PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Host Firmaları Sitenizi Neden Kapatır?WeBMasteR
16.Temmuz.2014, 23:45
Host firmaları geçimlerini internet ortamında sundukları hizmetlerle sağlarlar. Örneğin internet ortamında adinizsoyadiniz.com şeklinde bir site açmak istediğinizde. Siz bu konuda olanaklar sunarlar. Genelde türk piyasası açısından host hizmeti sunanlar şunlardır.

Merdiven altı olanlar. Herhangi bir kayıt altında olmadan ellerindeki Reseller,VPS,VDS veya Dedicated serverlar üzerinden hizmetlerini sunarlar. Bu tür oluşumlarda temel kaygı mevcut host giderlerini en aza indirmek ve mümkünse para kazanmaktır. Yer sağlayıcı belgelerini resellerlar hizmet aldıkları ana firmadakini kullanabilir bazı durumlarda almayabilir veya alabilirlerde.

Kurumsal firmalar
Belli bir miktar sermaye ve iş gücü tahsis edip hizmet sunmaktadırlar.

Host Firması kaynaklarını verimli kullanabilmek ve diğer müşterilerin host deneyimlerini korumak adına aşırı kaynak tüketen siteleri kapatabilimektedir.

Aşırı kaynak tüketimi, ziyaretçi sayısına bağlı olabilirde olmayabilirde. Özetle şunlar temel nedendir.

Aşırı bant kullanımı. Örneğin web sitenizde video dosyaları var 100 mb bir videoyu günlük yaklaşık 5 bin kişiye izlettiğinizde ortaya. 500 Gblık aylık bir tüketim ortaya çıkmktadır. Türk piyasası için bu rakam 3-4 megabit internete eşittir ve bunun firmaya olan maliyeti firmasının verimine yaklaşık aylık 200 tldir. Aylık 10 TLye hoting hizmeti alan bir müşteri konumunda bu tüketim kabul edilemeyecek orandadır. Yine de müşterilerin huzurua ve mutluluğuna büyük firmalar müşteri kaybetmemek adına dayanabildikleri kadar dayanır ancak bir yere kadar. sonuçta birisi masrafları ödemek zorundadır.

Bu bant tüketimi konusunda büyük firmalar daha dayanıklıdır. Sermayesi bol firmalar toptan geniş internet alımı sağlayıp çok daha ucuza bantı mal edebilmektedir.

Şimdi diğer temel sebepler AŞIRI MYSQL veya veritabanı sorgusu. Bazen kötü kodlanmış scriptle, veya yoğun trafik mysql üzerine oldukça yük bindirir. Neticede bu sitenin host edildiği serverdaki diğer tüm web sitelerinde sql sorgularında bir yavaşlama hatta kopmalar gerçekleşir. Bu nedenle host firmaları bu tür aşırı kaynak tüketen (örneğin yüksek trafikli wordpress blog, vbulletin) gibi alt yapıları host etmek istememektedir. Bu tür bir aşımda host sözleşmesinde yer alan %20 firmasına göre değişir kuralı uygulamaktadır. Yinede büyük firmalar dayanabildikleri kadar dayanarak bu aşım nedeniyle hostunuzu kapatmak istemeyeceklerdir. Onlarda bugün binlerce alternatifleri olduğunun farkındadır.
Aynı mantıkla aşırı php, cpu, ram, hdd vb. kullanımı kısıtlamalarını anlayabilirsiniz umarım. Sonuçta tek başınıza hizmet almıyorsunuz ortaklaşa hizmet alıyorsunuz.

Ve genelde çözüm olarak size sırasıyla VPS, Dedicated veya cluıster dedicated gibi çözümler önerirşeler. VPS aslında dedicated serverın içinden bir dilim kaynak dır. Size 1 gb ram ve belirli bir cpu kullanım hakkı verirler. Size özel bir alan olduğundan komuşlar rahatsız olmaz. Firmada sorun yaşamaz. Ancak bazı sitelere VPS yetmeyecektir. Çünkü kaynak ihtiyacı bol olmaktadır. Hatta bazı sitelere tek server yüksek CPu ve hdd ve rame sahip olsada yetmez bu nedenle çeşitli kümeleme teknolojileri (clsuter) kullanmaları gerekir. Bunun trafikle pek bir alakası yoktur. Genelde scriptin sorguları çalıştırmak adına ihtiyaç duyacağı cpu ram ve hdd ile belirlenmektedir.

Bu kaynak sorunu çok temel bir sorundur google, tyahoo baidu gibi büyük firmalr kodlamalarını %100 minumum kaynak ve maksimum sonuç temelinde üretirler ve bunu başardıkları içinde binlerce siteden sıyrılıp belrli bir noktaya gelebilmişlerdir.

Diğer başka bir sebep. Kaçak yazılım veya lisanslar (WAR.EZ, ADULT VB. İÇERİKLER).

Diğer sebepler hostun tutulduğu datacenterda, networkde, dedicated üzerinde veya telekom gibi isplerde yaşanan sorunlar.

Diğer başka bir sebepte genelde merdiven altı firmalarda kişisel gıcık kapmalar, sevmemeler veya şahsi kötü niyetli tutumlardır. Bunlar kurumsal firmalarda neredeyse yok denecek kadar azdır. Ancak insanın olduğu her ortam hatalara açıktır.

Karşınıza buz gibi bir host kapama deneyimi gelmişse bu yazımı hatırlayın. Soğuk kanlı olup firmaya katacağınız değerleri belli edin. Onlardan hizmet aldığınızda aslında ikiniz aynı taraftasınızdır. Ancak belli oranda hoşgörünüz ve uzlaşmanı tutumunuz mutlaka olmalı. Ve terbiye sınırları içinde kalıp probleminize hızlı ve daha efektif çözüm bulabilirsiniz. Ne siz kendinizi kahredin ne de host firmasını ve değerli çalışanları kahredin. Orada insan olduğunu unutmayın. Kendinize hayali düşmanlar ve canavar host firmaları yaratmayın...Host hizmeti aldığınız yerde apatik (sorunlu) bir destekçi ile rastgelirseniz. Başka birisini isteyin size yardımcı olması için. Bunlar pratik basit çözümler.

Eğer yine de hosttan yana bir sıkıntınız olursa Ws forumlarında hosting hakkında bilgilerinizi geliştirim, minumum düzeydede olsa kontrol panellerini tanıyın, yavaş yavaş alt yapı hakkında bilgilerinizi arttırın. Ufaktan bir VPS kurup bir süre sitenizi ayakta tutun. Bunlar okadar karmaşık zor şeyler gibi gelmesin. 2-3 ayda sağlam bir IT'ci olabilirsiniz.

Bu kadar bol zamanınız yoksa iyi araştırmacı olun en azından kaliteli hosting nedir bilginiz olsun. Hostingin kalitesinin fiyatla büyük oranda alakası vardır. Ucuz hostlar size büyük ihtimalle kötü deneyim yaşatıcaktır. Ve bazen ucuza kaçarken projenize o kadar zarar verirsiniz ki asrı yüzünden pahalıya mal olur. Hem sinirleriniz bozulur hem paranız boşa gider hemde değerli ziyaretçileriniz üzülürler.

Kaynak: Host Firmaları Sitenizi Neden Kapatır? (https://www.webmasterlord.net/3483-host-firmalari-sitenizi-neden-kapatir.html)