasteR
30.Temmuz.2014, 01:04
WordPress Excerpt Fonksiyonunu Düzenlemek


WordPress sitemizle arama motorlarında daha başarılı olmak ve Adsense başvurusu yaptıysak onay alma olasılığını arttırmak için anasayfada zengin metin sunmak çok önemli bir avantaj sağlar. Adsense başvurusu yapıp da siteniz, “Yetersiz İçerik” veya “Google Politikalarını karşılamıyor” şeklinde mesaj aldıysanız, sizin sitenizin de bu çalışmaya ihtiyacı var demektir.

Ayrıca Google reklam beklentiniz olmasa bile, arama motorlarındaki başarıyı da etkileyecektir. Ne kadar anlamlı olan metin zenginliği sunarsanız, o oranda başarı olasılığınız artacaktır.
Peki Anasayfada Özet Metin Uzunluğunu Nasıl Ayarlayacağız?

Elbette Excerpt fonksiyonunda düzenleme yaparak…

WordPress tema fonksiyonlarından birisi de the_excerpt() fonksiyonudur. Bu fonksiyonu kısaca şöyle özetleyeyim. Diyelim ki anasayfada yazılarınızın özetini göstermek istiyorsunuz. Bunun için genelde farklı parametrelerle the_content() fonksiyonu kullanılır. Eğer yazınızı <!–more–> etiketi ile bölmüşseniz bu etikete kadar olan kısım anasayfada görüntülenir. Fakat bazen <!–more–> etiketini kullanmak istemeyiz. Sadece yazının belirli bir kelime kadar olan kısmı anasayfada özet şeklinde görünsün isteriz. Çünkü more etiketini yazının neresine koyacağımızı kestirmek zor olabiliyor. Yanlış bir yere koyarsak tasarımı bozma ihtimali doğuyor. İşte böyle durumlarda yazının belli bir kelimeye kadar olan kısmının anasayfada özet şeklinde görünmesi için the_excerpt() fonksiyonu daha kullanışlı olacaktır.
the_excerpt() Kullanımı

Bu fonksiyonun tek bir kullanımı vardır ki o da şu şekildedir (55 kelime olduğunu varsayın):

?
1

<!--?php the_excerpt(); ?-->

Yukarıdaki fonksiyon yazınızın ilk 55 kelimesini alır, sonuna [...] ekler ve görüntüler. Örnek bir çıktı şu şekildedir.

Evlilik Nedir, Ne Değildir? Çoğu insanın evlilik hakkında bildiği şeyler hep aynıdır. Kağıt üzerindeki imzaya bağlı olarak aynı evde yaşamak, aylık gelen fatura hesapları ve bir anda olup biten çocuklar. Aşk evliliği[...]

Eğer kelime sayısını (55 değil de 45 mesela) değiştirmek veya en sondaki [...] yerine farklı bir şeyler yazdırmak isterseniz yapmanız gereken wp-includes/formatting.php dosyasını açıp şu fonksiyonu bulmak.

?
function wp_trim_excerpt($text) {
if ( '' == $text ) {
$text = get_the_content('');
$text = strip_shortcodes( $text );
$text = apply_filters('the_content', $text);
$text = str_replace(']]>', ']]>', $text);
$text = strip_tags($text);
$excerpt_length = apply_filters('excerpt_length', 55);
$words = explode(' ', $text, $excerpt_length + 1);
if (count($words) > $excerpt_length) {
array_pop($words);
array_push($words, '[...]');
$text = implode(' ', $words);
}
}
return $text;
}

Buradaki 55 sayısı yerine dilediğiniz rakamı ve [...] yerine de dilediğiniz karakterleri yazıp kaydederseniz artık yazılarınızın özeti dilediğiniz gibi görünecektir.

Google Adsense başvurunuz varsa, bu değeri en az 700 – 750 civarında yapmanızı öneririm. Böylece Google, anasayfanızın zengin metin içerikli olduğunu görünce daha yüksek ihtimalle değerlendirecektir. Makaleleriniz de faydalı bilgiler içeren, özgün yazılar ise onay alırsınız.

Yine Adsense açısından, anasayfada genelde 10 yazı görünmesi ayarlıdır. Ben size bu sayıyı da en az 12 olarak belirlemenizi öneririm.

Not: Bu işlemler karmaşık geldiyse, kodlarla uğraşmak yerine Custom Excerpts (https://wordpress.org/extend/plugins/custom-excerpts/) eklentisini de kullanabilirsiniz.


Alıntı: WordPress Anasayfada (https://ekle.gen.tr/wordpress-anasayfada-ozet-uzunlugunu-ayarlamak/)

Kaynak: WordPress Excerpt Fonksiyonu İle Anasayfadaki Özet Uzunluğunu Düzenleme (https://www.webmasterlord.net/3619-wordpress-excerpt-fonksiyonu-ile-anasayfadaki-ozet-uzunlugunu-duzenleme-konusu.html)