PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pagerank (Pr) Hileleri Ve Nasıl Korunulur

WeBMasteR
28.Temmuz.2014, 00:31
Pagerank (Pr) Hileleri Ve Nasıl Korunulur

Özellikle ebay gibi açıkarttırma sitelerinde yüksek pagerank(pr)'lı siteler görüyoruz.Bunlar pr4 20$ pr5 40$ dlar gibi rakamlara satılıyor.Ve ilk farkettiğinizde size aşırı kazançlı bir pazar gibi geliyor.Çünkü bu ilanlarda text ad(metin reklamı) ile ayda yüzlerce dolar kazanabileceğiniz anlatılıyor.Siz de bu işin büyüsüne kapılıyorsunuz.2 aylık araştırmalarımın sonuçlarını sizler için yazıyorum, birilerine yardımı dokunursa ne mutlu.

1)Sahte pagerank yöntemleri var, işin özü siteyi pr'si yüksek bir siteye yönlendiriyorsunuz (301 ile), sizin sitenizin pr'si de o siteninki gibi yüksek görünüyor.Ancak yönlendirme kaldırılırsa pr de bir sonraki güncellemede eski halini alıyor.Bu yöntem genellikle sitesine link almak isteyen, text link satmak isteyen ya da domaini satmak isteyen kişiler tarafından yapılıyor.Google bu hileye artık çözüm bulduğunu açıkladı(mailime cevaben), buna inanmak istiyorum çünkü çok sıkıcı bir hal aldı.ebay gibi büyük bir sitede 122 adet satış yapmış ve bu yöntemi kullanmış birini banlattım.Yani göz göre göre insanlar bu şekilde kandırılabiliyor.

iwebtool fake pagerank kontrolü yapmıyor, bu yüzden seologs.com adresini denemenizi öneririm.Fake pagerank siteleri şu şekilde kontrol yapıyor, google da sitenin önbellek verilerine bakıyor, yani cache'ye.Sonra da bunu karşılaştırıyor.Örneğin domates.com yazdınız, önbelleğe baktınız ki biber.com'un içeriği.Anlıyorsunuz ki domatesçi kardeş siteyi biberci kardeşe yönlendirmiş.Bu yüzden google'a siteyi yazmak ve aratmak da aynı sonucu verecektir.

2)Mutlaka backlink kontrolü yapın.Geri dönen link olarak da çevirebiliriz bunu, internetbaron.de sitesi bu işlem için ideal.Eğer bir domainin backlinki yoksa 8 olsa bile illa ki pr'si düşecektir hatta 0 bile olabilir.Genellikle eski pr'si yüksek domainler satılınca backlinkler de kaldırılıyor ve domain elinizde şişiyor.Şöyle örneklendireyim, ebay'da sotder.org diye bir domain takibindeydim.PR 5'ti.30 pound fiyat çekince vazgeçtim.Aradan 1 ay geçti pr 4 oldu.Şimdi gelecek pr'sini kontrol ediyorum 3 diyor.Tahminimce daha da düşecek.Haliyle pr6 pr7 domainlere olur da 100'lerde dolar verecek paranız olursa hesabınızı iyi yapın.

Bunut est etmek için bir diğer yöntem, google'da buy pr domains ya da pagerank domains bazaar ya da deleted high pr domains ya da pr5 domain for sell kombinasyonlarında arama yapın.dnforum digitalpoint ebay wf gibi sitelerin birkaç ay önceki ilanlarına bakın.Göreceksiniz ki 2 ay önce satılmış domainin prsi düşmüş.Eğer alan kişi işi hiç bilmiyorsa 0 olmuş.Özellikle bu domainler alındığında pr 4 domainime link değişimi/ pr5 domainimden çapraz link diye topic açarlar ve backlink kapmaya çalışırlar.Ben takip ettiğim tüm domainlerin en az 2 pr düştüğünü gördüm (2-3 ayda).

3)Haliyle bu konuda planları olan arkadaşlara farklı metodlar öneriyorum.Eğer text link alacak paranız yoksa, büyük sitelerden text ad alamayacaksanız pr'li domainleri hiç almayın.Ya da pr 5 domainin 2 ye düşmesine hazır olun.Çalışıp 3 yapın belki de 4.Sıfırdan başlamamak için alın yani, 5 olma umuduyla değil.Ben umdum hayal kırıklığına uğradım.Ondan söylüyorum.

4)PR neden düşer sorusuna yukarıda yanıt verdim.Şunları da ekleyeyim, aynı ip bloğundan dolayı pr düşer.Yani sizin 2 siteniz var ikisi de aynı host şirketinin aynı makinasında.Haliyle google bunların akrabalığını anlar, bir site pr 5 diğeri pr 0 olsa bile pr 0'dan pr 1'e geçirmez.Yok sayar.Aynı şekilde 4. ip bloğu yani ip'nin son kısmı (255.255.255.abc'deki abc kısmı) aynıysa da backlink değeri olmaz.Sitenizi internete yaymak(indexletmek) için çok backlink pr değerinizi arttırmak için yüksek pr'li sitelerden link almanız gereklidir.Yapabiliyorsanız karşılıksız link alın (o sitede reklamınız olsun ama o sitenin reklamı sizde olmasın-bunu çapraz değişimle sağlayabilirsiniz)

5)Son olarak genel analiz.Aldığım 2 adet pr 5 bir adet pr 4 domainim, yabancı forumlardaki çabalarıma rağmen pr 2 oldu.Biri gelecek pr'de de 1 görünüyor.Dikkatli olmanızı hatırlatmak için yazdım umarım birilerine yardımcı olur.

Alıntı

Kaynak: Pagerank (Pr) Hileleri Ve Nasıl Korunulur (https://www.webmasterlord.net/3547-pagerank-pr-hileleri-ve-nasil-korunulur-konusu.html)