PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uploaddan Nasıl Para Kazanılır?deniz
27.Haziran.2014, 23:02
Öncelikle upload sektöründen para kazanmak öyle göründüğü kadar basit değil. Çünkü çok fazla rekabet, birkaç yıl öncesine göre berbat filehostlar ve paylaşacak kaliteli metaryel kıtlığı var. Bunun dışında uploaddan para kazanmak isteyen yani uplaoder adayı olarak tanımlayacağım kişide para kazanmak için bazı özellikler bulunması gerekiyor. Bunlar; tecrübe , sabır ve birazda araştırmacılık. Bu etkenlerden dolayı birço kişi ufak bir hevesle başlayıp, interneti çöplüğe çevirdikten sonra işi bırakıyor.

Şimdi gelelim uploaderlık işine. Öncelikle bu işe başlamadan önce 2 şeyi belirlemeniz gerekiyor. Kullanacağınız filehost veya filehostlar ve paylaşım yapacağınız dosya türü. Filehost olarak ben genelde turbobit kullandım ve kullanıyorum. Çünkü şuanda internette en sağlam filehostlardan biri. 600 sn problemi vs. olmak üzere birçok dezavantajı var. Ancak şuanda kullanılabilecek ve benim tecrübemin en çok olduğu filehost turbobit. Bu yüzden TIKLAYIN bu linkten turbobit e üye oluyoruz. ( Bu benim referans linkim, isteyen konunun altında verdiğim normal linktende üye olabilir. Ancak emeğe saygı amacıyla ve daha fazla yardım istiyorsanız; bu linkten üye olmanızı tavsiye ederim ) Turbobit'e üye olduktan sonra hesabınızı aktif hale getiriyor ve para kazanmak için ilk adımı tamamlıyoruz.

Şimdi paylaşacağınız dosya türünü belirlemeye geldi. Bunlar oyun, film, müzik, program, adult vs. gibi şeyler olabileceği gibi hayal gücünüze göre indirilme potansiyeli olan herşey olabilir. Eğer çorba gibi herşeyden upload eder ve paylaşmaya çalışırsanız. Hem dosyaları takip etmek zorlaşır hemde dosyalardan verim alamazsınız. Dosya türü olarak ben genelde oyun paylaştım. Ama kafamda teoride iyi kazandıran birkaç tür var ama bunları burada paylaşmayacağım.

Şimdi ilk olarak oyunu ele alalım. Öncelikle pc nizde bulunan 20 - 30 mb lik küçük oyunlarla bu iş yürümez. Oyundan para kazanmak istiyorsanız; CoD , PES, Fifa, DIRT, NFS tarzı popüler oyunlar paylaşmalısınız ve yeni çıkan oyunları takip etmelisiniz. Bu tarz oyunlar çok büyük boyutlu olduğu için genelde ttnet in bize verdiği upload hızıyla bu iş yürümez. Bu noktada ya nalpaguttt gibi hesaplara upload yapan arkadaşlar rica edeceğiz, ya cüzi bir ücret karşılığı upload yaptıracağız. Ya da büüyk düşünüp bir adet VPS alacağız. VPS ne diye soranlar için; VPS nin eminimki uzun birçok tanımı vardır. Ama basitçe, siz bir server kiralıyorsunuz ve bu bir nevi sanal pc görevi görüyor. Çok yüksek hızlarda download ve uplaod yapabiliyorsunuz. Örneğin; birdne fazla dosyayı aynı anda 2 - 3 mb/sn hızla uplaod ediyorsunuz.

İkinci olarak film ve diziyi ele alacağım. Film ve dizi sektörünün püf noktası paylaşacağınız dizi ve ya filmi en kaliteli şekilde en erken yayınlayan olmaktır. Film ve dizi den büyük meblağlar kazanmak için yüksek hitli sitelerde moderatör olmanız lazım. Yada hitli sitelerde normal üyelerin paylaşım alanlarında ve rekabetin tavan yaptığı bu tür yerlerde paylaşım yapabilirsiniz. İşin paylaşım kısmını anlattım ama uplaod kısmını biraz atladım, çünkü uplaod işi aunı oyundaki gibi; Ya VPS kiralayacaksınız yada birine uplaod ettireceksiniz. Ama özellikle yabancı dizilerin boyutları küçük olduğu için ftp yoluyla da uplaod edebilirsiniz.

Müzik konusunda yazılacak fazla birşey yok. Yine film paylşaımında olduğu gibi erken paylaşmak önemli. Ama özellikle Türkiye de müzik telif hakları biraz sıkılaşmaya başladı. Dikkat edin derim.

Program, altyazı vs. hakkında pek birşey diyemeceğim. Orası sizin hayal gücünüze kalmış.

Adult konusunda ise ben prensip olarak paylaşmıyorum. Bu yüzden bu konuda benden birşey beklemeyin.


SON OLARAK BAZI PÜF NOKTALAR VE TAVSİYELER:
- Asla ama asla sahte paylaşım yapmayın. Bu itibarınızı 0 a indirir.
- Asla filehostları kandırmaya çalışmayın. Ne kazanırsanız paylaşımlarınızdan gelir, üç kağıtla hiçbirşey kazanılmaz.
- Tecrübe herşeyden değerlidir. Gidip 50 - 60 TL ye uplaod kitapları almaya kalmayın sakın
- Özellikle film ve dizi paylaşımı yapanlar iyi hit almak için aktif olmak zorundadır. Bir dizinin ilk bölümünü paylaşıp sonra 3 - 4 bölüm sonrasını paylaşmak pek birşey kazandırmaz.
- Forumlarda ayrı ayrı konularınız olsun. Ancak tüm konularınızı barındıran tek bir konunuzda mevcut olsun. Ve o konuyu sık sık kontrol edip, güncel tutun.
- Oyun paylaşıyorsanız konunun içinde serial ve crack, yabancı film dizi paylaşıyorsanız konunun içinde altyazı verin. Böylece insaların sizi tercih etme sebepleri artar.
- KONU BAŞLIKLARINI KISA AMA AÇIKLAYICI TUTUN. Konu içinde serial, altyazı vs. veriyorsanız başlıkta belirtin.

Alıntıdır

Kaynak (https://www.webmasterlord.net/2855-uploaddan-nasil-para-kazanilir.html)