PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Blogger Seo AyarlarıWeBMasteR
27.Haziran.2014, 22:51
Bildiğiniz gibi SEO (Arama Motoru Optimasyonu) siteniz için en önemli etkenlerden biridir. Sitemizin SEO ayarlarını yaptığımızda Arama Motorlarında üst sıralarda çıkma şansımız bir hayli artıyor. Blogger kullanıcılar için de SEO ayarları mevcut tabi ki. ışte Blogger Seo Ayarları:

Blogger Kumanda paneli –>> Ayarlar –>> Arama tercihleri yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz sayfada arama motorlarına yönelik yapabileceğiniz tüm tercihler bir araya toplanmış.

https://4.bp.blogspot.com/-aBv29oL1aSA/UKkwjo6TwxI/AAAAAAAAAik/TuCxqirlWcU/s320/1.jpg

“Meta etiketler” olarak adlandırılan bu bölümü arama motorlarına blog’unuz hakkında daha fazla bilgi vermek için kullanabilirsiniz, bu bölüme blog’unuz hakkında bir açıklama yazarak arama motorlarına tanıtabilirsiniz.

Daha önce her hangi bir sayfa bulunamadığı zaman blogger’ın 404 sayfalarına yönlendirilirken şimdi her hangi bir yazınız bulunamadığı zaman buraya gireceğiniz içerik gösterilecek.

”Özel yönlendirmeler” adı verilen bu sekmede daha önce Google veya diğer arama motorlarında indexlenen sayfalarınızı silmek yerine istediğiniz her hangi bir sayfaya veya içeriğinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

“Özel robot.txt” arama motorları tarafından önbelleğe alınmasını yani indexlenmesini istemediğiniz içeriğiniz için kullanabilirsiniz.

Özel robot başlık etiketleri arama motorlarının tanıdığı etiketleri tanımlar, bu etiketleri kullanarak arama sonuçları için blog’unuzu daha iyi optimize edebilirsiniz.

ıçeriğinizi arama motorlarına tanıtmak için açıklamalar oluşturun.

Daha önce blog’unuzu arama motorlarına tanıtmak için açıklama girebileceğiniz bir bölüm bulunuyordu fakat şimdi eklenen, bu yeni özellik sayesinde tüm makaleleriniz için farklı açıklamalar girebilirsiniz.

https://1.bp.blogspot.com/-Q0wq442ulXA/UKkw4CnvXXI/AAAAAAAAAis/nANo643WPv4/s400/2.png

Bu özelliği etkinleştirmek için düzenle yazan bağlantıya tıkladıktan sonra açılan bölümde “evet” diye işaretledikten sonra, blog’unuzun hakkında bir açıklama girin.

https://3.bp.blogspot.com/-_kLpUw_1P_4/UKkxHXHNFcI/AAAAAAAAAi0/eHJ6LIEn0LM/s400/3.png

Daha sonra yazı paneline yeni bir yazı yazmak için açtığınızda sağda bulunan araçlara eklenen “arama açıklaması” yazan bölüme tıkladığınızda yazınızla ilgili bir açıklama girebilirsiniz.

Sayfa bulunamadı (404) özelliği için kendi mesajınızı yazın

Daha önce aradığınız bir sayfa veya yazı blog’ta bulunmuyorsa otomatik olarak Blogger’ın 404 sayfalarına yönlendiriliyordu, bu yeni özellik sayesinde blog ziyaretçileriniz aradıkları sayfaları bulamadıkları zaman sizin yazacağınız bir mesajı veya hazırladığınız bir görseli görüntülemesini sağlayabilirsiniz.


hatalar - yönlendirmeler

Hatalar ve yönlendirmeler bölümünde 10 karaktere kadar, sayfa bulunamadı gibi bir mesaj girebileceğiniz gibi daha yaratıcı mesajlar için bir görsel de kullanabilirsiniz.

Eskiyen içeriğiniz için Yönlendirme sayfalarını kullanın.

Diyelim ki daha önce yayınladığınız bir yazınız eskidi ve bu yazıyı arama motorlarında indexlenmiş olduğu için silmek istemiyorsunuz, işte bu durumda bu yazınızı, yeni içeriğinize veya açıklama yaptığınız her hangi bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Yönlendirmek istediğiniz sayfanın bağlantısını (blog’unuzun ana sayfasının linki olmadan) ilk satıra yazıyorsunuz (Kaynak), bu sayfaya girildiğinde otomatik olarak yönlendirilmesini istediğiniz sayfanın bağlantısını da ikinci satıra (Hedef) yazıyorsunuz.


Görsellerinizi kolayca SEO’ya uygun şekilde optimize edin.

Henüz duyurulmamasına karşın yayın paneline eklenen 2 yeni özellik daha bulunuyor, kısaca size bunlardan da bahsetmek istiyorum, bu özelliklerden ilki yazı panelinde HTML kodlarını açmanıza gerek kalmadan, “title” ve “alt” değerlerini girebilmeniz. Görsellerinize kolayca bir açıklama girebilmek için eklediğiniz görsele tıkladıktan sonra açılan pencerede “Properties” yazan bağlantıya tıklayın.

Açılan pop up pencerede “TITLE text” yazan kısma görselin adını, “ALT Text” yazan kısma da görselin açıklamasını yazabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçi sayınızı artırmak için Google Görsel aramada daha üstlerde çıkma şansınız yükselir.

Bağlantılar için “nofollow” özelliği.

Yeni yayın düzenleyicisine eklenen diğer özellik de “nofollow” özelliği, bu özellik sayesinde başka sitelere verdiğiniz bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmesini engelleyebilirsiniz. Bu özelliği de diyelim ki yazınızla ilgisiz bir siteye bağlantı vermek zorunda kalıyorsunuz bu durumda bu özelliği kullanabilirsiniz.


Farenizin imleciyle bağlantılarınızın üzerine geldiğinizde açılan pencerede bağlantı tercihlerinizi kolayca ayarlayabilirsiniz.

ROBOT.TXT ile SEO için daha fazla hakimiyet.

Genellikle ücretli hostlarda kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde arama motoru optimizasyonu için daha fazla hakimiyet sağlasa da, bu bölümde bulunan etiketler ve terimler hakkında fazla bilginiz yoksa olduğu gibi bırakmanız daha doğru olacaktır.


Kaynak : https://www.evrenselblog.com/2012/11/blog...rlari.html (https://www.evrenselblog.com/2012/11/blogger-seo-ayarlari.html)

Kaynak (https://www.webmasterlord.net/471-blogger-seo-ayarlari.html)