PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uploader Sözlüğüdeniz
27.Haziran.2014, 23:02
Uploader Sözlüğü


filehost: En kısa tanımıyla dosya barındırma sitesidir.
free & premium üyelik: Her filehostta free ve premium olmak üzere üyelik tipi vardır. Free üyeliklerde kısıtlamalar varken, premium üyeliklerde kısıtlamalar yoktur. Kısıtlamalardan kastım: yavaş hızda indirme, aynı anda birden fazla dosya indirememe vs. Tahmin edeceğiniz üzere premium üyelik ücretlidir.
PPS - Pay Per Sale: Satış başı kazanç. Sattığınız premium üyeliklerden kazanç diyebiliriz.
PPD - Pay Per Download: İndirme başı kazanç. Dosyalarınız indikçe para kazanırsınız. Burada şöyle bir uyarıda bulunayım. Filehostlar 1000 indirme başı olarak fiyat belirler. Bu, her dosyanın 1000 kez inmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Yani 1000 indirmeye 10$ veriyorsa; sizin dosyanız 100 kez indirildiyse 1$ kazanırsınız. Matematikteki oran-orantı konusunu bilenler anlayacaktır.
site sales: Eğer web siteniz var ve sizin dışında başkaları da dosya paylaşıyorsa (mesela forum sahibiyseniz) site sales özelliği olan filehostlardan komisyon alabilirsiniz. Yani dosya size ait olmasa bile kullanıcı indirme yaptığında hem dosyayı paylaşan hem de site sahibi kazanır. Aynı şey premium satış için de geçerli. Bu özellik hotfile dışında hangi filehostlarda var bilmiyorum.
upload: Bir dosyann sunucuya gönderilmesi işlemidir.
download: Bir dosyanın sunucudan PC'ye indirilmesi işlemidir.
remote upload: Bir sunucudan başka bir sunucuya dosya upload edilmesi işlemidir. Diyelimki wuploada üyesiniz; hotfile'a yüklenmiş bir dosya buldunuz ve bu dosyayı wupload hesabınıza yüklemek istiyorsunuz. Hotfile'dan premium üyelik satın aldıktan sonra remote upload yaparak birkaç sn'de kendi hesabınıza upload edebilirsiniz. Böylelikle zamandan ve kotadan tasarruf etmiş olursunuz. En büyük dezavantajı dosyanının içeriğini bilmiyor olmamız. Remote upload hemen hemen tüm filehostlarda olan bir özellik. (wuploaddan wuploada dosya yüklemek için premium üyelik zorunlu değil. Ama bu özellik bazı filehostlarda var.)
torrent upload: Torrentten filehostta dosya upload edilmesidir. Sanırım sadece turbobbitte bu özellik var.
vps: En kısa tanımıyla sanal sunucudur. Yüksek hızda download/upload etmek için idealdir.
refli üyelik: Referans kelimesinin kısaltılmışı diyebiliriz. Bir filehosta üye olduğunuz zaman size referans linki verilir. Bu linki kullanarak birisi üye olduğu zaman o kişinin kazandığının %x kadarı sizin olur. Üye olan kişinin herhangi bir zararı olmaz. Buradaki x değeri her filehostta farklıdır.
caps: Videolardan alınmış önizleme resimleri diyebiliriz. Videonun kalitesini göstermek için konularınıza mutlaka caps koymalısınız. Konulara caps koyarak videonun kalitesi hakkında indirenlere bilgi vermiş oluruz. Örnek bir caps: 404 Not Found (https://img6.imageshack.us/img6/5803/...geselimpgt.jpg)
thread-topic: Türkçesi mega konu demek. Her gün ayrı ayrı konu açmak yerine; bir tane konu açarsınız her gün o konunun altına paylaşımlarınızı yaparsınız. Kısa vadede faydasını göremezsiniz ama sisteminizi oturttuğunuz zaman uzun vadede çok şey kazanırsınz. Özellikle adu.lt paylaşanlar bunu çok yapıyor. Yabancı hitli sitelerde mutlaka rastlamışsınızdır.
url: Tarayıcının adres çubuğundaki https:// ile başlayan bağlantıya diyoruz.
post: Türkçe mesaj anlamına geliyor. Şu anda bu okuduğunuz bir post.

Alıntıdır.

Özellikle bu işe yeni girenlerin işine yarayacağını düşündüm.

Umarım işinize yarar.

Kaynak (https://www.webmasterlord.net/2854-uploader-sozlugu.html)