PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google'da Uluslararası HedeflemeWeBMasteR
27.Temmuz.2014, 22:00
Uluslararası Hedefleme Nedir, Nasıl Ayarlanır?

Sitelerimizi açtıktan sonra aslında doğal olarak kullandığımız dile ve Google Webmaster Araçları'nda yaptığımız kayda göre bulunduğumuz ülke hedeflenmektedir. Bunu gerek Google Webmaster Araçları'ndaki ülke hedeflemesinden özel olarak değiştirebiliriz. Gerekse de aşağıda detaylı olarak anlattığımız gibi sitemizin içinde özel tanımlama etiketlemeleri kullanarak değiştirebiliriz.

Bizzat Google makalelerinden aktaralım:

Belirli bir ülkede yaşayıp belirli bir dili konuşan kullanıcılar için tasarlanmış bir veya daha fazla web sitesini yönetiyorsanız arama sonuçlarında, sayfalarınızın alakalı dil ve ülke sürümünün görüntülendiğinden emin olmak istersiniz. İçeriğinizin doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için iki genel mekanizma kullanırsınız:

A - URL düzeyinde hedefleme
Bunun için üç uygulama mekanizması kullanabilirsiniz:

I- Sayfa düzeyinde işaretleme
Her bir sayfanın alternatif dil sürümlerini listelemek için sayfalarınızın bölümünde etiketini kullanın. Her bir sayfa, kendisine ilişkin diğer tüm dil değişkenlerine bağlantı sağlayan bir hreflang etiketi ve bunun yanı sıra tekrar kendisine başvuruda bulunan bir etiket sağlamalıdır. Daha ayrıntılı hedefleme için hreflang özelliğini kullanarak dil ve ülke kombinasyonlarını (ör. en-ie, en-ca, en-us) kullanabilirsiniz. Google'da İçerik yönergeleri bölümünde hreflang etiketi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz: https://support.google.com/webmasters/answer/189077

II- Site haritaları
Sayfalarınıza ilişkin dil ve bölge alternatiflerini göndermek için site haritalarını kullanabilirsiniz. Google'da İçerik yönergeleri bölümünde alternatif dil sayfalarını belirtmek için site haritası kullanma hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz: https://support.google.com/webmasters/answer/2620865

III- HTTP üst bilgileri
HTML olmayan dosyalar (PDF gibi) yayınlıyorsanız bir URL'nin farklı dil sürümünü belirtmek için bir HTTP üst bilgisi kullanabilirsiniz.

B- Site genelinde hedefleme
Site URL'lerinizin alternatif dil değişkenlerine eşlenmesini sağlamaya ek olarak, muhtemelen coğrafyaya özel alan adları da kullanır veya tüm site yapınızı belirli bir coğrafya ve dil tercihine göre içerik yayınlayacak şekilde yapılandırırsınız. Daha fazla bilgi edinmek için Google'da yayınlanan İçerik yönergelerindeki Çok bölgeli ve çok dilli siteler bölümünde açıklanan en iyi uygulamaları okuyun: https://support.google.com/webmasters/answer/182192

Çok dilli veya çok bölgeli siteleri ve sayfaları yapılandırdıktan sonra, uluslararası varlığınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için Uluslararası hedefleme sayfalarındaki şu iki bölümü kullanabilirsiniz:
1- Dil bölümü: Bu bölüm, hreflang etiketlerinizin doğru yerel kodları (dil ve isteğe bağlı ülke) kullanmasını sağlamanıza yardımcı olur. Daha genel olarak, alternatif sayfaların sitenize ilişkin sayfalara tekrar bağlantı sağlayan etiketlere sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

2- Ülke bölümü: Gerekirse, bu aracı tüm siteniz için site genelinde bir ülke hedefi ayarlamak üzere kullanabilirsiniz.

Alıntı: https://support.google.com/webmasters/answer/6059209?hl=tr&ref_topic=6059248
Uluslararası Hedefleme sayfasının Dil bölümü, sitenizin genelinde bulunan ve hreflang bağlantılarından kaynaklanan hatalara kuş bakışı bir görünüm sağlar. hreflang etiketlerini ayarladığınızda, Google, sitenizde bu etiketleri bulur ve etiketlerin başvuruda bulunduğu karşılık gelen URL'leri tarayarak kaynak sayfalardaki hataları ve hedef sayfalardaki eksik dönüş bağlantılarını raporlar. Bu, arama sonuçlarının ziyaretçilerinizin görmesini istediğiniz dil ve ülke değişkenini görüntüleyerek uluslararası varlığınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Örneğin, üç uluslararası site yönetiyorsanız ve İspanyolca siteye ilişkin hataları izlemek isterseniz site seçiciden İspanyolca sürümü seçip (ör. www.example.es (https://www.example.es)) söz konusu siteye ilişkin dönüş hataları olan tüm dil değişkenlerini görebilirsiniz.

Bu sayfa, çok bölgeli sitelerde yaygın görülen iki hatayı görüntüler:

Alternatif dil kodlarındaki eksik dönüş etiketleri

Bir hreflang etiketiyle belirttiğiniz her bir dil kodu ve alternatif URL için Google, alternatif sayfada sitenizdeki sayfaya tekrar bağlanan bir dönüş etiketinin bulunmasını sağlar.

Bilinmeyen dil kodları

Google, hreflang özelliklerinizde yanlış veya bilinmeyen bir dil kodu kullandığınızda bunu gösterir.

Rapor grafiği

Grafikteki çizgilerin üzerine fareyle gelerek Google'ın seçili sitede bulduğu toplam hreflang etiketlerinin sayısını (mavi çizgi) ve hatalı hreflang etiketlerinin sayısını (kırmızı çizgi) görebilirsiniz.

Dönüş etiketi yok

Bu hata, uluslararası sitelerde en yaygın görülen hatadır. Sağladığınız her bir dil kodu için tabloda, seçilen siteye geri bağlantı sağlayan bir dönüş etiketinin bulunmadığı alternatif sayfaların toplam sayısı listelenir. Tablo, uygulama ve yerel ayara göre eksik dönüş etiketlerini toplar:

Sayfa düzeyi -- Dile göre, sayfalarınızın bölümündeki hreflang hatalarının toplam sayısı.
Site haritası -- Site haritanızda bulunan hreflang hatalarının toplam sayısı.
HTTP üst bilgileri -- HTTP üst bilgisi yapılandırmanızda sağlanan alternatif dosyaların hreflang hatalarının toplam sayısı.

Bir hatayı tıklayıp ilgili yerel ayara ilişkin ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Sayfa düzeyindeki etiketler için ayrıntı raporu, en fazla 1000 URL'yi, karşılık gelen sayfaya dönüş etiketi içermeyen alternatif dil sayfalarıyla eşlenmiş olarak gösterir. Site haritası ayrıntıları için raporda, URL eşlemesini ve dönüş bağlantısı içermeyen alternatif URL'yi belirten site haritası listelenir. HTTP üst bilgileri için ayrıntı sayfası, yapılandırmayı ve dönüş bağlantısı olmayan alternatif URL'yi belirtir. Sayfa düzeyindeki hatalarda olduğu gibi ayrıntı sayfası da dönüş etiketleri olmayan en fazla 1000 URL'yi gösterir.

Bilinmeyen dil kodu

Sitenizde belirttiğiniz bilinmeyen dil (ve isteğe bağlı ülke) kodları için tabloda, yerel ayar ve ardından bilinmeyen dil kodu görüntülenir. Dönüş etiketi yok hatasıyla ilgili olarak URL düzeyindeki ayrıntıları ve söz konusu yerel ayara ilişkin bilinmeyen dil kodlarının toplam sayısını görmek için ayrıntıya inebilirsiniz.
Google Arama, bir kullanıcı sorgusuna yanıt olarak en alakalı ve yararlı siteleri döndürür. Bu nedenle, İrlanda'daki bir kullanıcıya gösterdiğimiz sonuçlar Fransa'daki bir kullanıcıya gösterdiğimiz sonuçlara göre farklılık gösterebilir.

Sitenizin alan adı genel bir üst düzey alan adıysa (örneğin, .com veya .org) ve belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcıları hedefliyorsa, sitenizin arama sonuçlarımızda nasıl görüneceğini belirlememize yardımcı olmak için bize bilgiler sağlayabilirsiniz. Bu bilgiler, coğrafi sorgulara ilişkin Google Arama sonuçlarını iyileştirir ve kullanıcılar arama kapsamını belirli bir ülkeyle sınırlandırmadıkça arama sonuçlarındaki görünümünüzü etkilemez. Google'ın genel sınıfında kabul ettiği alan adlarının tam listesine bakın.

Sitenizde ülke kodu içeren üst düzey alan adı (ör. .ie) varsa, coğrafi bir bölgeyle zaten ilişkilendirilmiştir (bu örnekte İrlanda). Bu durumda, coğrafi konum belirtemezsiniz.

Ülke hedefi ayarlama:

Uluslararası Hedefleme bölümünden Ülke sekmesini seçin.
Coğrafi hedef onay kutusunu işaretleyin ve ülke hedefinizi seçin.
Sitenizin herhangi bir ülke veya bölgeyle ilişkilendirilmediğinden emin olmak istiyorsanız açılır listeden Liste Dışı'nı seçin.

Web Yöneticisi Araçları'na hiçbir bilgi girilmezse çoğunlukla sitenin ülke alan adını dikkate alırız (.ca, .de vb.). Uluslararası bir alan adı (.com, .org, .eu) kullandıysanız IP adresi, sayfayla ilgili konum bilgisi, sayfanın bağlantıları ve Google Rehber'deki alakalı bilgiler gibi çeşitli sinyalleri dikkate alırız. Bir ülke alan adı için barındırma sağlayıcısını değiştirmenizin herhangi bir etkisinin olmaması gerekir. Uluslararası bir alan adının barındırma sağlayıcısını başka ülkedeki bir sağlayıcıyla değiştirirseniz, Web Yöneticisi Araçları'nı kullanarak bize sitenizin hangi ülke ile ilişkilendirilmesi gerektiğini bildirmenizi öneririz.

Bu ayar yalnızca coğrafi verilerle ilişkilidir. Farklı yerlerdeki kullanıcıları hedef alıyorsanız (örneğin Fransızca içeriğe sahip sitenizin, Fransa, Kanada ve Mali

Kaynak: Google'da Uluslararası Hedefleme (https://www.webmasterlord.net/3505-google-da-uluslararasi-hedefleme-konusu.html)

erkolay
19.Ocak.2015, 00:07
Hreflang etiketi kullanımı ve doğru yapılandırma ile Google'a sitenizi daha iyi anlaması ve hedef kitlenize buluşturması için yardım etmiş olursunuz. Güncel algoritmalarda bu tür siteiçi farklar önem kazanmış durumda.